24.9.2021 | Svátek má Jaromír


Diskuse k článku

SVĚT: Co má Západ sdělit Rusku

V národě, kde je takřka každý odborníkem na Rusko a Ukrajinu, je těžké sdělit na toto téma ještě něco nového. Všechny historické paralely (Hitlerův zábor Porýní, Rakouska, českého pohraničí) již byly vyčerpány.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 16.3.2014 19:26

Pro nás je podstatné

Že jsme zabředli do světa, v němž mají rozhodující slovo účastníci "mnichovské zrady", kteří ve skutečnosti nebojovali dokonce ani za Polsko, a nás pak (na rozdíl od hitlerovského Rakouska) prodali "pruským marxismem" infikovanému Rusku a teď nás chtějí pod záminkou jejich "studené války" vtáhnout do nové "zelené" evropské říše národa německého (jako jeho protektorát - montovna). Už ve francké říši to slované (Maďaři..) měli těžké a na tom žádný její nástupce nikdy nic nezmění!

V. Vaclavik 15.3.2014 9:07

Re: Západ nemá šanci?

Uz je druhy den a asi to uz nikdo nebude cist, tak jen v kostce.

Muzeme vozit vic toho uhli, ktereho se Amerika ted rada zbavuje, a tim prekleneme cas, nez se na tom vychodnim pobrezi postavi kapacity na zkapalnovani plynu a lode na dopravu. Kdyz se opravdu chce, jde to rychleji, nez by si socialismem umorene mozky dokazaly predstavit.

K bodu 2 - vzdy byli lide, kterym slo jen o to, mit co nejlepe namazany krajic a byli kratkozraci a meli slabou az zadnou moralku. Takze vymluvy jak v minulosti sankce stejne nefungovaly, pricemz se zapomina, ze sankce maji predevsim dat najevo moralni charakter tech, kteri je uvaluji, jejich prakticka efektivnost je az druhorada. Krome toho v minulosti nemely ucinek, protoze vzdy byly tim nasim zparchantelym upadkovym Zapadem uvalovany jen tak, aby se vlk nazral, ale koza zustala cela. Navic lide jako vy mezi nami se nechali presvedcit klamavymi vyroky sankcionovanych, jak jim to nic nedela, ze je jim to u zadku... to na Zapade vzdy spolkne plno lidi jako jste vy.

Bod3, nas nemusi zajimat co Putina zajima, nepsal jsem nic takoveho, jen ze my muzeme s tim asijskym vychodem obchodovat stejne jako Putin, paralelne s nim. A jestli Japonsko uvali na Rusko nejake sankce, to je jeho vec, to jsem na mysli nemel, ani jsem o tom nepsal. I kdyz by asi melo jednat v tandemu se zbytkem Zapadniho sveta, ke kteremu Japonsko prinalezi. Muze se zachovat jinak, ale posudek si pise kazda zeme svuj, jak se rika.

Rusko bez nas nebude schopne pokracovat ve zbrojeni jako v poslednich dekadach. To se ukazalo kdyz se cena ropy pred lety propadla, a to jeste nebylo nic proti tomu, kdybychom od nej prestali odebirat uplne. Muzeme dal od Ruska kupovat energie a prodavat mu tim to prislovecne lano, na kterem nas pak obesi...

P. Švejnoch 15.3.2014 8:50

Re: Drobné opomenutí

Ó nikoli, to je jen Vaše neznalost. Měl byste se Halík podívat na co? Měl byste se, Halík, podívat na Černé barony.

Ale hlavně: Hlavně se mnou nediskutujte... !!! :-)

J. Vyhnalík 15.3.2014 3:07

Re: Drobné opomenutí

Samozřejmě, že propagandistické hovnomety jedou naplno, ale Kreml na Krymu žádné proruské nálady vyvolávat nemusel, o to se dostatečně postarali Majdanci. Kdyby se nepokoušeli zrušit jazykový zákon, tak by se nejspíš Krym spokojil s formálním posílením autonomie (návrat k ústavě z roku 1992, včetně obnovení funkce vlastního presidenta).

