25.4.2024 | Svátek má Marek


SVĚT: Bude samostatný Kurdistán?

30.9.2017

Na okraj kurdského referenda

Referendum o nezávislosti iráckého Kurdistánu skončilo jednoznačně. Poměr hlasů 93 ku 7 ve prospěch ANO nenechává nikoho na pochybách o demokratické vůli kurdského lidu.

Otázkou je, co dál.

Svět, až na výjimky (Izrael), se ke kurdskému referendu postavil více či méně negativně. Buď otevřeně nepřátelsky (Irák, Írán, Turecko, Sýrie), nebo káravě (USA, EU, Saúdská Arábie, Egypt).

Jedna z výhrad: na vyhlášení samostatného Kurdistánu není vhodná doba. Jenomže – kdy bude? Nejspíš nikdy. Kurdská politická analytička Biza Barzo A. Hazharová (obr.níže) má za to, že čekání na „ideální“ dobu je nerealistické - s ohledem na to, že Kurdové jsou obklopeni nepřátelskými sousedy. Má pravdu: kdy se může národ bez vlastního státu nadít toho, že s jeho ustavením bude Bagdád, Teherán, Damašek a Ankara souhlasit? Za rok či dva? Za pět let? Za deset? Za padesát?

Nebuďme naivní: Nikdy. Kurdové si musejí svůj vlastní stát vyvzdorovat. První krok k tomu byl učiněn.

A další? Hazharová se přiklání k modelu vytvoření konfederace. Kurdsko-irácké, která by měla přechodný charakter. V článku Confederation on the Path to Kurdish Independence, který vyšel na kurdském serveru Rudaw ještě před referendem (23/9), uvádí, že Kurdové by se tak vyvázali z přímé podřízenosti na Bagdádu. Obě vlády, irácká i kurdská, by byly nadány na svém teritoriu stejnými pravomocemi a navenek by byly zastřešeny konfederačním státem, mezinárodně uznaným.

Tento konfederační model by znamenal, že by fungoval společný trh služeb, zboží a kapitálu. Centrální vládě by zbývala pouze omezená, koordinační a harmonizační role. Většina ekonomických a monetárních pravomocí by zůstala oběma takto vzniklým republikám: Kurdistán a Irák by měly vlastní měnu, své centrální banky a svoji měnovou a fiskální politiku.

A konečně, součástí takovéhoto modelu by bylo právo jedné či druhé republiky, případně obou současně, z konfederačního svazku vystoupit, o čemž by se znovu rozhodlo v referendu.

Jak patrno, kurdská inteligence má „plán B“. Jeho podstatou je dialog. Bohužel vše zatím nasvědčuje tomu, že něčeho takového není vláda v Bagdádu, podporovaná Íránem, Ankarou a Damaškem, schopna. Ač vládne zemi tak jako tak reálně rozdělené, vystupuje z pozice síly. Je politováníhodné, že ji v tom podporuje i demokratický Západ. Proto bude spravedlivý kurdský zápas o získání vlastní nezávislosti ještě hodně těžký. Osobně ale doufám, že úspěšný.

kurd 1

Biza Barzo A. Hazharová. (Zdroj: Web Rudaw)

kurd 2

Výsledek referenda prezentovaný na kurdském zpravodajském portále Rudaw.

kurd 3

Mladá žena s vlajkou nezávislého Kurdistánu a jasným gestem.(Zdroj: Twitter #kurdistan)

Stejskal.estranky.cz