27.1.2023 | Svátek má Ingrid


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
5P 21.7.2009 11:15

nemohu si pomoci

ale v této kauze fandím Číňanům. A psát o tom, že Ujgurové chycení v Afghánistánu při bojích s Talibanem, tam byli "prodávat sušenky" je opravdu skvělé. A ještě lepší je vyjádření exilových Ujgurů, že jsou proti násilí. Jejich kámoši z islámských organizací jim to už vysvětlí, nebo už vysvětlili. Věrozvěsti Islámu s námi nechtějí komunikovat, chtějí nás vyhladit. A jen tak na závěr, psát o tureckém premiérovi, že je temperamentní v souvislosti s pojmenováním násilím v Ujgurské autonomní oblasti jako genocidou, je zvrhlost nejhrubšího zrna. Jak by se tedy měla jmenovat turecká genocida Arménů. Politováníhodný omyl? Běžte se bodnout.

Boris Drštka 21.7.2009 11:03

ČLR jako země rozsevající epochální civilizační proud

má, a to i vzájmu menších národů,právo na nová území. Přece se čínští občané nebudou mačkat a uskrovnovat , když je kolem tolik volného , jinými nevyužívaného prostoru.

Ludva 21.7.2009 11:03

Re: To umřeli podrhé????

Nějak se mi pro ty muslimy plakat nechce a nechce. Aspoň někdo jim dá na p....l.:-D

Kiri 21.7.2009 10:52

To umřeli podrhé????

......že při těchto nepokojích zahynuly téměř dvě stovky mrtvých.

Autor si zřejmě nevidí do úst;-P

R 21.7.2009 10:34

Nerozumím jedné věci.

Čína má určitě nějakou oficiální politiku pro zahraničí něco jako neutlačovat a podporovat rozvoj svých národností. Jinak by byla Čína automaticky prohlášena za stát potlačující menšiny a mohla by ty menšiny rovnou vyhlazovat represemi, na vztah jiných zemí k Číně by to mělo skoro stejný účinek. Proč se tyto národbnosti uvnitř Číny nezačnou ohánět tou oficiální čínskou polikou neutlačování menšin a nezačnou v rámci této politiky kulturu svých menšin prostě prosazovat? 

Velice vzdáleně podobné jako to, co jsme my dělali v 80 letech třeba v SSM a ve Svazarmu, získala se hlavička základní organizace, předseda a další k němu do oficiálního vedení, trocha nějaké té oficiální činnosti cca pár hodinek za rok a ve zbytku doby jsem dělali to, kvůli čemu jsme vlastně tam do toho vstoupili.

Proč třeba ujgurové nezaloží nějakou oficiální regionální organizaci, která v souladu s tou oficiální zahraniční politikou Číny bude mít ve svých stanovách rozvoj ujgurského regionu jako nedělitelné součásti Číny a v rámci toho nějak zamontovánou podporu místních zvláštností včetně kultury?

Malá Násobilka 21.7.2009 10:23

Čínská Kalifornie

V případě čínského Sin - tiangu je vhodné srovnání s tímto americkým státem. Je zde největší surovinové bohatství v Číně - podobně jako v Kalifornii ropa a plyn, polopuštní i velehorská krajina s nedostatkem vody, ale na Čínu s relativně příjemným podnebím. Připočteme li k tomu, že jde o rozvíjející se hospodářskou zónu obdobnou pobřežním u Hong Kongu s volným podnikáním, Číňané se sem jen hrnou a nikdo je k tomu nemusí pobízet (naprosto odlišná situace od Tibetu). Kdo si najde na internetu skyline Urumči (několikanásobně lidnatějšího Prahy, s největším mezinárodním letištěm Centrální Asie), těžko ho na první pohled odliší při pohledu proti horám od skyline Los Angeles či Seattlu.  Číňané vbrzku  vysoce přečíslí původní byvatelstvo - Ujgury a jiné národnosti. V tomto případě nemusí čínská vláda hnout prstem, neboť pro běžné Číňany je tento čínský západ skutečně " malým západem " podobně jako pro ně nedostupný Hong Kong. Tento proces ostatně není ojedinělý, probíhá v rámci globalizace po celém světě neustále.

strejda 21.7.2009 10:18

Re: koho budou USA podporovat?