O co mi jde, je ukázat, že věc není zdaleka tak jednoznačná, jak ji dnes podávají média. Stačí si vzpomenout na dobu před svržením Janukovyče, kdy odborníci a očití svědci mluvili o tom, že situace je složitá a demonstranti často daleko překračují hranice, které by policie v Evropě tolerovala. Velká část odborníků připouštěla, že rozdělení Ukrajiny je nejspíš nevyhnutelné, protože je vnitřně velmi nehomogenní. Podle toho, co mi říkali Ukrajinci žijící tady, tak nejpravděpodobnější byla federalizace Ukrajiny a její rozdělení podle jazykové hranice. Jak se situace vyhrotila, tak se radikalizovali nejen Ukrajinci, ale i mainstreamová média. Podle osvědčeného pravidla si vybrala kdo je "dobrý" a kdo "zlý" a podle toho vypadají veškeré zprávy. Stačí si pustit jakoukoliv TV stanici a ze slovních veletočů redaktorů se kritickému divákovi rychle udělá nevolno.

Problém je složitý a přemalovávání situace na "dobré" a "zlé", pochopení nepomůže, ale na druhou stranu lidé mohou "mít jasno". Rozdíl mezi "porozumět problému" a "mít jasno", je bída současných médií v kostce. Musím, říct, že mne mrzí, že na něco takového skáčete i Vy.

M. Kosejk 14.3.2014 22:39

Re: Drobné opomenutí

To je pouze Vaše interpretace, se kterou nesouhlasím. Jak znám praktiky Kremlu z minulosti, tak proruské demonstrace na Krymu přímo vyvolával. A krom těch demonstrací se žádné násilí nekonalo. Teď ho ovšem Rusko svým agresivním postupem vyvolalo - a bude se to zhoršovat. A pak Kreml přijede s bratrskou pomocí i na zbytek jihovýchodu.

Putin prostě obnovuje impérium - a já mám považovat za viníky ty, kteří jen něco nedělají správně (tj. Západ)?!

J. Vyhnalík 14.3.2014 22:00

Re: Drobné opomenutí

Právě proto, že Putin si to nemůže dovolit posrat, jednal, jak jednal. Zkuste si projít retrospektivu událostí.

Od listopadu v Kyjevě probíhaly demonstrace a Rusko bylo celou dobu zdrženlivé. Zdrženlivý byl i Janukovyč, který policistům dovolil používat pouze omezené prostředky. Teprve poté, co se Majdanci vyzbrojili přilbami, štíty, obušky a hlavně zápalnými lahvemi a začali zabíjet policisty a vypalovat budovy, povolil omezené použití síly. Utekl až poté, co pod tlakem Majdanců padla dohoda o předčasných volbách a rekonstrukci vlády dohodnutá s opozicí.

V té chvíli vládu převzaly síly nominované ulicí a začaly situaci eskalovat hloupostmi, jako byl pokus o zrušení jazykového zákona.

Kdyby Putin vyčkával, jak radíte, došlo by rychle k rozšíření bojů na Krym a na východ země. Inteligentní člověk sílu nepoužívá k tomu, aby jiné porážel, ale aby nemusel bojovat.

Mimochodem Rusové nad Krymem sundali bezpilotní letoun (Raptor?), který tam vyslali Američané z Ukrajiny, kde jsou nejspíš už několik týdnů...

P. Mach 14.3.2014 21:47

Re: Má pravdu soudruhu,

Fakta mají svou váhu.

V. Bok 14.3.2014 21:34

Re: Co potřebujete víc - suroviny a potraviny nebo peníze?

Aha ...

V. Bok 14.3.2014 21:33

Re: Neví někdo proč

No, to si nedovolil napsat ani Irwing. Tohle tvrzení nebylo nikdy podloženo.

V. Bok 14.3.2014 21:32

Re: Má pravdu soudruhu,

Není divu. Vaše argumenty jsou vskutku drtivé.

M. Prokop 14.3.2014 21:31

Re: Neví někdo proč

Na přání SSSR .....

M. Prokop 14.3.2014 21:30

Re: Stát je nástroj moci.

To sedí jak Jandák na hrnec.

Souhlas.

