25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

SVĚT: Co se můžeme naučit od generace Grétiných obdivovatelů?

Margareta Meadová je nejslavnější antropoložkou všech dob. Na konci 60. let se stala mediální hvězdou a všeobecně respektovanou intelektuálkou díky závěrům, které učinila na základě pozorování domorodých kmenů v Tichomoří.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Harabaska 19.9.2019 8:43

Nejde-li hora k Mohamedovi, musí jít Mohamed k hoře.

P. Portwyn 19.9.2019 8:16

To nepochybně. Účel ustupuje do pozadí, podstatný je image. Máme blahobyt, můžeme si to dovolit.

Dotkl jste se zajímavé věci s tou adaptabilností. Novinky jsou v módě, a móda "spojuje" lidi. Mne třeba nikdy nebavily seriály a reality show, ale tím taky přicházím o témata hovorů se spoustou lidí. Uniformita je sociálně vlastně užitečná. Homogenita facebookové generace mladým umožňuje konverzovat na všem vlastní témata... přičemž média s hlavou hluboko zanořenou do jejich útrob jim tvrdí, jak jsou originální ;-)

J. Anděl 19.9.2019 7:13

No, možná je to, co jsem nazval "porozuměním světu dneška" právě ta nekritičnost a snadnost přijímání, což je do jisté míry synonymum adaptabilnosti, nebo spíš užitečná schopnost pro adaptabilnost.

Protože noííí noííí je atributem "dneška". Rozhodně tím viditelnějším na první pohled.

P. Portwyn 19.9.2019 7:05

S druhou částí úvahy máte pravdu.

Pokud jde o adaptaci na nové funkce a design, tak je třeba poznamenat, že my už jsme těch funkcí a designů viděli mnoho, zatímco jim se to neplete. Taky na to koukají nekriticky, nové je pro ně automaticky lepší.

Tady bych dodal, že třeba změna designu Windows 10 je naprosto idiotská - nemá to logiku, nemá to účel, prostě jen přeházeli ikony a změnili je, aby byla novinka. Automobilka, která by takhle přeházela ovladače v autě, by velmi rychle zkrachovala.

Nejsem si ale jist, že tahle dětská touha po novém ("noííí, noííí!", vykřikovaly ty moje :-) ) je opravdu porozumění.

Tím nezavrhuji mladé, učím spoustu nadaných a slušných děcek.

J. Anděl 19.9.2019 6:04

Mně bude 50 za pár let a taky, dokonce se něčím částečně příbuzným živím. Moje děti pod deset let o tom ještě nemají ani páru. Postarám se, aby rozuměly dobře. Jestli mi budou věřit.

Ale moji kolegové v práci kolem 20 - 25 jsou na tom líp, líp vstřebávají novinky, mě už to tak nebaví.

Zákazníci mají problémy s takovými produkty spíš v pokročilém věku (ještě pokročilejším, než je ten náš). Zejména, když se třeba změní, zavede nová funkce, změní grafický design atp.

A nešlo mi tak jen o IT jako odbornost, i o méně užitečné věci, jako je třeba pohyb v sociálních sítích (zdaleka nejen FB), podle mě zbytečný, pro ně součást života jako pro mě byly a jsou součástí života jiné věci.

A v neposlední řadě mi šlo o tu druhou část úvahy. Že s časem objevujete, jak se některé věci nemění. V povaze člověka, třeba (hlavně).

J. Zaorálek 18.9.2019 22:19

Jak by řekl profesor Kirck v Letopisech Narnie: "Co je v těch školách jenom učí?"

J. Zaorálek 18.9.2019 22:17

Vynikající článek.

V. Pavelka 18.9.2019 21:26

Nemůžu si pomoci ,něco jako "neposkvrněné početí,.

P. Portwyn 18.9.2019 21:07

A ještě se zeptám, kde je podle Vás hranice mladší/starší. Protože já v 50 rozumím internetovému bankovnictví o dost líp, než mí žáci 18+.

Oni umějí lépe pouštět hry a stahovat aplikace na smartphone. Těch, co se skutečně zajímají o IT, jsou jednotky procent.

M. Prokop 18.9.2019 20:47

IMHO je to spíš rutina, než intuice, ale jinak souhlas.

L. Novák 18.9.2019 19:52

Přesně tohle vidím v praxi. Špatně zvolené měřítko či posunutá šablona dokáže ve výrobním podniku nadělat obrovské škody, převyšující plat mamlase, který takovou chybu (opakovaně) udělal. No a obyčejný Ohmův zákon je pro některé strojaře navrhující el. vedení taky španělská vesnice... :-)

J. Hanzlík 18.9.2019 19:46

Dobrý článek! Vystihuje podstatu využití média v podobě postiženého nezletilého děvčete, které nahrazuje davu jeho emotivní prázdnotu. Racionální důkazy pro bezprostřední ekologické ohrožení jsou nepodstatné a politická výtěžnost je obrovská. Obdiv k mladé generaci, která rutinně zvládá moderní technologii s povrchním komerčním obsahem je žalostnou protézou kulturně nenáročných rodičů. Trvání a úspěšnost civilizace přeci zdaleka nespočívá jen v technologickém pokroku. Ten v rukou omezeně vzdělaných osob u moci, kalkulujících s emocemi davu, sice kráčí k nezářným zítřkům, ale jsou už náznaky, že se jim to nepovede.

J. Kraus 18.9.2019 19:45

Zkušenost některých techniků je taková, že mladší pracovníci, vychovaní na počítačových programech, nejsou třeba při chybě v zadání a následné i řádové chybě ve výsledku schopni intuitivně ten nesmysl poznat. Mluvím o elektrikářích, kteří by byli schopni (a občas se to děje) naprojektovat třeba napájecí kabel několikrát silnější a mnohonásobně dražší. Kdo začínal s tužkou, papírem a logaritmickým pravítkem, tomu se to stát nemůže. Říkal mi nedávno bývalý kolega, jak konkurenční firma vyhrála zakázku s cenou o čtvrtinu nižší, protože mladistvý inženýr přípravář zadal do autocadu špatné měřítko. Klíčové slovo toho všeho je intuice a tu lze získat pomalým stoupáním od nuly vzhůru, nikoli naskočením do rozjetého rychlíku.

J. Anděl 18.9.2019 19:00

Například. A nejen. Třeba taky internetové bankovnictví a obecně pořizování služeb na internetu. Nebo třeba účinkům marihuany. V dobrém i zlém (i neutrálním), v užitečném i třebas úplně zbytečném.

Zkrátka ve věcech, které se v čase mění a každá generace má svoje. V kontrastu k těm věcem, jak člověk zjišťuje až časem, co se nemění.

A připomínám, že jsem psal obecně.

P. Portwyn 18.9.2019 18:12

Co rozumíte "světem dneška"? Instagram?

P. Portwyn 18.9.2019 18:10

Přiznám se, že ty útoky proti důchodcům nějak nechápu, tak nejsem schopen se vyjádřit.

Nicméně chyby na wiki mi vadí hlavně kvůli tomu, že pro žáky či studenty je to první a často jediný informační zdroj.

M. Pivoda 18.9.2019 17:48

Ta ideologická zkreslení u politicky citlivých pojmů by ale měl český důchodce ve Wikipedii snadno zjistit - se svými bohatými životními zkušenostmi.

Jeden český důchodce, který se zde v diskuzi ohání svým vysokoškolským titulem v matematice a IT, nebyl si schopen ve Wikipedii dohledat pojem Umělá inteligence - anglická zkratka AI. Až donedávna nás zde poučoval, že ten pojem je to v podstatě blud.

Pouze jsem zde sdělil, že začínat můžeme studiem pojmů ve Wikipedii. Já úskalí této encyklopedie znám. Je ale dostupná úplně zadarmo - i pro důchodce.

