29.3.2024 | Svátek má Taťána


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 8.11.2010 17:28

Politika je pokračováním ekonomiky jinými prostředky.

Platí to snad od té doby, co někde v Lúvii vymysleli peníze - a možná mnohem dřív. Tak čemu se divíte?

K. Janyška 7.11.2010 8:31

Kajan

K tomu, by lidstvo expandpovalo do vesmíru, nás musí být na Zemi hodně ! A to ještě zdaleka není ! Dzp.

M. Stuchlik 7.11.2010 13:33

Re: Kajan

Až nás bude hodně nebudou zdroje pro expanzi, vše se prožere

P. Fiala 6.11.2010 23:55

Čína a její růst GDP

Ano, veškerá politika je hlavně o ekonomikách jednotlivých států.

Speciálně velmocí. Měli bychom vnímat, že jsme členy EU, která je na GDP úrovni USA již několik roků. Též si pomeňme, že Čína drží stále "komunistické" ideje a co nevidět se dovíme počet jejich občanů (tuším, že rodiny mohou mít opět  více dětí).

K GDP (2007,2008,2009) USA a EU každý zvlášť mezi $14 až 15 trillion. China od $7 k 9 trillion. Japan něco málo nad $4 trillion. Rusko něco málo nad $2 trillion (již nevlastní satelity v Asii ani v Evropě, takže určitě není spokojené).

Viz: https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/rs.html

P. Brodský 7.11.2010 2:34

Naučte se číslovky v americké angličtíně

 Krátce řečeno americkým imperialistům se nedá věřit.  Nation není národ, nationality není národnost, trilion je jenom bilion a bilion je miliarda.

P. Brodský 7.11.2010 2:42

Re: Naučte se číslovky v americké angličtíně

A miliardu imperialisti vůbec nemají.

Z. Rychlý 7.11.2010 11:33

Re: Naučte se číslovky v americké angličtíně

To mi připomnělo jak moc věřit komunistům.

Říjnová revoluce v listopadu, Stalin se vlasně jmenocal Džugašvili a Lenin byl Uljanov.

:-))

Pro úplnost a lepší neděli dodávám otázku: Kdo jsou čtyři úhlavní nepřátelé socialistického zemědělství ?

Jaro, léto, podzim, zima.

S. Ševeček 7.11.2010 9:07

Saturnin

Nejedná se zajisté o triliony, ale o biliony dolarů ... amerických - poznamenal pan ředitel.

J. Kanioková 6.11.2010 21:20

Souhlas autore, nejdřív jako jezinky jeden prstíček na ohřátí,

teď už je to neskrývané vydířání. Slyším-li Čína, naskakuje mi Sibyla.

V. Kún 6.11.2010 22:34

Re: Souhlas autore, nejdřív jako jezinky jeden prstíček na ohřátí,

Když dovolíte, paní Kanioková, tak ta Vaše Sibyla se správně píše Sybilla (resp. Sybila). Ve vyjmenovaných slovech po -b- ale opravdu není, zkuste mi alespoň tohle věřit. Nebo si zopakujte pátou třídu základní školy, máte-li na to.

Přeji dobrou noc!

J. Kanioková 6.11.2010 23:18

Re: Souhlas autore, nejdřív jako jezinky jeden prstíček na ohřátí,

"Nebo si zopakujte pátou třídu základní školy, máte-li na to."

No jo, vy už začínáte jako V.P., zase kdosi, co rád poučuje.. 

takže jsem si vytáhla pravidla českého pravopisu a mám pravdu já, račte si zopakovat něco vy

V. Novák 8.11.2010 17:22

Re: Souhlas autore, nejdřív jako jezinky jeden prstíček na ohřátí,

No co si to ti šikmovocí dovolujou, nezásobovat Nás, Nadřazené na Západě levnými surovinami... No to je sodomagomorra, s tím by se mělo něco dělat!

Akorát co? Když se Britové rozhodli vnutit Číně jako platidlo opium, to stačilo pár dělových člunů a zmasakrovat pár set tisíc Číňanů. Nebo milionů? Kdo by to počítal...

Tenkrát ovšem ještě Čína neměla jaderné zbraně a nedokázala jako jedna ze tří (brzo už dvou) velmocí dopravit člověka na orbitu...

