3.12.2022 | Svátek má Svatoslav


Diskuse k článku

SVĚT: Blairova (a Bushova) cesta do pekel

Britská vyšetřovací komise sira Johna Chilcota přišla po sedmi letech forenzního zkoumání dokumentů, korespondencí a záznamů o vládních rozhodnutích a rozkazech ke zjištění, že vláda premiéra Blaira hrubě pochybila, když podpořila válečný útok USA proti Iráku v roce 2003.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Varadinková 9.7.2016 15:26

Re: Od začátku byla okupace Iráku

Takže podle Vás je lepší stavět na tom, co do Vás nahustila válečná propaganda, že?

Domníváte se, že Britové vytvořili tu komisi jenom proto, aby zatopili svému ex-premiérovi (který už je dávno mimo politické funkce)? Ne kvůli tomu, aby zjistili pravdu, proč v té válce museli zbytečně zemřít i jejich synové, manželé, otcové?

Ta komise zevrubně zkoumala všechny dostupné materiály, včetně komunikace mezi Blairem a Bushem, včetně informací tajných služeb, ale Vy jste přesto přesvědčen, že Vy to víte z dobových novin (tehdy plných válečné propagandy) lépe?

J. Vintr 9.7.2016 18:52

Re: Od začátku byla okupace Iráku

Byla také jedna komise, která měla údajně vyšetřit události z 11.9.2001. Také jistě prostudovala velkou hromadu materiálů (a napsala o tom obsáhlou zprávu). Pečlivě se ovšem vyhnula vysvětlení záhady, proč se do základů zřítily tři obrovské budovy a proč se z údajně unesených letadel nic nenašlo, což byla ta nejpodstatnější věc na celé události.

S. Ševeček 9.7.2016 21:18

Re: Od začátku byla okupace Iráku

To je ovšem morální problém členů té (či které) komise.

M. Varadinková 10.7.2016 1:04

Re: Od začátku byla okupace Iráku

To, že nějaká jiná komise k nějaké jiné události nevysvětlila všechny záhady, ovšem nijak neprokazuje, proč zrovna Vy, Jan Vintr, odkázaný pouze na to, co mu do hlavy nacpala tehdejší válečná propaganda, byste měl být o pozadí rozpoutání té války informován lépe, že tato britská komise.

J. Vintr 10.7.2016 9:32

Re: Od začátku byla okupace Iráku

Myslím, že se nějakou propagandou ovlivnit vůbec nedám. Pro moje názory na věci kolem nás je nejdůležitější logika. Informace, kterými nás zaplavují média, jsou velmi často tendenčně zkreslené a upravované, takže je člověk musí brát s velkou rezervou. Netvrdím, že mám vždycky pravdu, ale rozhodně nikdy nepapouškuju, "co mi do hlavy nacpala nějaká propaganda".

J. Hejmala 9.7.2016 11:15

Re: Od začátku byla okupace Iráku

E. Erate vy tomu tak rozumite věčně nacucanej od Tygra.... Už vás zase někdo vyhodil od Tygra, že jste tam hlásal ty vaše bolševický kecy? sesrate

I. Hil 9.7.2016 11:22

Re: Od začátku byla okupace Iráku

Omyl, Kaddáfí představoval nebezpečí. Pro Sarkoziho. Hrozil, že začne mluvit o tom, kdo ho financoval... Francouzi tam proto vlítli jako první.

S. Ševeček 9.7.2016 21:15

Re: Od začátku byla okupace Iráku

Otázkou je, zda vůbec kdy "představovali nebezpečí pro svět".

Zvonka to vyzerá, že představovali nebezpečí pro jisté zájmy majitelů Světa.

S. Netzer 9.7.2016 7:31

Vyšetřovací komise

došla ke „zničujícím verdiktu o irácké válce“ a kremloboti a jejich příznivci mají Vánoce.

"Šíření z á p a d n í demokracie za každou cenu" a "z á p a d n í násilné intervence po celém světě" jsou jim proti chuti, řešením je naprosto převratná myšlenka: je "lepší měnit poměry v oněch zemích diplomacií a obchodem".

P. Rudolf 9.7.2016 8:47

Re: Vyšetřovací komise

Jo jo, koho chleba jíš, toho píseň zpívej.