To přije časem. Indiáni také hned neměli rezervace.

strejda 21.7.2009 10:18

Re: Číňané

R^

vita 21.7.2009 9:54

Pan autor se zapomněl zmínit,

že šlo o ujgurský pogrom na Chany, v jehož rozšíření zabránila povolaná policie a armáda. Naše noviny to pochopitelně uvedly jako "střet armády s obyvatelstvem, jenž měl za následek XXX obětí".

A pochopitelně pan autor "zapomíná" na skutečnosti, že nechanské národnosti v Číně jsou všemožně podporovány, nechanové (jak v Tibetu, tak v Sin-´tiangu i jinde) mají úlevy z protipopulační politiky, mají "nárok" na jedno dítě navíc proti Chanům. Tibeťané v Tibetu (a pravděpodobně i Ujguři) dostávají státní podporu a daňové úlevy pokud si otvírají živnost - Chanové ne. Takže Chanové, kteří obvykle díky své píli prosperují, pohlížejí na nechany jako u nás většina na Cikány. Jako na lidi, kteří dostávají nezasloužené výhody a nedokážou je využít a ještě si stěžují.

Kanuk 21.7.2009 9:13

Re: Cáfra, to se dějou věci

Jardo, kdybych komentoval obsah článku, asi byste frfnil ještě víc.

Niky 21.7.2009 9:10

Re: Číňané

R^

Standa 21.7.2009 8:41

Číňané

dobře vědí co dělat. Pokud politiku změn demografických poměrů dělá Izrael nebo dříve kosovští Albánci, je to v pořádku. Pokud ji dělá Čína, je to špatné -  zvláštní myšlení. Je pochopitelné, že by to vyhovovalo USA a NATO, pokud by se podařilo vyvolat nastolení ujgurského státu. Jasné je, že to Čína nepřipustí.

Ludva 21.7.2009 8:29

Re: koho budou USA podporovat?

Ale o rezervacích pro Ujgury se snad nejedná ?

Ludva 21.7.2009 8:28

Re: koho budou USA podporovat?

Ti, co zabrali indiánská území, jistě mají pochopení.:-D

Náčelník Skvrnitý ocas 21.7.2009 8:08

Re: Cáfra, to se dějou věci

K obsahu článku má smysl se vyjadřovat až tehdy, když nebude napsaný způsobem "massa Bob býti blb".

walter 21.7.2009 7:56

koho budou USA podporovat?

Washington se bude muset rozhodnout mezi dobrou spoluprací s Pekingem a podporou do značné míry oprávněného emancipačního hnutí Ujgurů.

No... to bude záviset na tom, jestli bud třeba číňany ínaštvat nebo ne... jo politika, to není pohádka o lidských právech - to se jen tak říká méně vzdělaným...

Petr Kohout 21.7.2009 7:37

Pokud chce USA podporovat Ujgury, je nejjednodušší zapomenout u některých Ujgurů,

že v Afganistánu vraždili americké vojáky, vyzbrojit je a poslat do Číny.

Jinak - Čínská metoda - zaplavit území číňaty, takže místní sice budou mít děti a vnuky, ale budou to napůl - ze tří čtvrtin Číňánci je neskonale lepší, než Evropská (Německá) spočívající v tom, že se ti podlidi (ŽIdé, Cikání, Češi) prostě povraždí v plynových komorách. Pilotní program (Židé, Cikání) ostatně Němci v Čechách v letech 1939-1945 uskutečnili.

čtenář zdrojů 21.7.2009 7:35

Dojemné

To je opravdu dojemné, že Ujgurové považují USA za spřátelený stát. Nejspíš obdivují vztah Amerických "kolonizátorů" k "novým územým" USA a k původnímu obyvatelstvu USA. Možná se Ujgurům stýská po vytvoření ujgurských rezervací, kam by je vystěhovali noví čínští přístěhovalci - něco na způsob indiánských rezervací.

Jarda 21.7.2009 2:34

Re: Cáfra, to se dějou věci

Co tak neco k obsahu clanku? Na to nemas?

Dr.Sid 21.7.2009 2:28

To nebude tak snadne jako Tibet

Islam nezvitezi, ale jestli sezeru tuhle san, tak nikdo plakat nebude. Jenom tech lidi bude skoda 8-o

Kanuk 21.7.2009 1:20

Cáfra, to se dějou věci

zahynuly téměř dvě stovky mrtvých.

Jakoupak školu absolvoval pan redachtor? Pomocnou?