K. Krbálek 6.11.2010 15:30

když je řeč o strategii

právě jsem dočetl knížku o Čingischánovi, který dělal přesně to samé co dnes Číňani, on to nebyl jen stepní nájezdník, ale i obchodník a stratég s úplně jiným myšlením než Západ či tehdejší Čína. Proto taky vítězil. Ale Číně vládli další 100 let jeho potomci a tak se číňani od nich ledčemus přiučili a zařadili to do svého repertoáru.

Příklad: na západě žijeme s ideou čestného boje, kde i prohrát lze čestně, když se hraje fér. Mongolové a dnes i Číňané ovšem za čestné považují jen vítězství a to lze dosáhnout jakýmikoliv prostředky, jakoukoliv lstí či úskokem. Nebo Západ žije s představou, že kdo utíká, ten prohrává a naopak že kdo postupuje vpřed, ten vyhrává. Ale stepní válečníci často používali taktiku, kdy nepřítele porazili na svém ústupu.

A podobné strategické šachy jsou vidět i na současném čínském postupu - jak vidno, pravidla světového obchodu se změnila, dokážeme jim přizpůsobit i my svou strategii?

K. Krbálek 6.11.2010 15:37

Re: když je řeč o strategii

a není bez zajímavosti, že Mongolové ovládali a tím i formovali tři největší strategické konkurenty Západu - Čínu, Rusko a muslimský svět. A všechny tři civilizace mají k boji podobný vztah, jako jejich bývalí Mongolští páni

J. Kanioková 6.11.2010 21:11

Docela souhlas,

Čínská lstivost je neskutečná, už jen jejich kopírování západních produktů. A za cenu ještě stálé bídy velké většiny svých občanů skupují dluhopisy a firmy, což bude průšvih docela převeliký. Ale pořád doufám ve vliv podnikatelského prostředí těch obrovských aglomerací při pobřeží, že ta státní arogance bude ubývat, takže snad nepřínese do oblastí, kam proniká,  až tak nepříjemné změny. O to horší je strach z islámu, ten nás zasáhne jistě a velmi nepříjemně. Rusko, no ono se svých carských snů snad taky jednou zbaví.. i když preference pro Putina tomu nenasvědčuje.

P. Brodský 7.11.2010 3:00

Re: Docela souhlas,

Národně smýšlející občanský demokrat by neměl podceňovat nebezpečí spojené také s existencí Němců, Maďarů, Poláků, Cikánú, národnostně smýšlejících Moravanů a především a hlavně havlistických, probruselských intelektuálů, ti jsou vůbec nejhorší.

V. Bok 6.11.2010 10:11

No, mám dojem že se nejedná

o vzácně kovy ale o tzv. vzácné zeminy, ale to je jedno. Zajímavé je ovšem to, že Čína prohlásila, že při jejich těžbě bude nadále respektovat západní normy těžby a ekologie, což ovšem právě znamená omezení těžby anebo prudké zdražení nákladů na produkci. No jo.

Proč to číňané delají, můžeme se domýšlet. Ale obecné, vzácné zeminy nejsou nijak vzácné jen dosti rozptýlené. Zásoba má kde kdo. Takžetěžitelné jsou, že.

Budou holt dražší. To už tak bývá. Nevím jestli máme číně vyčitat, že se pokouší něco dělat se svým přírodním prostředím , něco co my děláme už dávno a to špinavé a jedovaté přesouváme do rozvojovek. a to Čína pořád je. Ale už nechce být, že.

Jinak poslední kejkle s Tolarem jsou přenádherné. V e světle toho kampaně USA proti RMBY vypadají jako dětská hra.

V. Kún 6.11.2010 7:23

Když dva dělají totéž, není to totéž?

Pane Robejšku, Vy byste se měl také vrátit do školy. Tedy pokud je pro Vás objevem, že politika a ekonomika spolu souvisí. Nebo si opravdu myslíte, že USA vtrhli do Iráku kvůli Saddámovi (mimochodem svému příteli a spojenci, kterého seč mohli podporovali v jeho irácko-iránské válce), a ne ropě? Že Amerika a Západ  trpí všechny ty Saudy a ostatní arabské velmože s jejich středověkými vládami a islámskou inkvizicí z jiných důvodů, než jsou ropa a plyn? Když se U.S.A. snaží devaldovat dolar jen aby ochránily svoji ekonomiku a  posílily vývoz, to není politické rozhodnutí?

