Neviditelný pes

SVĚT: Až Poláci vystřízliví…

18.6.2019

Kdy naši polští sousedé zalitují, že jim vláda pozvala americké vojáky, aby je chránili před ruským přepadením? Řečeno bez kudrlinek na rovinu: až začnou rok co rok platit USA výpalné za ochranu.

Faustovskou dohodu o záštitě projednali minulý týden vrcholní představitelé USA a Polska, Donald Trump a Andrzej Duda, v Bílem domě. Pak spolu se svými ženami stáli na jižním trávníku před presidentským sídlem a obdivně sledovali, jak nad blízkým Washingtonovým památníkem přelétá hypermoderní tryskáč F-35 a obloukem se vrací k novému průletu.

Po této ukázce americké vojenské síly se oba presidenti vrátili do Oválné pracovny. Andrzej Duda slíbil, že Polsko koupí patnáct tryskáčů F-35 a začne odbírat předražený americký stlačený plyn. Donald Trump přislíbil, že zvýší počet vojáků na polském území na šest tisíc a že se zúčastní otevření nové americké základny, která ponese jeho jméno, až ji Polsko postaví.

O tom, kolik bude naše sousedy stát americká ochrana, nepadla ani zmínka. Ale na základě zkušeností z Německa, Itálie, Jižní Koreje a dalších zemí si lze představit, že předběžný neúplný účet může vypadat následovně:

A = 394.200.000

+ B = ??.000.000

+ C = ??.000.000

Zatím známe údaje pro položku A, která zahrnuje výlohy na 6.000 vojáků v Polsku. Na žold a základní potřeby Pentagon počítá 180 dolarů denně za muže a za ženu. Zkontrolujte si to, mně kalkulačka ukázala sumu 394.200.000 dolarů ročně.

Položka B představuje výdaje na vybudování základny Trump, kterou si Varšava na USA vyprosila. Jižní Korejci zaplatili za nedávno dokončenou bázi Camp Humphrey jedenáct miliard dolarů. Polská bude určitě menší a i cena bude podstatně nižší.

Položka C má pokrýt údržbu základny. Italové podle neoficiálních zdrojů platí 1,5 miliardy dolarů ročně, mají tam ale zhruba půl tuctu amerických bází, včetně mol ve středomořských přístavech.

K první a třetí položce přibude padesátiprocentní příplatek, který chce prezident Donald Trump zavést v příštím roce.

„Bohaté země, které chráníme, máte avízo, že budete platit víc,“ prohlásil v Pentagonu 17. ledna za potlesku generality a pokřtil příplatek jako Cost Plus 50.

Pro Polsko to znamená, že výše zmíněná částka může poskočit na 591.300.000 dolarů ročně. Celkové výpalné možná nebude astronomické, ale je jisté, že polské poplatníky zabolí… když se, anebo až se o jeho výši dozví, protože vláda to bude skrývat v rozpočtu co nejumněji a co nejdéle.

V delším časovém výhledu se může dostavit také kocovina z let rusofobie, která v Polsku měla historické příčiny a opodstatnění. Není totiž vyloučeno, že budoucí vývoj postupně přivede naše sousedy k poznání, že časy se mění a národy s nimi; že carský a komunistický systém v Rusku jsou deset sáhů pod zemí a že soudobý kříženec kapitalismu s autoritářskými rysy je jiný. Nechce dobývat vojenskou silou, to patří minulosti. Nadvláda ve světě se dnes nezískává ve válce, ale v ekonomice, technologii a ve strategickém spojenectví. Polské pláně k tomu Rusko nepotřebuje.

Až Poláci (a nejen oni) vystřízliví, budou si, když ne ti dnešní, tak jejich potomci, klást smysluplnou otázku: K čemu to všechno vlastně bylo?

Ostatně evropské schizma sotva může skončit jinak, protože druhá pomyslná možnost řešení je nukleární zima.

Psáno pro televizi Primazpět na článek