19.3.2024 | Svátek má Josef


SVĚT: Čínská propaganda užívá rétoriku „woke“ aktivistů

7.4.2021

Čínská hrozba v Evropě by neměla být podceňována ani ve virtuálním prostoru. Je proto škoda, že se jí stále věnuje tak malá pozornost.

Příkladem je nedávná zpráva o tom, jak se hackeři loni v prosinci nabourali do IT systému finského parlamentu. Nabourané byly i mailové schránky některých finských zákonodárců. Finská tajná služba Supo zde zjistila, že skupina APT31, která se útoku dopustila, byla napojená na čínskou vládu.

Zmíněná zpráva ale zůstala bez většího povšimnutí. Přitom kybernetické hrozby si naši pozornost rozhodně zaslouží už proto, že se zdaleka nejedná o ojedinělou záležitost. Právě naopak. K podobným útokům (nejen) čínských hackerů dochází po celém světě prakticky neustále. Za připomenutí stojí ještě např. loňské útoky na Evropskou agenturu pro lékařské přípravky, které měli na svědomí čínští špióni a ruská zpravodajská služba. Není náhodou, že se útoky na tuto agenturu, která se zabývá záležitostmi spojenými se zdravotnictvím, odehrály zrovna v době nynější pandemie. Došlo zde k úniku dokumentů týkajících se vakcín na covid-19 a léků. Vedle ruských tajných služeb stáli za těmito útoky i čínští špióni, přičemž k napadení z čínské strany došlo v první polovině loňského roku a ruským útokům až v té druhé.

Útoky hackerů nejsou jediný problém

Čínská hrozba ve virtuálním prostoru má stejně jako např. ta ruská více podob. Kyberútoky a s nimi spojenou snahou získat přístup k tajným dokumentům či citlivým datům to zdaleka nekončí. Peking se snaží uplatňovat svoje zájmy i mnohem viditelnějším způsobem. Srovnatelným a možná ještě větším nebezpečím pro Evropu je snaha Číny ovlivňovat smýšlení evropské veřejnosti. K tomu masivně využívá i sílu propagandy šířené po internetu, zvláště pomocí vlastních médií vycházejících v angličtině, jako jsou China Daily, China Xinhua News nebo Global Times.

V této souvislosti bych se nejprve rád zastavil u způsobu, jakým se propaganda nepřátelská vůči západním zemím projevuje. Obecně je známo, že např. Rusko se zvláště přes různé konspirační weby snaží šířit konspirační teorie a nepravdivé informace, které mají očerňovat západní země a jejich instituce. Ruská propaganda má za cíl rozdělit veřejnost a zevnitř oslabit západní země nabouráním důvěry veřejnosti v média a demokratické instituce. Často se také šíří více různých protichůdných informací o jedné události najednou s cílem vyvolat v lidech nejistotu, jak to vlastně bylo. Příkladem je havárie letadla společnosti Malaysia Airlines, které směřovalo do Nizozemska a bylo v červenci 2014 sestřelené nad Donbasem. Příčinou měl být útok ukrajinské stíhačka a další zdroje uváděly např. útok rakety vzduch-vzduch.

Komunistická Čína se především snaží vykreslit svůj režim v co nejlepším světle. V současné době proto vytrvale popírá např.pronásledování Ujgurů v oblasti Sin-ťiang, oklešťování demokracie v Hong-Kongu či podíl Číny na rozšíření nemoci covid-19.

Čína přebrala rétoriku progresivistů

Málo se ale mluví o tom, že nejen říše středu, ale i další nedemokratické země užívají jako jeden ze způsobů své propagandy protizápadní rétoriku, přebírající výkřiky současných levicových progresivistů, podle nichž mají být evropské země místem, kde se vždy dělo a dodnes děje jen samé nesnesitelné bezpráví. Chování západních zemí bývá vykreslované jako výlučně represivní a utlačovatelské vůči ženám, menšinám a znevýhodněným skupinám, navíc plné nenávisti a rasistické.

