14.5.2021 | Svátek má Bonifác


SVĚT: Britská revoluce se přelila do americké

12.11.2016

Letošní dvojrevoluce, nejprve ta britská brexitová z 23. června, a následně americká trumpovská z 8. listopadu, je návratem západu ke skutečnému Západu, k jeho samotné podstatě. Tedy ke svobodnému státu, který ovládají svobodní občané kvůli své vlastní svobodě. Kvůli sobě samotným, a ne kvůli nad ně a nad něj se stavějící byrokratické a demokraticky neodpovědné vrchností těch, kdo domněle vědí lépe, co je pro lidi dobré a prospěšné, než oni sami.

Letošní anglosaská revoluce znamená zásadní odmítnutí všech a všeho, co se zpupně staví nad svobodný politický život, čím dál více občanský a vůbec lidský život ve všech jeho projevech svazuje, omezuje, reguluje, a tak odstraňuje. Proti ujařmující nesvobodě, jež se údajně pro naše dobro staví nad svobodu. Britové a Američané řekli v referendu o Evropské unii a v prezidentských volbách své zřetelné a všude slyšitelné NE! Jasně tím dali najevo, že jak demokraticky neodpovědná a demokracii Evropy ničící Evropská unie, tak obamovské nucené zaopatřování a vrchnostenské komandování svobodných lidí není žádný skutečný Západ, ale úpadkový, zavrženíhodný Východ Západu. Proto svobodní Britové a Američané tento odpudivý Východ Západu zavrhli. Tím dali příklad všem, jak se chovat při dlouhodobém ohrožení existence svobody občanů a jejich států: Vzít si svůj stát, svou zemi, svůj život zpět. Buď v referendu, anebo ve volbách.

Letošní britská a americká revoluce vrhají ostré a nekompromisní světlo na Evropu a v našem případě právě tak na Českou republiku. Na náš stát, který již jako součást Evropské unie není příliš naším. Jehož zákony z velké části již nejsou zákony, které by si svobodně vytvořil, projednal a rozhodl o nich. Přesně proti tomuto stavu se postavili britští občané a rozhodli se být opět jedinými pány své země. Vzít si ji zpět. Američtí občané v prezidentských volbách odmítli nadále snášet obdobný stav, kdy jim jejich stát stále více shora nařizuje, co mají dělat, jak se mají chovat, co mají říkat a co si mají myslet. To, co ve své volební revoluci odmítli Američané, to u nás představuje v koncentrované podobě v první řadě Evropská unie. A její hlavní politicko-ideologický proud se právě proto stále viditelněji bojí svobodných občanů, kteří dávají čím dál zřetelněji najevo, že jeho diktát nehodlají a nebudou dále snášet. Patří k němu i valná část naší politické reprezentace a hlavní mediální proud. Proto takový strach před referendem o vystoupení z Evropské unie. Proto takový strach před nastávajícími svobodnými volbami ve stále větším počtu členských států EU.

Demagogické strašení diktátorským Ruskem jako hybatelem demokratické revoluční nespokojenosti svobodných občanů Západu je směšné. Jsou snad britští voliči ruskými agenty a poskoky? Jsou snad voliči USA nastrčenými ruskými vazaly? Přesně naopak. Velká Británie a Spojené státy americké právě jako představitelé skutečného Západu rázně odmítly jak nedemokratickou, a proto východní podstatu Evropské unie, tak podobně systematicky „zvýchodňovací“ odstraňování svobody v USA.

Nepřátelé svobody nejen v Británii a Spojených státech, ale právě tak v Evropě, a tedy i v České republice, nyní představují zřetelně rozpoznatelnou politickou reakci, obhájce neobhajitelného Starého režimu, kteří ale demokratický revoluční vývoj Evropy včetně naší země nemohou nadlouho zastavit.

Autor je filosof
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.