P. Portwyn 18.9.2019 17:38

Vzhledem k tomu, jak je wiki dělána, jsou zákonitě některá hesla špatná (nepravdivá) nebo jednostranná. Jinak těší mne, wikipedista Portwyn :-)

P. Portwyn 18.9.2019 17:35

Ono nejde v první řadě o maturitu z matematiky, byť tu nižší úroveň dokázali v době, kdy jsem učil na ZŠ, udělat osmáci.

Vůbec nejde o matematiku. Klesá vzdělanost napříč obory, v posledních cca 3 letech včetně IVT.

P. Portwyn 18.9.2019 17:32

Pokud blbnou, mělo by se to zveřejňovat. Něco je v tom případě ve výchově špatně.

Mimochodem, souhlasím s názorem, že klesají mnohé kognitivní schopnosti a zhoršuje se motorika. Děti samy za to samozřejmě nemohou.

Pěkný den i Vám.

J. Jurax 18.9.2019 17:10

Váš uvedený názor je tak kredenciózně blbý, že jej netřeba vyvracet. Odpovídá ovšem předpokládané intelektuální potenci svého autora.

Ale přesto si toho názoru važte, je přímo Váš, když už na lepší nemáte ...

J. Jurax 18.9.2019 17:04

Ehm ... nenechal jste si tamtéž operovat hlavu? Jak Vás tak čtu ... :-)

J. Jurax 18.9.2019 17:01

Perla rozhodně ne.

Pěkný den je sice zjevně intelektuálně nesmělý, ale je-li aspoň fyzicky silný, tak se i takový může uplatnit ... :-)

J. Jurax 18.9.2019 16:55

Zbytečně krmíte trolla ...

J. Jurax 18.9.2019 16:53

No, víte, na ty Vaše hovadiny snad ani jinak než ad hominem reagovat nejde.

Reakce ad rem je ve Vašem případě zbytečná, jak již bylo zde mnohokrát ověřeno četnými diskutéry včetně mne. Jest pošetilé s Vámi ztrácet čas.

V. Liptovský 18.9.2019 16:41

Je problém v "preinformovanosti"?

Nezamýšľal som sa nad tým... Len som sa čudoval. Ale - nie je problém v prílišnom tlaku informácií? A bieda spočíva v tom, že značná časť informácií, ktoré sa na mladú generáciu valia, sú hlúposti, dokonca škodlivé a zradné... V minulosti (aspoň tej našej), informácie z médií, kníh či školy boli do značnej miere preverené (nehovorme o politických), verili sme im... A do veľkej miery oprávnene. Ale - naša generácia si (aspoň do istej miery) dokáže z informácií vybrať. Ale čo tí naši vnuci - nemôžme stáť nad nimi a každú informáciu, ktorú prijímajú, "cenzurovať"... To je nad naše sily... Zdá sa, že menej by bolo viac... čo s tým, neviem... Asi sa musíme uspokojiť s konštatovaním, že naša generácia tomu nerozumie, a naši mladí v našich rokoch sa budú čudovať nad ich mladými... Ale - neviem prečo, som spokojný, že moju mladosť som prežil v pokojnom, medziľudsky prijateľnom, informačne "chudobnejšom" prostredí... Informácie som musel prácne získavať... Preto som si ich dokázal zapamätať... A využívať...

J. Jurax 18.9.2019 16:30

UI fakt ještě není dokonalá, když plodí takovéhle texty ... :-)

J. Jurax 18.9.2019 16:27

Ale kuš, na povinnou maturitu z matematiky bylo tuzemsko připraveno i uvyklé nějakou stovku let až do doby, kdy ji jedná prsatá ministryně v souladu s hlupci a lenochy zrušila.

J. Jurax 18.9.2019 16:22

Co se můžeme naučit od generace Grétiných obdivovatelů?

K odpovědi na tuto otázku mi přijde nejvhodnější tzv. Cambronnovo slovo: Merde!

P. Harabaska 18.9.2019 16:16

Netahejte sem tu povinnou maturitu z matematiky, na kterou ještě není české školství připraveno.