3.4.2020 | Svátek má Richard


Výpis zvoleného vlákna. Zobrazit celou diskusi podle vláken, času
počet příspěvků: 5, poslední: 26.3. 2020 12:07, přehled diskusí

J. Kraus 25.3.2020 11:33

Autor nechť se poučí, než začne psát o vzniku druhé světové války. Krátce po Hitlerově nástupu k moci bylo Polsko první, které s ním uzavřelo pakt o neútočení. SSSR byl ke spolupráci s Německem fakticky dotlačen Británií a Francií, které se odmítaly podílet na společné dohodě o spolupráci při stále pravděpodobnější expansi Německa. Ta jednání inicioval SSSR. Posílaly na jednání nekompetetní zástupce druhého řádu, vše ke značnému znepokojení Dr.Beneše a čs. diplomacie. Teprve po ztroskotání sovětsko-francouzsko-britských jednání z důvodu nespolupráce Západu SSSR otočil a vznikl známý pakt. SSSR šlo o čas, bylo by možno uvést mnoho detailů. Západní demokracie chtěly, aby se Německo a SSSR vzájemně střetly, k tomu bylo nutno odstranit nárazníkové státy střední Evropy. Názor, že SSSR patří k původcům WWII, je obludný a naši staří vojáci, východňári i zápaďáci, by za to autora hnali svinským krokem.

J. Ganaur 25.3.2020 12:05

Máte naprostou pravdu.Ještě bych doplnil, že nejrozhodnějším činem, bez kterého by nebylo vítězství, bylo vyvraždění Poláků v Katyni.K tomu ale byl SSSR donucen Británií a Francií.

J. Jurax 25.3.2020 20:22

Vite, i přes Vaši rádobyvtipnou reakci má pan Kraus v zásadě pravdu.

Pokuste se nahlížet onu dobu optikou konce třicátých let, kdy Stalin byl dlouhodobě puncovaný zloduch šířící po Evropě strašidlo komunismu, kdežto Hitler byl víceméně demokraticky zvolený politik, jenž pokoušeje obnovit velikost Německa zaklínal se svou mírumilovností; i v tom Mnichově mír přece s pomocí Anglie, Francie a Itálie, tehdejších evropských velmocí, přece zachránil. Akorát měl trochu zvláštní vztah k Židům, ale ten v tehdejším světě nebyl - tedy v mírnější formě - ničím zas tak zvláštním a příliš deklasujícím.

A na druhé straně - velmoci mají své zájmy a ty si prosazují. Anglii ani Francii se nechtělo do války, ta minulá byla v živé paměti. Nepomohlo ani obsazení Porúří a porušení Mnichovské dohody rozbitím a obsazením zbytku ČSR. Taky četli Mein Kampf a Drang nach Osten by jim až tak nevadil. Ostatně ještě po přepadení Polska Británie i Francie provozovaly akorát sitzkrieg a nechaly Německo si otevřít cestu na východ.

No a pragmatický Stalin taky nechtěl do války, přinejmenším zatím, a taky četl Mein Kampf. Takže se holt dohodl s Hitlerem, když s Británií a Francií to proti Hitlerovi nešlo. A ještě si vyhandloval územní bonus.

Teprve když Británie už rok stála sama proti Hitlerovi a ten se holt vydal na východ, antikomunista Churchill se pragmaticky zasadil o spojenectví se Stalinem a o poskytnutí pomoci SSSR. A v USA přes jisté sympatie k Británii dosud vítězil izolacionismus; ani tam se nikomu nechtělo do vzdálené cizí války.

Ono historie je složitá, nečernobílá a ne vždy voní tomu momentálně správnému ideologickému pohledu.

F. Navrátil 25.3.2020 12:33

V zásadě s vámi souhlasím, ale velmoci v době před válkou měly své vlastní plány a Stalinovo Rusko nebylo výjimkou. Velká Británie a Francie měly zájem na tom, aby využily Sovětský svaz jako klacek na Hitlera a doufaly, že se obě diktatury pustí o sebe a tím se ony vyhnou válce. Stalin zase předpokládal, že když vstoupí do války proti Hitlerovi ve spojenectví se západními státy, bude si moci přivlastnit Pobaltí a východní Polsko. S tím nesouhlasily ani V. Britanie, ani Francie a pochopitelně Polsko. Smlouvu svolil podepsat, když mu zisky předložilo Německo. Že bylo nakonec všechno tak, jak to chtěl Stalin od začátku, je stejnou ironií dějin, jako že Rusko se dnes vrátilo k hranicím Petra Velikého.

V. Novák 25.3.2020 20:44

O přivlastnění si Pobaltí ani východního Polska se na moskevských jednáních v srpnu 1939 vůbec nejednalo. Stalin se pokoušel dohodnout záruky vzájemné pomoci v případě napadení.

Jednání zkrachovala na britském nezájmu a na neschopnosti Francie dohodnout s Polskem průchod RA k otevření fronty při napadení Francie. Jak jinak mohl SSSR Francii pomoci?

Pozdější vývoj ukázal, že i kdyby Francie a Británie smlouvu se SSSR uzavřely, stejně by mu nepomohly - nebyly totiž nejen ochotné, ale ani schopné.