M. Prokop 14.3.2014 21:28

Re: Tady ještě k otázce rozdělené Ukrajiny:

http://www.kosmas.cz/knihy/186314/krvave-zeme/

J. Václavíková 14.3.2014 21:14

Re: Tady ještě k otázce rozdělené Ukrajiny:

Daleko horší než majetek jsou ztráty na životech. Dnes už se nikdo přesně nedopočítá, kolik lidí bylo zavražděno, kolik lidí zemřelo hlady, nebo na následky bídy. Nejnižší odhad hovoří o 7,5 miliónech Ukrajinců, kde jsou započítáni lidé, kteří byli zavražděni nebo zemřeli hlady. Připočítají-li se i následná úmrtí tak následující dva odhady hovoří o 10 miliónech nebo dokonce o 14 miliónech obětí (jen pro srovnání, židovský holokaust přinesl 5,9 miliónů zavražděných za období dvanácti let). Ještě děsivěji vypadají čísla rozložená na hodiny. V době vrcholícího hladomoru umíralo na Ukrajině za jeden den 25 tisíc mužů, žen a dětí. Jsou popsány případy kanibalismu, o kterých se příčí psát. Dočetl jsem se o svědectví, jak šílená matka upekla otci dítě.

Hladomor na Ukrajině nebyl „přirozeným“ hladomorem, o kterém jsme se učili v dějepise. Hladomor, při kterém umírali lidé, jsme v české kotlině zažili naposled v roce 1775. Hladomor na Ukrajině byl bolševickou genocidou.

A jak to souvisí s dnešní Ukrajinou. Podíváte-li se na výsledky prezidentských voleb, tak ve velké většině tam, kde nebyl hladomor (západ Ukrajiny) zvítězila proevropská Julia Tymošenková. V okresech bývalé genocidy s přehledem vyhrál proruský prezident Viktor Janukovyč. Po obětech genocidy uprázdněná místa osídlili Rusové. Jsou oblasti na východě a ve středu Ukrajiny, kde se hovoří pouze Rusky. Ukrajinština i Ukrajinci byli vymýceni.

J. Václavíková 14.3.2014 21:13

Tady ještě k otázce rozdělené Ukrajiny:

http://grulich.bigbloger.lidovky.cz/c/386472/Historicke-souvislosti-hladomoru-s-dnesni-Ukrajinou.html

V letech 1932 až 1933 proběhla na Ukrajině jedna z nejhorších genocid v dějinách lidstva. Moskva se pokusila o kolektivizaci tradičního zemědělství. Když nepřišel pozitivní ohlas, obklíčila vojskem v dubnu 1932 část Ukrajiny (dnešní střed a východ, Podkarpatská Rus patřila Československu a západní Ukrajina po I. světové válce připadla Polsku) a do podzimu systematicky vyvážela veškeré zemědělské produkty do Ruska. Ruští bolševici se tak vyhladověním pokusili přimět Ukrajince k poslušnosti. Ten, kdo chtěl potraviny, měl možnost získat je za zlato, stříbro či umělecké předměty. V letech 1932 až 1933 bylo z Ukrajiny takto ukradeno 65,9 tun zlata a 1.439 tun stříbra.

P. Mach 14.3.2014 21:02

Re: USA a EU by se spojily i s rohatým

Vy jste tak už učinil že. A evidentně jste se rozhodl, že s rozběhem skočíte do putinovy prdedIe.

J. Šimek 14.3.2014 20:59

Re: Nepodceňovat naše vůdce

Kdy přesně vstoupil v účinnost zákaz ruštiny ? Nikdy, takže si ty propagandistické a kolaborační žvásty strčte někam.

P. Mach 14.3.2014 20:59

Re: Má pravdu soudruhu,

Přidávání komentářů poněkud vázne.

P. Mach 14.3.2014 20:58

Re: Má pravdu soudruhu,

Jak jste přišel na to, že kohokoli vyháním? Případně můžete citovat místo v komentáři kde tak činím? Nemůžete. Evidentně máte problémy s pochopením psaného textu. V opačném případě by vám bylo jasné, že pouze oponenta upozorňuji na možnosti, které má, mimo jiné právě díky vysmívaným západním hodnotám.

J. Šimek 14.3.2014 20:58

Re: Drobné opomenutí

Halík ? Tak pardón, to je viróza nebo trvalé vyšinutí ?

P. Mach 14.3.2014 20:54

Re: Má pravdu soudruhu,

A jak jste přišel na to, že jakéhokoli názorového oponenta vyháním? Případně můžete citovat tu část mého komentáře kde tak činím? Pouze konstatuji, jaké má ten má ten názorový oponent, mimo jiné díky vysmívaným západním hodnotám, možnosti.