I. Schlägel 6.11.2010 10:50

To není politické rozhodnutí?

Máte zajisté pravdu, pane, od USA to samozřejmě bylo politické rozhodnutí (Irák, Saudská Arábie apod.). Účelem bylo získání strategické výhody pro euroamerický civilizační okruh. Volba západních států nechat strategická rozhodnutí ohledně vzácných zemin na Číně zase znamená poměrně bolestnou ztrátu strategické výhody. Stejně jako "prozíravé" politické rozhodnutí mnoha západních politiků směřující směrem k závislosti na ruské ropě a plynu. Tak že já osobně jsem spíše pro získávání strategických výhod ve prospěch západu než pro ztráty strategických výhod ve prospěch zemí jako je Čína, Rusko, Irán, Venezuela a podobné mírumilovné, předvídatelné, vyspělé a se západem korektně kooperující země. Fakt, že politika a ekonomika v mezinárodním měřítku spolu úzce souvisí, snad není potřeba komentovat ani se mu podivovat.

V. Kún 6.11.2010 18:23

Re: To není politické rozhodnutí?

Vaše ironie, pane Schlägle, s níž označujete Rusko, Čínu a další země za předvídatelné, vyspělé a se Západem korektně kooperující země, je dvojsečná. Ony totiž právě ty ZÁPADNÍ předvídatelné, vyspělé a s ostatními ZÁPADNÍMI, vyspělými a korektně kooperujícími zeměmi natolik korektně kooperují, že tu sebe i svět zavlečou do největší krize od třicátých let, tu se natolik zadluží, že nemají z čeho vyplácet ani vlastní ministry, tu ve vlastním zájmu roztočí největší inflaci od konce II. SV, dnes největší devalvací společně a promyšleně okradou zbývající ekonomiky světa včetně rozvojových, nu, a když už opravdu nevědí, jak dál, a potřebují strategický odbyt pro své zbraně, bomby a rakety, tak sem tam rozpoutají nějakou tu válku (Vietnam, Irák, Afghánistán..).

J. Kanioková 6.11.2010 21:00

Jezuskote, zase anti ami,

že jsou v Afghánistánu hlavně proto, abychom ten terorismus nezakoušeli v křesťanském světě, to pro vás není žádné plus. To je zas vaše ironie a hnusná. Že Amíci hasí kdejaký průšvih a nechávají se zabíjet.... no, to pro vás není žádný  argument...

M. Prokop 6.11.2010 21:07

Re: Jezuskote, zase anti ami,

No on by to asi vše řídil inteligentněji, kdyby ovšem měl možnost.

Jen si nějak nedovedu představit, kdo by ho zvolil ........

V. Kún 6.11.2010 22:08

Re: Jezuskote, zase anti ami,

IKoukám, paní Kanioková, že kdybyste mohla, tak jste si i Vy s chutí zastřílela do těch statisíců Američany zavražděných iráckých a afghánských civilistů, o milionech zavražděných a napalmem spálených Vietnamců nemluvě. - Všimla jste si alespoň, že v těchto dnech byla uveřejněna už druhá várka dokumentů, pořízených samotnou americkou armádou a dokladující její "omyly" a zvěrstva na afghánských civilistech?

A jestlipak jste si vůbec všimla, že Bin Ládin a jeho nejbližší spolupracovníci, velení Al Kaidy, jakožto i řada únosců oněch tří amerických letadel, byli Saudští Arabové? - Nevíte náhodou, proč na Saudskou Arábii přesto nedopadla jediná americká puma? - Že by v tom byla saudskoarabská ropa, kterou Afghánistán nemá?

M. Kopřiva 7.11.2010 1:53

Re: Jezuskote, zase anti ami,

Pane Kúne, já zase koukám, že pokud by šlo o ochranu vlastní civilizace, ( a o tu zde skutečně jde ), zastřílel byste si rád přímo po Američanech. Račte si uvědomit, že ta Saudská Arabie se má velmi dobře právě z Amerických dlouhodobých investic, tak proč by měli Američané bombardovat zařízení, která živí i nádrž ve Vašem vozidle. Lyžařské a bruslařské haly poblíže Sahary jsou ukázkou, jak dobře se měli a mají z amerických investic a nemuseli ani budovat svůj vlastní průmysl? Proč Vám vadí tato symbioza? Pochopíte vůbec, proč je Amerika v Afghanistánu a přitom ne jako okupant? Pochopíte někdy, že pokud kdekoliv na světě je nějaké neštěstí, povodně, zemětřesení, je Amerika JEDINÝM stálým a nezištným dárcem pomocí? Pochopíte někdy, že se Amerika ve svých ideálech nezištně dělí s celým světem o vědecké a technické zázraky a umožňuje studia na svých světových institucích všem schopným studentům i za cenu, že se tito mohou obrátit proti Americe? Není to bezprecedentní ukázka humanity a civilizace? Pokládám jen Vaši zmínku o zveřejněných tajných dokumentech za Vaši skandální aroganci. Zase tak tajné jako třeba Katyňský masakr tyto dokumenty být nemohly a jen naivní osůbka si představuje válku v rukavičkách. V případě války neočekávejte od Číňanů jakékoliv porozumění. Pochopíte někdy slova "americká filantropie" ?      

V. Kún 7.11.2010 15:26

Re: Jezuskote, zase anti ami,

Dobrý den, pane Kopřivo. K Vašemu stanovisku pár poznámek:

1) Saudská Arábie je klíčovou základnou pro islámský terorismus. Financuje jeho útoky a tábory, Bin Ládin a vedení Al Kaidy jsou rodilí Saudi. Přesto Američané drží nad Saudy ruku. Jistě, i kvůli investicím do jejich ropy. Podobně ovšem za II. SV do krajnosti odmítali bombardovat své německé, francouzské, italské atd. továrny, které vlastnili. Pro mne to je vrchol cynismu, pro Vás omluva.

2) Američané nejsou JEDINÝM pomáhajícím v neštěstí. Ostatně z jejich vlastních katastrof je známo, jak amatérsky s nimi zápolili (viz tajfun Katrina r. 2005, New Orleans, škoda 20 miliard, 1500 obětí). Zatímco Bush se opaloval na ranči, na Ameriku se skládal celý svět.

3) Technické a vědecké zázraky Američané světu PRODÁVAJÍ, ne že se o ně dělí.

4) To „umožnění studia na svých VŠ všem schopným studentům z celého světa“ je obzvláště k popukání. Oni je totiž přímo lanaří, kupují si je. V USA vyvinuli systém studijních testů, kterými ve světě vyhledávají mimořádné talenty pro studium na svých univerzitách. Také se tomu říká loupež mozků, protože tito budoucí géniové zůstávají v USA.  (5) Zbytek už je jen Vaše blábolení. Nesmyslně se odvoláváte na válku s Čínou, abyste omluvili mučení a vraždění afghánských a iráckých civilistů hrdinnými americkými hochy. Omlouvat jejich řádění americkou filantropií je k smíchu. Ostatně si myslím, že byste měl vstoupit do US ARMY a sám se přesvědčil, oč v Iráku a Afghánistánu jde. Že by Vás poslali ztrestat Saudskou Arábii se nemusíte bát (ze zajetí Talibánem Vás totiž Američané za dva své kulomety vykoupí, Saudští muslimové by Vás ovšem podle práva šariá vydali Američanům staženého z kůže). Ale jak jsem už napsal, že by Američané utnuli hlavu islámského terorismu přímo v Saudské Arábii, nepřichází v úvahu. To by totiž byl skutečný konec terorismu, a co by si Amerika bez svého „nepřítele“ počala? Ona totiž po pádu říše zla opět nějakého nepřítele potřebuje, už kvůli oblbování lidí jako jste Vy.

S. Ševeček 6.11.2010 0:28

Čína plánuje budoucnost odpovědně

Zvýšení cen (wolframový koncentrát například velmi razantně, na čtyřnásobek) proběhlo už před zhruba šesti lety - není divu při produkci 95% světové potřeby. Nové zvýšení cen, zřejmě bez pozornosti politiků, proběhlo v minulých měsících. Kdo by taky věnoval pozornost takové směšné záležitosti, když žárovky jsme zakázali a wolfram nepotřebujeme, že ...

Tentokrát už by mohlo jít o strategický postup - Čína se bude bránit proti znehodnocení těch svých dolarových rezerv, které ještě nemá alokovány v reálných investicích.

Neradil jste jim taky, pane Robejšku? ;-)