28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

SVĚT: Amerika se stahuje. Ale kam?

Americký prezident už nějakou dobu mluvil o stahování vojáků z Německa, jen se nevědělo kdy, kolik jich bude a kam půjdou. Trumpovo nejnovější prohlášení mnoho věcí neobjasnilo. Ale možná položilo dobré otázky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Vomáčková 1.8.2020 20:25

Naše armáda v Mali hlídá naše hranice, samozřejmě. Jinak by se ministerstvo jmenovalo útoku a ne obrany.

J. Lukavsky 2.8.2020 8:17

"Naše armáda v Mali hlídá naše hranice" No kdysi komunisti hrdě hlásali "U Madridu bráníme Prahu", ale to už je dávno. Začít se mobilizovat až když nepřítel je u Berouna je poněkud pozdě. Israel zaútočil první, když okolní Arabové se zřetelně sešikovali k útoku, no a proto Israel tu Šestidenní válku vyhrál. Není to jednoduché. J.L. end

A. Renjascu 1.8.2020 13:54

No a to už v roce 1992 Krym vyhlásil nezávislost, což Ukrajina zamítla a poté zakázala opakovaně referendum.

Z. Lapil 1.8.2020 14:36

S průhledy do dějin opatrně. Krym se stal ruským před necelými 250 lety. Předtím byl turecký. S vaším přístupem nezbývá než doufat, že to Erdoganovi nedojde, jinak je na cestě čtvrtá rusko-turecká válka. Tu v Sýrii velkoryse přehlídnu, mohl bych se do toho zamotat :-).

Na Mnichov jsem narážel skrze skutečnost, že právě Mnichovem se poslední velká německá menšina ocitla v Říši a bylo tedy možné očekávat, že Hitler s územními nároky skončil.

Čímž nechci porovnávat koeficient lumpovitosti Hitlera a Putina, jen připomínám, že Rusko i Německo jsou lokálními hegemony a mají analogické cíle.

V. Novák 1.8.2020 17:17

Krym nebyl turecký, vládla tam krymskotatarská rodina Girejů a všeobecně menšina Krymských Tatarů, potomků části bojovníků Bátúa, vnuka Čingischánova ovládající většinu povětšině zotročených Slovanů, Nogajců a obyvatel Kavkazu.

Girejové měli s Turky (Osmany) společné náboženství a využívali jejich ochranu a Turci zase podporovali Krymský emirát jako špunt držící Rusy mimo Kara Deniz (Černé moře) - ale to bylo vše.

J. Lukavsky 2.8.2020 8:25

no ale před Turky to byli Řekové (Kolchida, Argonauti....) a před nimi ... kdoví kdo. S tím referendem bych byl opatrný, proběhlo PO obsazení Krymu "Zelenými mužíčky na dovolené" a možná to bylo jako když se konalo referendum pro připojení naší Zakarpatské Ukrajiny do široké náruče SSSR. Vojáček zarachotil plnícím perem a vlídně doporučil "podpisáj děduška, podpisáj..). Nápadné je, že skoro všechny země které měly možnost žít desítky let v SSSR (kde tak vólno dýšet čelavěk) se tak vehemntně snaží dostat do NATO.. kupř. pobaltské republiky. Proč asi? J.L. end

V. Novák 2.8.2020 14:09

Kolchida byla - pokud byla - na pobřeží Gruzie a Abcházie, ne na Krymu. Je ovšem stejně bájeslovná jako země Fajáků a Lotofágů. Krym byla Taurida (Ifigénie v Tauridě), kde stejně bájeslovní Taurové každého cizince obětovali bohům.

Žili tam Skytové, Jasové/Oseti/Alani, Chazaři, Řekové a Byantinci, Janované tam měli faktorie, Kaffa byla hlavním překladištěm otroků na východ od Istanbulu, ale ovládali ji Krymští Tataři, ne Turci. Ti byli jen nejlepšími zákazníky.

Výsledky referenda se shodují s "hlasováním nohama" kontraktorů ukrajinské armády - cca 80% (podle Kyjeva) nebo 90% (podle Moskvy) požádalo o přeregistraci do Armády RF.

Ostatně následující akce, jimiž se Kyjev snažil a snaží trestat Krymčany za jejich rozhodnutí (zablokování elektřiny, plynu, vody, přepravy potravin atd.) svědčí o tom, že samotná kyjevská věrchuška chápe, že to bylo rozhodnutí Krymčanů. A podobně protikrymčanské sankce EU. O více než dvacetiletých snahách samotných Krymčanů o přechod do RF nemluvě.

V. Novák 2.8.2020 16:57

No, pobaltské země se vehementně cpaly do NATO - a Krym, Abcházie, Jižní Osetie se zase snaží dostat d Ruské Federace. Místňáci nejspíš vědí proč, že?

Abcházové i Oseti si dobře pamatují, jak s nimi zacházeli Gruzíni, když jim k tomu Stalin dal příležitost. A Krymčanům ukazují správnost jejich volby Kyjevští dnes a denně.