Tento způsob výpadů proti Evropě je součástí slovního arzenálu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který vinil Evropu z islamofobie. V reakci na Macronovu obhajobu karikatur proroka Mohameda dokonce zašel tak daleko, že zacházení s muslimy v některých evropských zemích k muslimům přirovnal ke způsobu, jakým se v Evropě zacházelo se Židy před druhou světovou válkou!

To nebylo nic proti jedné z rozprav o lidských právech na půdě Valného shromáždění OSN. Vzhledem k tomu, jaké státy se mohou těchto debat účastnit, se nelze divit, že takové rozpravy patří spíše do žánru absurdního dramatu či říše politického bizáru. V jedné z nich totalitní KLDR kritizovala stav lidských práv v Austrálii. Izolovaná komunistická země s miliony strádajících vyzývala Austrálii k ukončení hluboce zakořeněného rasismu při jednání s etnickými menšinami, ukončení nelidského zacházení v detenčních centrech a také zajištění práva všech se účastnit voleb.

Čínská propaganda v Evropě

Vraťme se ale zpět k čínské propagandě, která v tomto směru rozhodně nezůstala pozadu a využívá všechny možné způsoby, jak uvrhnout špatný stín na evropské země, potažmo Evropu jako celek. Není proto divu, že propaganda proti Evropě je založená i na kritice údajného porušování lidských práv a rasismu. V tomto ohledu je velmi zajímavá a poučná infografika s názvem European countries’ misdeeds on human rights, která nedávno vyšla na anglicky psaném čínském deníku Global Times. Čína zde naprosto dokonalým způsobem přejala rétoriku „woke“ aktivistů z řad progresivní levice a nenechává na stavu lidských práv v Evropě nit suchou.

Připomíná Evropě nejen její dávné hříchy z dob kolonialismu, kdy Německo dalo k roku 1908 vyvraždit 100 tisíc domorodých obyvatel v Namibií, ale i ze současnosti. Členové finského parlamentu měli mít blíže nespecifikované nenávistné poznámky na adresu muslimů a lidí afrického původu. Ušetřené nebylo ani sousední vzorně progresivní a multikulturní Švédsko. Muslimové zde prý musí čelit prodloužené vazbě či dalšímu neférovému zacházení. Dále jsou zde zmíněny údajně neadekvátní využití síly policie proti mírumilovným demonstrantům v Evropě, které si vyžádaly raněné.

Vynecháno nemohlo být ani vděčné téma genderová nerovnost. Evropě je připomínána přetrvávající přítomnost násilí na ženách a nerovnost platů v zemích jako Lucembursko. To ale není vše. Ženy v Evropě musí údajně čelit překážkám bránícím plnému přístupu k sexuálnímu a reprodukčnímu zdraví. Navíc stále čelí přílivu sexistických a nenávistných projevu. Být ženou, asi bych se docela bál v Evropě žít.

Z toho, co jsem zmínil, vyplývá jediné. Je třeba si uvědomit, že čínská virtuální hrozba je stejně nebezpečná jako Rusko. Nejde jen o hackerské útoky, ale i o protievropskou propagandu. Jak jsme se mohli přesvědčit, dokáže být v mnoha případech i mnohem záludnější. Pro účely své propagandy totiž přejímá silně destruktivní krajně levicové názory líčící Evropu jako místo bezpráví, které jsou bohužel akceptované a nepřeslechnutelné v evropské veřejné debatě.

Nejsou to tedy zdaleka jen různí populisté podporovaní Ruskem, jako jsou Marine Le Penová či rakouští Svobodní s prokazatelnými vazbami na Rusko, kteří představují pro Evropu problém a bezpečnostní hrozbu. Není možné zapomínat i na levicové progresivisty, kteří neustále tepají údajné porušování lidských práv v evropských zemích, čímž jen poskytují ostrou munici komunistické Číně a dalším diktátorským režimům.

Převzato z blogu s autorovým souhlasem

Autor je europoslanec za KDU-ČSL, místopředseda Výboru pro zaměstnanost a sociální věci a člen Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu