25.9.2021 | Svátek má Zlata


SVĚT: Chyba s historickým rozměrem

2.9.2015

Smlouva západních mocností s Íránem je podle izraelského premiéra „chyba s historickým rozměrem“. Izraelský ministr obrany mluví o „smlouvě plné děr“, zatímco jeho strategický poradce Ja’akov Amidror si postěžoval, že pořádně neví, o čem ta smlouva vlastně je. Zejména Američané prý nechali Izrael tápat ve tmě. Jiní izraelští politikové jako Miri Regevová hovoří o „povolení hromadného vraždění“ a někdejší ministr zahraničí Avigdor Lieberman mluvil o „černé vlajce“.

Možnost, že by Írán mohl získat atomovou bombu, kterou by pak svrhl na Tel Aviv, nestojí už v tomto okamžiku v popředí. Izraelcům spíš působí starost brzké zrušení hospodářských sankcí. Uvolněné finance, které dosahují miliard, umožní Teheránu zesílit podporu celosvětového terorismu. Nejde přitom jen o přímé vměšování Íránu v Jemenu, kde Saúdové bojují proti jím podporovaným Hútíům. Jedná se též o intervenci Íránu v Sýrii a v Iráku, o vojenskou pomoc Hizballáhu v Libanonu a o útoky na izraelské instituce v Thajsku a v Indii.

Smlouvu ostře kritizoval rovněž vůdce izraelské opozice Ja´akov Herzog ze Sionistického tábora a Ja’ir Lapid. Zároveň oba požadovali vyšetřování kvůli selhání ministerského předsedy, že této „špatné“ smlouvě nezabránil. Reakce vyzněla v tom smyslu, že Netanjahua nelze činit zodpovědným za dramatickou změnu smýšlení prezidenta Baracka Obamy, jenž už ztratil veškerý vliv, který Amerika mívala v Egyptě, Saúdské Arábii, Sýrii a Iráku, a nakonec selhal i jako prostředník v izraelsko-palestinském konfliktu. Takže - aby vůbec mohl ještě na Blízkém východě do něčeho mluvit a vytasit se tam aspoň s jedním trumfem - byl nyní ochoten k dalekosáhlým ústupkům vůči Teheránu.

Jediní, kdo smlouvu uvítali, byli Arabové sdružení ve společné kandidátce, tedy třetí nejsilnější strana v izraelském parlamentě.

V Izraeli budí rovněž obavy dosud nevídané závody ve zbrojení v Egyptě, Saúdské Arábii a Turecku. Jeden komentátor řekl: „Nakonec budou mít rakety s atomovými bojovými hlavicemi všichni. Avšak to jediné, co budou pak mít ještě společné, bude Tel Aviv jako cíl těchto raket.“

Izrael nyní stojí při obraně vůči íránské hrozbě zcela osamocen. V jednom rozhlasovém rozhovoru položili ministru Silvanu Šalomovi přímou otázku, zda se tím po podpisu smlouvy západních mocností s Teheránem myslí též izraelský vojenský úder. Otázku mu předložili několika způsoby, ale vyhnul se jí a řekl pouze: „Všechny možnosti jsou otevřené.“

V sociálních sítích Teheránu panuje velká radost. Izrael je tam středem posměchu. Mezinárodní společenství prý teď Netanjahuovi sebralo jeho nejoblíbenější hračku - vyhrožování Íránu.

© Ulrich W. Sahm
Překlad Ivana Kultová
www.wilberforce.czKolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.