J. Nevrkla 1.8.2020 20:12

Oceňuji, že jste neudělal z Rusů větší hegemony než z Němců. Němci se do nás montují nesrovnatelně více, ruský vliv a požadavky na nás nevidím.

P. Staronový 1.8.2020 20:58

Kdo nechce, nevidí.

J. Ganaur 2.8.2020 13:03

Ale vidí, jen se ještě bojí napsat, že by rád.

A. Renjascu 1.8.2020 15:00

Rusko je země, která má cca 16 mil. km2, 145 mil. obyvatel, HDP na úrovni Itálie, ekonomiku založenou na vývozu surovin a několika vojenských komponentů, vymírající populaci sídlící v pár městech, měkký "podbřišek", armádu, která je vyčerpaná z jedné malé války v Sýrii a na druhou v zaostalé Lybii už nemá finance ani mužstvo. Je to země, která údajně ovlivňuje ve velkém volby v cizích zemích, ale jak na potvoru jenom tam, kde progresivní levice očekává či si přeje jiné výsledky. A EU nám říká, že před tomuhle zemí máme mít strach a pro jistotu se máme ještě pevněji semknout, nejlépe rovnou poutama půjček, lží a porušováním vlastních pravidel.

reagovat

L. Písařík 1.8.2020 13:57

Zkuste si představit ruské supy Putina, Šojgu a toho ministra zahraničí, bude vám jasněji. Minulr Putin prohlásil, že budou mít rakety s atomovým pohonem mach 7. Nebo snad už mají. Mohlo by vám to pomoci. Dubček taky věřil, že k nám CAbani nevtrhnou.

J. Nevrkla 1.8.2020 20:08

Rusové jsou supi, Američané beranci. Porovnejte si počty základen a vojáků v zahraničí a ozbrojené konflikty, porovnání vojenských rozpočtů je taky jasné - Rusové mají sotva desetinovy v porovnání s NATO. A pořád je nám to málo. A porovnejte rok 68 s rokem 38.

L. Písařík 2.8.2020 6:31

Myslíte jak nás v osmatřicátým obsadili američani?

J. Nevrkla 2.8.2020 11:03

Tím jsem jenom chtěl říct, že rok 68 a Rusko je neustále připomínán a demonizovan, rok 38 a Německo zůstává nepovsimnuto. Jak se co hodí.

P. Hatina 1.8.2020 3:00

No, vzhledem k tomu že hranice s Ruskem je o pěkných pár set kilometrů východněji, tak jsou američtí vojáci akurát v Německu skutečně na nic.. Jenomže, otázka kam je poslat zase není tak jednoduchá. Protože se obávám, že potřeba chránit východní hranici Západu v Evropě proti bolševikům už není pro Američany tak zásadní jako v době studené války. Už jen ten pojem dnešním Američanům bude znít asi tak historicky jako jejich občanská válka

J. Vintr 1.8.2020 2:32

Možná to má i jiný důvod. Logicky se dá předpokládat, že Německo bude první, nebo jednou z prvních evropských zemí, které podlehnou islamizaci. A to s plnou podporou vlády, o čemž mimo jiné svědčí soustavné oslabování německé armády. V takovém případě by se americké jednotky v Německu ocitly fakticky v nepřátelském obklíčení, což ze strategického hlediska je ta nejnevýhodnější pozice.

J. Dlouhy 1.8.2020 2:42

Uz se jim to stalo v Turecku...

R. Langer 1.8.2020 7:31

No, na tom něco je...

V. Kučer 1.8.2020 9:00

Islamizaci Němci nepodléhají proto že by muslimové byli vojensky silnější. Stačí když si zvolí jiné politiky. A nemusí být jako Hitler, současný stav by nepřipustil ani Helmut Kohl.

J. Zima 1.8.2020 9:23

Ale připustil, když by viděl, že na tom může prohrát volby. To je ten problém Němců, že chtějí vždy nějak napravit svět. Nejdřív nacionalismem, pak nacionálním socialismem a teď péčí o "potřebné" a zachránit planetu zeleným šílenstvím. Potíž je v tom, že když se někomu podaří je přesvědčit, že je to "správné", tak už z toho neustoupí a táhnou káru pořád dál bis zum bitteren Ende.

H. Lukešová 1.8.2020 0:26

Proč by se Američané měli starat o Němce, kteří neplní ani spojenecké závazky, týkající se armády a obrany? Američané mají svých starostí dost, zejména s koronou, a ještě aby se starali o Němce, Francouze, státy Beneluxu a další, navíc jsou ještě tak nevděční.

R. Vacek 1.8.2020 5:25

Mocnost obvykle posílá a nechává vojáky v cizích zemích kvůli svým zájmům a ne kvůli zájmům zemí, kde má základny.

J. Pokoutný 1.8.2020 7:14

Když je možné vypnout neplatičům energie a vodu, proč jim přispívat na obranu?

R. Langer 1.8.2020 7:33

No právě, myslím, že USA už v Německu ani o Německo žádný zájem nemá. ;-D

R. Langer 1.8.2020 7:41

... ale problém s tím bude mít hlavně to Německo... ;-)