J. Šejnoha 14.3.2014 20:33

Re: Stát je nástroj moci.

Ale když to vezmete podle poçtu válek, tak USA nevypadají nijak zakřiknutě.

J. Šejnoha 14.3.2014 20:32

Re: Má pravdu soudruhu,

Vyhánět názorového oponenta je poznávací znak bolševiků. Tak pozor na to. Máme snad ještê svobodu projevu !?

J. Šejnoha 14.3.2014 20:29

Nepodceňovat naše vůdce

Neni pravda, že nic neudělali. Převrat Kyjevě dopadl. Vymknul se jenom Krym. Čert ho vem.

Horší bude, jak zajtstit aby Kyjev nebyl Pyrhovým vítězstvím.

Jaceňukovo hajlování, okamžitÿ zákaz Ruštiny a instalace starých oligarchů na posty gubernátorů nenaznačují právê demokratický vývoj. A nejhorší je , že to tak nevnímajíani lidi.

Asi by to chtělo volby odložit na neurčito a všechny mezinárodní smlouvy rychle uzavírat s touto vládnoucí partou. Co se dá ale z UAvůbec vydolovat, to je největší otazník.

P. Mach 14.3.2014 20:19

Má pravdu soudruhu,

Nevoní-li ti západní hodnoty, nic ti nebrání následovat snowdena.

M. Kosejk 14.3.2014 20:18

Re: Drobné opomenutí

Putin to neměl posrat. Měl počkat na volby, měl počkat, jak se to vyvrbí a jen hlídat jejich základnu. A tlačit na rozšíření autonomie Krymu. Kdyby mu šlo jen o řešení a motivace, které mu připisujete. Ale jeho motivace jsou imperiální a agresivní. Uvidíte pokračování!

A pro politiky EU to nic dobrého nepřináší - hrozí příliv migrantů, potíže s obchodem s nerostnými surovinami a konflikt, na který nejsou připravení. Nejsou schopní vůdci, ale úplně blbí nejsou, aby si to neuvědomovali. A jasně, mnozí si na tom vaří politickou polívčičku a jen to mrví - ale dělají jen stafáž.

Jo a převrat se stal,protože Janukovyč zmizel. Kdyby nezmizel, nestal by se. Kdyby chtěl, tak to tam utopí v krvi. Nemusel by sice chodit do extrému, ale ubránil by to silou. To noční vyklizení všech mocenských pozic je záhadné.

P. Mach 14.3.2014 20:15

Re: Stát je nástroj moci.

Evropa sice nestíhá ale nestíhá na Asii a USA. Rusko co se týče nestíhání strčí Evropu klidně do kapsy. Ono totiž hraní si na vojáčky má na ekonomiku ještě horší dopad než multikulti sociální stát prokládaný zelenými fantasmagoriemi.

J. Kuka 14.3.2014 19:47

Re: Podle...

No a ? vyse dluhu neni az tak dulezita rusko je proste pidi zeme s 130M obyvatel bytostne zavisla na surovinach . A tech par milionu bohatych rusu se nenenecha odstrihnout od luxusu zapadu . Zopakuji to jeste jednou ekonomika jen USA a EU je 17x vetsi nez ruska ... chapete zakladni cisla ? Rusko ma prumyslovou vyrobu velikosti spanelska .

J. Kuka 14.3.2014 19:43

Re: Co potřebujete víc - suroviny a potraviny nebo peníze?

Neumi , to je proste naivita . Ruska stredni a vyzsi trida putina behem chvile srovna .

Š. Hašek 14.3.2014 19:34

Stát je nástroj moci.

EU a Obama jsou řešitelé vztahů mezi mužem a  ženou, homo a hetero, multikulti a DPH na vybraná léčiva (EU, Sobotkova vláda). A nemocnice pro všechny.

Putin to vidí jinak. Tedy tak, že stát není pro srandu.

Nejsem Putinovec. Ale Evropa nestíhá. A bude již jen sledovat vitálnější. Inu příroda.

Nejsem současný evropský středovec. Sbohem Evropo maoistů a pravdoláskařů. Uvidíme.