S. Netzer 9.7.2016 9:10

Re: Vyšetřovací komise

Autor zřejmě trpí částečnou amnézií když zdůrazňuje přednost změny poměrů diplomacií před vojenskou intervencí.

Přitom zamlčuje to, co jí předcházelo: kontroly zbraní a nekonečná vyjednávání, při kterých Saddam vodil za nos nejen své protivníky, ale i celou světovou veřejnost.

P. Rudolf 9.7.2016 12:01

Re: Vyšetřovací komise

Dovolím si tvrdit, že s podobnými bláboly, především s těmi z IVK, je polemizování totální ztrátou času.

J. Vintr 9.7.2016 12:39

Re: Vyšetřovací komise

Demokracie není západní ani východní a není to nic, co by mohlo někomu škodit. Je to prostě jen civilizovaný a spořádaný způsob, jak se dojde k politickému vedení země - bez vraždění a podřezávání krků. Ovšem předpokládá to jednu zásadní věc - aby ti, kteří zrovna nevyhráli, byli schopni tento výsledek přijmout. Což bohužel v muslimském světě není možné. Muslimové z principu neznají smíření a kompromis. Proto je tam tak také těžké až nemožné zastavit násilí. Žádná mírová dohoda, žádná kapitulace nemůže fungovat. Oni se podřídí jen síle. Tohle měli Američani vědět, když šli do Iráku.

M. Varadinková 9.7.2016 15:47

Re: Vyšetřovací komise

Takže to ještě domyslete o krok dál:

Pokud vycházím z Vašeho (správného) předpokladu, že je těžké až nemožné tam zastavit násilí, tak tehdy byly přece pouze tři možnosti:

A) Srovnat tam vše se zemí (nejlépe atomovou bombou), nenechat na živu ani živáčka, protože jen když budou všichni obyvatelé mrtví, nikdo nepovede džihád a násilí ustane.

B) Okupovat tu zemi navěky, držet tam obrovskou armáda a smířit se s tím, že tam bude pokračovat každodenní boj s džihádisty, kteří se okupantům nepodvolí. Tedy držet to stejně tvrdou rukou, jako to držel Saddám, ba ještě mnohem tvrdší. A i přesto se smířit s teroristickými útoky, smířit se s tím, že část vojáků se odtamtud bude vracet domů v rakvi.

C) Vyprdnout se na to a nechat, ať si to tam tvrdou rukou dál drží Saddámův sekulární režim a s džihádisty ať si poradí on. Zakročit skutečně jen v případě ohrožení zbytku světa - např. vybombardovat mu jaderný reaktor, aby nemohl vyrobit jadernou zbraň. Ale nepokoušet se o "export demokracie", o "převýchovu" tamních lidí k obrazu našemu. To nefunguje a fungovat nebude. Je to totiž stejný princip, jako když oni se snaží vnutit Evropě islám.

S. Ševeček 9.7.2016 21:11

Re: Vyšetřovací komise

Zapomínáte na to

černé zlato.

To nešlo nechat být.

D. Polanský 9.7.2016 7:12

Jaksi Západ si rád hraje na morálku

To už k Západu patří. Vyčerpat surovinové zdroje pokud to jenom jde. Momentálně má spadeno na Rusko.

Problém všech pádů je jeden: Co po pádu? No a to obvykle nikdo neví, natož aby to , co neví, mohli trvale zajistit zbraněmi. Mentalitu, náboženství, kulturu tamních lidí nezměníte. To byste je musel vyvraždit jako to učinil Belgický král Lepold II., který proměnil středoafrické Kongo v jeden veliký koncentrační tábor. Za obět padlo podle odhadů až 2 miliony lidí. Až anglo-francouzský novinář Edmund Dene Morel, který od roku 1903 tiskne noviny WestAfrican mail a upozorňuje v nich svět na konžské hrůzy, a tím zachrání stovky tisíc životů.

B. Hamáček 9.7.2016 11:50

Re: Jaksi Západ si rád hraje na morálku

Ovšem bolševická ideologie , včetně nacismu zavinila v posledních 100 letech smrt více jak 300 milionů lidí na celém světě !

P. Maleček 9.7.2016 5:53

Ruský agent promluvil.

Úvodem, že je institut VK hlavně pobočkou ruských tajných služeb, je mimo jakékoliv pochybnosti. V tom je jen pokračováním Prognostického ústavu (dnes jak známo založený KGB pro udržení mocenského a ekonomického vlivu exponentů komunismu v demokratických podmínkách) jehož mnozí exponenti dodnes zamořují ČR politiku a veřejný život.

A tak není divu, že Institut VK chrlí kritiku na cokoliv co demokratické země dělají (což neznamená, že není co kritizovat). A zrovna invaze do Iráku byla v principu správná. Že tam stačili chemické zbraně zlikvidovat, když před tím s nimi povraždili desetitisíce lidí je vedlejší. A sám stát s Husajnem v čele byl teroristickou organizací.

Hrůznou chybou bylo to co následovalo po invazi. Jejím pokračováním měl být tvrdý režim řízený účastníky invaze, zaměřený na zlepšení životní úrovně a vzdělanosti tamních lidí jako nejlepší pojistky proti terorismu. A ano ovládnutí ropných zdrojů, které vyznavačům středověkého totalitně krvavého islámu, stejně jako moderní zbraně a technologie, vůbec do rukou nepatří.

Avšak pod tlakem USA a britských socialistů a lidskoprávních pošuků (o OSN a EU levičácích nemluvě) došlo k urychlenému předání moci do rukou tamních sektářských despotů a předčasnému stažení invazních armád. No a na dnešní malér bylo zaděláno. Což vyvrcholilo Obamovým vpuštění ruské armády do Sýrie

A tím i nacpáno dělo ruské propagandy, jejíž je Jakl, stejně jako celý IVK horlivým šiřitelem.

T. Kohout 9.7.2016 6:04

Re: Ruský agent promluvil.

Jambor by to neřekl lépe. Ten taky dokázal fakta nejlépe vykreslit, aby jim prostý lid porozuměl.

Aby bylo jasno: tady má pan Jakl pravdu, a pan Maleček je novodobý Jambor.

P. Maleček 9.7.2016 8:20

Re: Ruský agent promluvil.

Jambor dle výkladového slovníku znamená svobodomyslný, bystře myslící cigán. No to jste mě docela potěšil.

B. Hamáček 9.7.2016 8:33

Re: Ruský agent promluvil.

Soudruh Kohout po absolvování Vokovické Sorbony navštěvuje pilně postgraduální studium- vyšší ročníky VUMLu !

J. Kulheim 9.7.2016 6:53

Re: Ruský agent promluvil.

Myslíte, že sir John Chilcota je ruský agent?

P. Maleček 9.7.2016 8:25

Re: Ruský agent promluvil.

Ještě něco horšího - britský EU socialista.

B. Hamáček 9.7.2016 8:30

Re: Ruský agent promluvil.

Ano , je to tak . Mimochodem ty ropné zdroje v Iráku ovládají ruské firmy , dá se to dohledat na internetu.

B. Hamáček 9.7.2016 8:34

Re: Ruský agent promluvil.

Můj příspěvek patří k panu Malečkovi . Má pravdu !

J. Vintr 9.7.2016 2:29

Nebylo špatné svrhnout Saddáma

ale špatné bylo hrát si na to, že si Iráčané budou vládnout sami. Když už tam vlítli, tak tam měli zůstat a tvrdě potlačovat jakýkoliv odpor. Ovšem stejně by to asi nedopadlo, protože s Araby se nedá nikdy na ničem dohodnout.

P. Maleček 9.7.2016 8:34

Re: Nebylo špatné svrhnout Saddáma

V Iráku a Sýrii nejsou Arabové, ale Peršané, tj. indoevropané jimž byl islám Araby vnucen. Do té doby tam bylo náboženství z nějž čerpalo křesťanství - zoroastrismus. Nebylo by od věci Peršany od islámu po víc jak 1000 letech osvobodit.

J. Vintr 9.7.2016 8:59

Re: Nebylo špatné svrhnout Saddáma

To si pletete s Iránem. V Iráku jsou opravdu převažujícím etnikem Arabové.

S. Netzer 9.7.2016 9:14

Re: Nebylo špatné svrhnout Saddáma

Holínky jako hodinky, obojí se natahuje.

B. Volarik 9.7.2016 10:24

Re: Nebylo špatné svrhnout Saddáma

Moje hodinky se nenatahují. Jsou to CITIZEN Eco-Drive...vestavěná baterie se dobíjí světlem... Potmě budou fungovat 180 dní....