SVĚT: Chyba s historickým rozměrem
Smlouva západních mocností s Íránem je podle izraelského premiéra „chyba s historickým rozměrem“. Izraelský ministr obrany mluví o „smlouvě plné děr“, zatímco jeho strategický poradce Ja’akov Amidror si postěžoval, že pořádně neví, o čem ta smlouva vlastně je. Zejména Američané prý nechali Izrael tápat ve tmě. Jiní izraelští politikové jako Miri Regevová hovoří o „povolení hromadného vraždění“ a někdejší ministr zahraničí Avigdor Lieberman mluvil o „černé vlajce“.
Možnost, že by Írán mohl získat atomovou bombu, kterou by pak svrhl na Tel Aviv, nestojí už v tomto okamžiku v popředí. Izraelcům spíš působí starost brzké zrušení hospodářských sankcí. Uvolněné finance, které dosahují miliard, umožní Teheránu zesílit podporu celosvětového terorismu. Nejde přitom jen o přímé vměšování Íránu v Jemenu, kde Saúdové bojují proti jím podporovaným Hútíům. Jedná se též o intervenci Íránu v Sýrii a v Iráku, o vojenskou pomoc Hizballáhu v Libanonu a o útoky na izraelské instituce v Thajsku a v Indii.
Smlouvu ostře kritizoval rovněž vůdce izraelské opozice Ja´akov Herzog ze Sionistického tábora a Ja’ir Lapid. Zároveň oba požadovali vyšetřování kvůli selhání ministerského předsedy, že této „špatné“ smlouvě nezabránil. Reakce vyzněla v tom smyslu, že Netanjahua nelze činit zodpovědným za dramatickou změnu smýšlení prezidenta Baracka Obamy, jenž už ztratil veškerý vliv, který Amerika mívala v Egyptě, Saúdské Arábii, Sýrii a Iráku, a nakonec selhal i jako prostředník v izraelsko-palestinském konfliktu. Takže - aby vůbec mohl ještě na Blízkém východě do něčeho mluvit a vytasit se tam aspoň s jedním trumfem - byl nyní ochoten k dalekosáhlým ústupkům vůči Teheránu.
Jediní, kdo smlouvu uvítali, byli Arabové sdružení ve společné kandidátce, tedy třetí nejsilnější strana v izraelském parlamentě.
V Izraeli budí rovněž obavy dosud nevídané závody ve zbrojení v Egyptě, Saúdské Arábii a Turecku. Jeden komentátor řekl: „Nakonec budou mít rakety s atomovými bojovými hlavicemi všichni. Avšak to jediné, co budou pak mít ještě společné, bude Tel Aviv jako cíl těchto raket.“
Izrael nyní stojí při obraně vůči íránské hrozbě zcela osamocen. V jednom rozhlasovém rozhovoru položili ministru Silvanu Šalomovi přímou otázku, zda se tím po podpisu smlouvy západních mocností s Teheránem myslí též izraelský vojenský úder. Otázku mu předložili několika způsoby, ale vyhnul se jí a řekl pouze: „Všechny možnosti jsou otevřené.“
V sociálních sítích Teheránu panuje velká radost. Izrael je tam středem posměchu. Mezinárodní společenství prý teď Netanjahuovi sebralo jeho nejoblíbenější hračku - vyhrožování Íránu.
© Ulrich W. Sahm
Překlad Ivana Kultová
www.wilberforce.cz