16.5.2021 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

SVĚT: Amerika se stahuje. Ale kam?

Americký prezident už nějakou dobu mluvil o stahování vojáků z Německa, jen se nevědělo kdy, kolik jich bude a kam půjdou. Trumpovo nejnovější prohlášení mnoho věcí neobjasnilo. Ale možná položilo dobré otázky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kučer 2.8.2020 18:57

Při výročí roku 68 to zde proběhlo, jeden přispěvatel byl překvapen že Brežněv byl mírová holubice. Měl prý obavy o mezinárodní dělnické hnutí.

V. Novák 2.8.2020 16:57

No, pobaltské země se vehementně cpaly do NATO - a Krym, Abcházie, Jižní Osetie se zase snaží dostat d Ruské Federace. Místňáci nejspíš vědí proč, že?

Abcházové i Oseti si dobře pamatují, jak s nimi zacházeli Gruzíni, když jim k tomu Stalin dal příležitost. A Krymčanům ukazují správnost jejich volby Kyjevští dnes a denně.

P. Staronový 2.8.2020 15:23

Ano, nic zásadního se (naštěstí) nemění.

J. Nový 2.8.2020 15:04

Výhody státu nevím, ale mnoho lidí se sovětskými vojáky čile obchodovalo a odkupovalo či měnilo s nimi mnoho zboží. Pohonné hmoty, mikrovlnné trouby, barevné TV a další.

V. Novák 2.8.2020 14:09

Kolchida byla - pokud byla - na pobřeží Gruzie a Abcházie, ne na Krymu. Je ovšem stejně bájeslovná jako země Fajáků a Lotofágů. Krym byla Taurida (Ifigénie v Tauridě), kde stejně bájeslovní Taurové každého cizince obětovali bohům.

Žili tam Skytové, Jasové/Oseti/Alani, Chazaři, Řekové a Byantinci, Janované tam měli faktorie, Kaffa byla hlavním překladištěm otroků na východ od Istanbulu, ale ovládali ji Krymští Tataři, ne Turci. Ti byli jen nejlepšími zákazníky.

Výsledky referenda se shodují s "hlasováním nohama" kontraktorů ukrajinské armády - cca 80% (podle Kyjeva) nebo 90% (podle Moskvy) požádalo o přeregistraci do Armády RF.

Ostatně následující akce, jimiž se Kyjev snažil a snaží trestat Krymčany za jejich rozhodnutí (zablokování elektřiny, plynu, vody, přepravy potravin atd.) svědčí o tom, že samotná kyjevská věrchuška chápe, že to bylo rozhodnutí Krymčanů. A podobně protikrymčanské sankce EU. O více než dvacetiletých snahách samotných Krymčanů o přechod do RF nemluvě.

J. Ganaur 2.8.2020 13:03

Ale vidí, jen se ještě bojí napsat, že by rád.

J. Nevrkla 2.8.2020 11:03

Tím jsem jenom chtěl říct, že rok 68 a Rusko je neustále připomínán a demonizovan, rok 38 a Německo zůstává nepovsimnuto. Jak se co hodí.

V. Pavelka 2.8.2020 9:46

Boha jeho ?! Některá mraveniště jsou větší a bohatší ,některá NE!!!

V. Pavelka 2.8.2020 9:33

Rádoby strategická uvaha , základny zůstávají, přemístí se pár tisíc Amíků ?!

J. Lukavsky 2.8.2020 8:25

no ale před Turky to byli Řekové (Kolchida, Argonauti....) a před nimi ... kdoví kdo. S tím referendem bych byl opatrný, proběhlo PO obsazení Krymu "Zelenými mužíčky na dovolené" a možná to bylo jako když se konalo referendum pro připojení naší Zakarpatské Ukrajiny do široké náruče SSSR. Vojáček zarachotil plnícím perem a vlídně doporučil "podpisáj děduška, podpisáj..). Nápadné je, že skoro všechny země které měly možnost žít desítky let v SSSR (kde tak vólno dýšet čelavěk) se tak vehemntně snaží dostat do NATO.. kupř. pobaltské republiky. Proč asi? J.L. end

P. Han 2.8.2020 8:20

Takže Křišťálová noc nebude?

J. Lukavsky 2.8.2020 8:17

"Naše armáda v Mali hlídá naše hranice" No kdysi komunisti hrdě hlásali "U Madridu bráníme Prahu", ale to už je dávno. Začít se mobilizovat až když nepřítel je u Berouna je poněkud pozdě. Israel zaútočil první, když okolní Arabové se zřetelně sešikovali k útoku, no a proto Israel tu Šestidenní válku vyhrál. Není to jednoduché. J.L. end

L. Písařík 2.8.2020 6:31

Myslíte jak nás v osmatřicátým obsadili američani?

P. Staronový 1.8.2020 20:58

Kdo nechce, nevidí.

P. Staronový 1.8.2020 20:52

Je, ale ten "hodný". :-P

https://echo24.cz/a/SZtUR/google-se-podrizuje-black-lives-matter-obchody-vedene-afroamericany-budou-ted-oznacene?fbclid=IwAR2vmrUeN_9Z8wo9R1GcKagZho2O-1axwN-Z-vSosxbgz2-IMZ8HyvXUOQ0

K. Vomáčková 1.8.2020 20:25

Naše armáda v Mali hlídá naše hranice, samozřejmě. Jinak by se ministerstvo jmenovalo útoku a ne obrany.

K. Vomáčková 1.8.2020 20:18

Vojáci měli rozkaz postupovat až do setkání se západními vojsky. Tam by byly nové hranice, republika rozdělena na východní a západní, jako NDR A NSR.

J. Nevrkla 1.8.2020 20:15

Kladu si otázku, kde bude to bojiště pro tyto kanóny, na koho budeme střílet? A nedokážu si odpovědět.

J. Nevrkla 1.8.2020 20:12

Oceňuji, že jste neudělal z Rusů větší hegemony než z Němců. Němci se do nás montují nesrovnatelně více, ruský vliv a požadavky na nás nevidím.

J. Nevrkla 1.8.2020 20:08

Rusové jsou supi, Američané beranci. Porovnejte si počty základen a vojáků v zahraničí a ozbrojené konflikty, porovnání vojenských rozpočtů je taky jasné - Rusové mají sotva desetinovy v porovnání s NATO. A pořád je nám to málo. A porovnejte rok 68 s rokem 38.

J. Kombercová 1.8.2020 17:56

Brežněv "prý" byl proti... to je pro mě novinka.

V. Novák 1.8.2020 17:17

Krym nebyl turecký, vládla tam krymskotatarská rodina Girejů a všeobecně menšina Krymských Tatarů, potomků části bojovníků Bátúa, vnuka Čingischánova ovládající většinu povětšině zotročených Slovanů, Nogajců a obyvatel Kavkazu.

Girejové měli s Turky (Osmany) společné náboženství a využívali jejich ochranu a Turci zase podporovali Krymský emirát jako špunt držící Rusy mimo Kara Deniz (Černé moře) - ale to bylo vše.

V. Novák 1.8.2020 17:10

Tam jde hlavně o neochotu kupovat americký plyn z amerických břidličných ložisek. Od poměrně rychle krachujících firem.

Halt narazilo heslo "America first!" na "Deutchland über alles!"...

V. Novák 1.8.2020 17:07

Krymčané usilovali o připojení k Rusku od rozdělení SSSR, kdy nejdřív s rozpaky, pak se zděšením a posléze se vztekem zjistili, že připadli Ukrajině. Nechali se zpočátku opít rohlíkem rozsáhlé autonomie, kterou jim ovšem kyjevská věrchuška (bez rozdílu) salámovou metodou okrajovala.

Takže ano, na Krymu si "to" nejen dokázali představit, oni o "to" většinou i usilovali.

A dobře udělali...

V. Novák 1.8.2020 17:00

Vítěz je ten, kdo nepřátelské území obsadí fyzicky. A to se dělá pomocí tanků, dalších obrněnců a pěšáků. A brání se tomu za pomoci téhož.

Ještě žádná válka nebyla vyhrána "ze vzduchu"...

M. Pivoda 1.8.2020 15:08

Autor v předposledním odstavci sděluje: "... v době, kdy možná svět vjíždí do nebezpečnějších časů a přitom všichni tak nějak chudnou."

Upřesnění:

Svět určitě bohatne (hlavně díky novým technologiím), na některé občany a státy se ale toho bohatství příliš nedostává.

Závěr:

Pokud je právě tento faktor (tj. nerovnoměrná distribuce onoho bohatství) tím hlavním nebezpečím pro naše budoucí časy, pak větší americká armáda tento problém určitě uspokojivě nespraví. Amerika se tedy klidně může vojensky stáhnout z Evropy i odjinud.

A. Renjascu 1.8.2020 15:00

Rusko je země, která má cca 16 mil. km2, 145 mil. obyvatel, HDP na úrovni Itálie, ekonomiku založenou na vývozu surovin a několika vojenských komponentů, vymírající populaci sídlící v pár městech, měkký "podbřišek", armádu, která je vyčerpaná z jedné malé války v Sýrii a na druhou v zaostalé Lybii už nemá finance ani mužstvo. Je to země, která údajně ovlivňuje ve velkém volby v cizích zemích, ale jak na potvoru jenom tam, kde progresivní levice očekává či si přeje jiné výsledky. A EU nám říká, že před tomuhle zemí máme mít strach a pro jistotu se máme ještě pevněji semknout, nejlépe rovnou poutama půjček, lží a porušováním vlastních pravidel.

reagovat

Z. Lapil 1.8.2020 14:41

Pak se ovšem ptám, kde je pro-EU argument "čím větší, tím lepší".

Vážně: i vy máte nepochybně pravdu. Hodně záleží na tom, koho člověk poslouchá a jaké noviny čte. Redukovat problém na jeden jediný důvod je obvykle nesmysl, viz víra, že klima bude spaseno skrze vypnutí zdrojů CO2.

Z. Lapil 1.8.2020 14:36

S průhledy do dějin opatrně. Krym se stal ruským před necelými 250 lety. Předtím byl turecký. S vaším přístupem nezbývá než doufat, že to Erdoganovi nedojde, jinak je na cestě čtvrtá rusko-turecká válka. Tu v Sýrii velkoryse přehlídnu, mohl bych se do toho zamotat :-).

Na Mnichov jsem narážel skrze skutečnost, že právě Mnichovem se poslední velká německá menšina ocitla v Říši a bylo tedy možné očekávat, že Hitler s územními nároky skončil.

Čímž nechci porovnávat koeficient lumpovitosti Hitlera a Putina, jen připomínám, že Rusko i Německo jsou lokálními hegemony a mají analogické cíle.

L. Písařík 1.8.2020 13:57

Zkuste si představit ruské supy Putina, Šojgu a toho ministra zahraničí, bude vám jasněji. Minulr Putin prohlásil, že budou mít rakety s atomovým pohonem mach 7. Nebo snad už mají. Mohlo by vám to pomoci. Dubček taky věřil, že k nám CAbani nevtrhnou.