Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SVĚT: Arabská zima

diskuse (135)

Když v prosinci roku 2010 propukly v několika arabských zemích protivládní protesty a začaly padat vlády a vůdcové, přispěchala západní média s jasným vysvětlením – jde o boj za svobodu a demokracii. Žádné jaro však netrvá věčně a více než dva roky po dramatických událostech v Arabském světě musí být i těm nejnaivnějším pozorovatelům jasné, že přišla zima, v níž umírá to, co na jaře rozkvetlo, včetně nadějí, kterou západní svět do těchto událostí vkládal.

Sto tisíc mrtvých je jeden z nejopatrnějších odhadů celkového počtu obětí. V největší míře se na tom podílí syrská občanská válka, kde podle OSN zahynulo již minimálně 93 000 lidí, z toho téměř 10 000 žen a dětí. Jsou ti, co zatím přežívají, svobodnější a šťastnější, než byli před tím? Opustit domovy muselo více než tři milióny uprchlíků, lidé, kteří přišli o všechno, a výsledkem je mladá generace vyrůstající v hrůzách války. Křesťané, kteří v oblasti po léta žili v relativním klidu, jsou nyní terčem útoků a, jak varuje Giuseppe Nazzaro, apoštolský vikář syrského Aleppa, hrozí konec přítomnosti křesťanů na Blízkém východě.

Veřejné mínění bude vždy nakloněno slabším a rebelům, kteří deklarují, že bojují za nějaký vznešený ideál. Považovat však Syrskou osvobozeneckou armádu, potažmo Syrskou opoziční koalici za skupinu ctihodných občanů bojujících za svobodu, jak jí rozumíme my, je iluzí. Co do brutality si nezadají s vládními jednotkami. Nebojují za svobodu, ale o moc. Opravdu usilují o demokracii? Demokracie je výsledkem historického vývoje v euroatlantickém prostoru, jenž byl ovlivňován křesťanstvím, reformací, osvícenstvím apod., a jedná se tady o zkušenost, jež je nepřenositelná do Arabského světa, navzdory liberálním představám, které mnohdy dominují veřejné debatě. Podpora jakékoliv strany v tomto konfliktu nepovede k jeho rychlému ukončení. Posílat zbraně povstalcům jen proto, že používají nám známá a líbivá hesla, pouze prodlužuje utrpení obyvatel. Jediným řešením je jednání, zastavení bojů a nalezení způsobu, jak spolu obě strany konfliktu budou v jedné zemi existovat. Nalezení takového řešení by mělo být také cílem nadcházející ženevské konference. Posílání dalších zbraní do oblasti ničemu nepomůže. Je snad naším cílem úplné zničení jedné skupiny a tedy další tisíce nevinných obětí?

Je nutné mít na paměti, že kdo mluví o revoluci v arabském světě, mluví o zmatku a chaosu. Za slova demokracie a svoboda se skryje násilí a utrpení, které prudké změny přinášejí. Společnost není stavebnice, kterou lze libovolně rozebrat a přestavět, když se nám přestane líbit, a demokracie v Arabském světě proto nenaplní naděje, které do ní mnozí na Západě vkládají. Podle George Jonase, kanadského spisovatele a novináře, je otázkou, zda budou arabští vůdcové ochotni přijmout demokracii jako další ze "západních bláznivých nápadů", kterými byly také marxismus, modernizace či sekularizace a s nimiž nemají příliš dobré zkušenosti. Obávám se, že budou chtít vyzkoušet své vlastní cesty, tradiční autokracii, jako v Saudské Arábii, či v horším případě militantní formu islámu.

Měli bychom přestat snít o liberální demokracii jako vše spásné myšlence pro celý svět, ale usilovat o to, aby v naší těsné blízkosti byly země se stabilními vládami, které nepovedou ideologickou válku proti všemu západnímu. Položme si otázku, proč do arabských zemí, jejichž vlád se "arabské jaro" dotklo nejméně, dnes proudí tisíce uprchlíků a hledají na jejich územích útočiště?

Senátor jižní části Šumavy

Psáno pro Pravý břeh

Jan Kovanic
24. 7. 2024

Mince snad skutečně vydává Republika Kongo, avšak nabízejí je nám chytráci z provařené firmy ČESKÝ...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Petra K.
24. 7. 2024

Jedno ze dvou letošních překvapení. Kalendář! Sláva veliká!

Jan Ferenc
24. 7. 2024

Je nutné chápat zvolení Ursuly z Leyenů také jako rozhodnutí za plynulé pokračování dosavadní...

Lubomír Stejskal
24. 7. 2024

Za americkým prezidentem zamířil 22. července premiér Netanjahu. Na novou situaci reagoval slovy:...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

žof Žofie Nováčková
24. 7. 2024

Na obvodním soudě pro Prahu 2 začalo hlavní líčení v případu lidí obžalovaných kvůli incidentu na...

Josef Kopecký
24. 7. 2024

Na jednání vlády překvapivě dorazil prezident Petr Pavel. Přivítal ho premiér Petr Fiala. Ani jeden...

Lidovky.cz, ČTK
24. 7. 2024

Trojice klimatických aktivistů brzy ráno narušila provoz mezinárodního letiště Kolín-Bonn, když se...

Lidovky.cz, ČTK
24. 7. 2024

Při nehodě malého letadla v nepálském Káthmándú, které se ve středu zřítilo krátce po startu a...

kroc Tereza Krocová, ČTK
24. 7. 2024

Německé ministerstvo vnitra zakázalo Islámské centrum v Hamburku (IZH) a organizace, které pod něj...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz