27.1.2022 | Svátek má Ingrid


Diskuse k článku

SVĚT: Amnestie a prezidentské milosti

Jedním z témat nového roku se i díky některým v posledních dvaceti letech uděleným kontroverzním milostem a amnestiím stala prezidentská pravomoc udílení milosti a amnestie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Rehulka 5.1.2013 3:39

Ono je to všelijak.....

....podle toho úhlu, ze kterého se na případ díváte !

V roce 1961 jsem byl Nejvyšším Vojenským soudem odsouzen na dobu 12 (dvanácti) roků odnětí svobody (paragr. 79 a 86).

V květnu roku 1962 ale, Antonín Novotný, zvaný "Nedobrota", vyhlásil t.zv. politickou amnestii a já se tím pádem znovu narodil ! Byla to ukázka síly komunistického režimu ? Nebo ukázka liberalizace pro ostatní, svobodný svět ?

Politickým vězněm byl už můj otec, můj švagr a přestože se můj názor na system v Československu nezměnil, byl jsem rád, že už nejsem v kleci, i když jenom v "polokleci"! Pro jistotu, jsem z té poloklece vyletěl r.1969 a už se tam nehodlám vrátit, i když už je permanentně otevřená.....

P. Vaňura 4.1.2013 20:54

Autor by měl vědět, že pokud je trestní stíhání

zastaveno předem (takové amnestie uděloval president Havel), MŮŽE amnestovaný trvat na pokračování vyšetřování až do vynesení rozsudku. Pokud je ale odsouzen, trest nenastoupí v důsledku amnestie.

J. Ráž 4.1.2013 18:16

Poslední odstavec je naprosto přesné shrnutí

Výborně popsáno!

Mimochodem:  Po prvé jsem zeregistroval, v souvislosti s amnestií, jak se Klaus nechal do něčeho tak okatě zmanipulovat. Právo a spravedlnost není a nikdy nebyla jeho parketa a tak mu jeho "rádci", a pochybuji, že to byl Jakl nebo Hájek, navrhli amnestii v rozsahu, který je jasně koncipován jako odpustek všem, kdo se svezli na vlně naprostého "bezvládí" práva v letech 1989-1998:  Ekonomika nezná pojem "špinavé peníze", říkla vždy Klaus, tak proč proč by  mělo zbohatnutí jedněch projít a druzí, kteří konali stejně, by za to měli být potrestáni? Takže generální pardón všech zhovadilostí spojených s různými fondy, tunely bank, atd. ,na kterém se dohodli  Zeman s Kalusem v "opoziční smlouvě",  musel být férově touto amnestií dokončen.

J. Kanioková 4.1.2013 16:42

Národ kontra Klaus: hysterie okolo amnestie už bylo dost:

http://www.reflex.cz/clanek/nazory/49049/narod-kontra-klaus-hysterie-okolo-amnestie-uz-bylo-dost.html

Amnestie aneb vohnoutí ruka spravedlnosti

http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2013010301

S. Vaněček Šauerová 4.1.2013 21:18

Dobře, paní Kanioková, to si všichni umí dohledat sami.

Zkuste něco sama. Před rokem jsem od Vás četla přesné termíny, kdy padne euro. Do dvou týdnů, do týdne. Neměla byste pro letošek taky nějakou pěknou prognózu ?

Klausova nejnovější provokace totiž už nudí. A obrátí se samozřejmě proti němu.

V. Váňa 4.1.2013 14:59

Už poněkolikáté tady na NP

musím konstatovat, že i známí novináři klidně napíší článek o něčem, o čem se neobtěžovali zjisti si alůespoň základní fakta.

V případě, že stíhaný, obžalovaný nebo nepravomocně odsouzený nesouhlasí s milostí nebo amnestií, může proti rozhodnutí soudu podat stížnost. V takovém případě bude trestní řízení probíhat dále. V případě, že bude zprostěn, je zcela očištěn, v případě, že bude pravomocně odsouzen, trest se neuděluje.

I Vy, pane Haasi?!

V. Novák 4.1.2013 13:28

V těch USA - nemělo by se to brát po státech?

Vzpomínám - ale opravdu matně - že si guvernér snad Pennsyslvanie nechal udělat právní rozbor rozsudků smrti. Když zhistil, že tměř přesné polovině odsouzených nebyl poskytnut řádný proces (advokát ex-offo usínal v soudní síni, nebyla věnována pozornost výběru poroty a pod.), zrušil všechny tresty smrti a změnil je na doživotí.

To není amnestie?

J. Schwarz 4.1.2013 11:05

No, tak pokud šlo

o ilegální imigranty byli těžko občany USA s "nárokem" na jakési služby. Stačilo přece při nárokování jakýchsi "služeb" vyžadovat důkaz, že žadatel je  opravdu  občanem USA. Nešlo spíš o snahu určitých politických sil o zvětšení vlastní voličské základny ať to Ameriku stojí co stojí?

V. Němec 4.1.2013 10:50

Amnestie

jako vše má dvě strany a záleží kdo s ní zachází.

J. Tachovský 4.1.2013 9:35

S tim zastavenim stihani bych nesouhlasil

I zde mohou byt zavazne duvody pro milost. Predstavte si, ze je obvineny ve vazbe. Co mu asi tak bude plate, kdyz po dvou letech vezeni dostane milost.

J. Kanioková 4.1.2013 11:40

Má možnost žádat, aby jeho případ se projednával,

i když by náhodou dostal trest, tak by už sedět nešel, ale kdyby byl rozsudek v jeho prospěch, prokázal by tak oficiálně svou nevinu

P. Pavlovský 4.1.2013 8:46

Rozhodující je kritérium amnestie

Každé plošné řešení je špatné. Tak jako je principielně špatný "kolektivní trest", kupř. poválečné vyhnání Němců, tak je špatně i "kolektivní milost".

Amnestie, která není vymezena typem zločinu (např. krádeže potravin v samoobsluhách), ale plošně, kupř. délkou trestu, dobou soudního řízení, věkem provinilců a pod. znamená rezignaci na úsilí diferencovat, individuálně vážit vinu.

Následkem je krutý pocit křivdy u všech obětí amnestovaných zločinců, tím spíš, nebylo-li jim nařízeno nahradit škody (a to nebylo).

J. Kanioková 4.1.2013 2:04

Znalost práva je mi dost vzdálená,

takže jen minimum, protože byť se mi ta amnestie nijak zvlášť nezamlouvá, tak to zavilé běsnění, které "rozhořčení P&L" rozpoutali, to je absolutní hnus... Jestlipak alespoň z pětiny takto protestovali, když Havel amnestoval 23 tisíce, přesto že pár dní předtím byla amnestována většina politických Husákem.  A amnestii Havel vyhlásil 3x...

Jen podotknutí k tomuto - "Z uvedených příkladů vyplývá, že v demokratickém státě, jakým je Česká republika, nemá všeobecná amnestie tradici a nemá, kromě případů vážných a náhlých změn ve společnosti, ani opodstatnění."

Já bych to opodstatnění viděla ve stavu (ne)činnosti orgánů odpovědných za postih všelijakých "provinilců". Nevím, v jakém poměru je na vině stav zákonů či nedobrá práce lidí.  Protože jestliže někdo nedokáže do 8 let dostat provinilce k rozsudku.... to asi opravdu není normální. A nářky, že postižení nedostanou z odsouzených prachy, jsou spíš hodně naivní, bohužel. Věřit tomu, že pokud opravdu někomu něco zůstalo za nehty, že to za 8 let nedokázal někam "nedosažitelně"  ulít....

A pokud se OPRAVDU někdo amnestovaný cítí nevinný,  myslím že může sám žádat, že o soudní projednání stojí. Asi je tam jakási lhůta, do kdy musí požádat..  Ale jestli amnestie ano či ne... nevím, spíš mám pocit, že možná tam, kde je právo v pucu, tak by se to zrušit mohlo, ale tady, kde to v pucu nejspíš není ani náhodou....

S. Sedlák 4.1.2013 2:43

Re: Znalost práva je mi dost vzdálená,

Nemusíte ty Jaklovy pindy opakovat.

Přece nemůžete být natolik hloupá, abyste nevěděla, že ty průtahy byly z valné části způsobeny těmi, kteří ty tunely dělali. To, že justice se chovala korektně teď nemůže být argumentem pro to, aby byli dotyční osvobozeni.

K náhradě škod. Zvlášť s ohledem na náhradu škod poškozeným nejen v těch nějvětších, ale i v řadě drobných případů a zastavení řízení vede k tomu, že by se poškození museli domáhat náhrady škod a tíha dokazování a nákladů tak padne jen na jejich hlavu. Tím stát ukazuje, koho zájmy chrání. Klausovy pindy o konzervativních hodnotách jsou výsměchem.

Nepřeji vám nic zlého. Ale drobný kontakt s několika amnestovanými hnědočechy by vám určitě neškodil. Třeba by se vám rozsvítilo.

V. Vovák 4.1.2013 8:10

Re: Znalost práva je mi dost vzdálená,

no... když se takový protahovaný případ dostane do Štrasburku, štrasburský soud dává za pravdu poškozenému. Celkem logicky tam soudí, že když za osm let nebyly nalezeny důkazy o vině, tak nejspíš žádné takové důkazy nejsou.

Doba trvání soudní pře tam vzbuzuje silné rozpaky nad neschopností české justice a českého vyšetřovacího aparátu.

V. Novák 4.1.2013 13:25

Ale ne, ve Štrasburku rozhodnou, že se obžalovanému nedostalo

řádného soudu, nebo že průtahy byly nemístné a pod. Přisoudí mu odškodné - ale že by ho pustil z basy...

T. Czernin 4.1.2013 10:56

Jaklovy pindy?

Sám pindáte, pletete cikány dohromady s grázly v oblecích a kravatě. A Jakl má pravdu. Pokud se česká justice není schopna ani po 8 letech dobrat rozsudku, (a že má prostředky k tomu, aby souzené donutila k respektování svých rozhodnutí, jen je používat) pak je neschopná a je potřeba do toho fiknout. Vzhledem k tomu, že je moc soudní nezávislá, pak jedna z možností Klause, kterému došla s podobnými nixmochry v talárech trpělivost, je využití jeho ústavní pravomoci vyhlášením amnestie. Causa finita est...

J. Adler 4.1.2013 0:54

slepá spravedlnost_

Nejsem, zaplaťpánbůh, právník, ale mám pocit, že s tou sleposti justice to není tak úplně přímočaré. Jistě, ta myšlenka, že každému se měří stejným dílem tam je a je to myšlenka hezká, ale mám pocit, že ve většině právních řádů existuje pojem „polehčujících okolností“, který už vlastně na té objektivitě a zejména nezaujatosti značně ubírá. Tím nechci říct, že mám něco proti „polehčujícím okolnostem“ , naopak, ale znamená to, že není tak úplně pravdou, že se každému dostane stejné spravedlnosti, za stejné porušení zákona. A z toho vyplývá, že soud má možnosti situace řešit a zásah prezidenta nepotřebuje.

P. Sulc 4.1.2013 1:19

Re: slepá spravedlnost_

Opravdu mi neni jasne, proc tu nelze postavit v pousi lager, zavrit tam ilegalni Mexikany, privezti jim manzelky a fakany a cas od casu jich privezt par tisic na hranici, at se dale o ne jejich vlada postara.Komunisti dokazali uzavrit hranice, Americani ne ?

S. Prosek 4.1.2013 1:55

Re: slepá spravedlnost_

"ilegální Mexikáni" jsou pojistnou záklopkou ke kotly který by jinak explodoval. Spíš je problematické, proč se vlády Spojených států víc zajímjí o střední východ než o vlastní sousedy. Namítneli někdo že jde o naftu, tak asi sotva. USA ze středního východu dováží pouze 12% celkově.