21.10.2020 | Svátek má Brigita


Diskuse k článku

SVĚT: Americké volby a závod s časem

Abych se přiznal, dlouho jsem se nemohl rozohnit pro žádného z obou kandidátů na úřad presidenta Spojených států amerických.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 16.11.2016 9:45

Re: Problém Rusů v Pobaltí je úplně stejný

Československým Němcům nikdo neupíral československé občanství - nebyli "neobčané". Měli volební právo, vlastní strany v Parlamentu a volili si i samosprávu. Měli státní německojazyčné školy vč. vysokých.

K. Křivan 16.11.2016 12:32

Re: Problém Rusů v Pobaltí je úplně stejný

Správně ! Akorát je nebrali k četnictvu, k poště a ke dráze.

V. Novák 16.11.2016 13:20

Re: Problém Rusů v Pobaltí je úplně stejný

Což by pobaltští Rusové celkem oželeli, kdyby měli všechny svobody a všechna práva meziválečných českých Němců.

Že ve státní službě je nutná znalost úředního jazyka, je pochopitelné.

P. Han 16.11.2016 18:22

Re: Problém Rusů v Pobaltí je úplně stejný

No a copak jim tedy chybí?

V. Novák 16.11.2016 18:26

Re: Problém Rusů v Pobaltí je úplně stejný

Občanství. Jsou "něgry", "něgraždaně", neobčani. Nemohou volit, účastnit se politického života země, kde žijí třeba už ve třetí generaci.

P. Han 16.11.2016 18:32

Re: Problém Rusů v Pobaltí je úplně stejný

Trochu blbé. Sice pochopitelné ve světle toho, jak se sami chovali k původním obyvatelům, ale po 25 letech by bylo lepší to už konečně vyřešit.

J. Jurax 16.11.2016 23:03

Re: Problém Rusů v Pobaltí je úplně stejný

To by se časem poddalo, nebýt fýrera s knírkem a germánského nadčlověčenství. A pak už bylo pozdě.

F. Navrátil 16.11.2016 12:08

Re: Trump nobelovku nedostane

Spojovat znalost úřední řeči s udělením občanství je nesmysl. To bych chápal, pokud by se Rus ucházel například o místo ve státní správě nebo v silových složkách. Skládali při rozdělení Československa zkoušky z českého jazyka Slováci v České republice a Češi na Slovensku? Byly tyto zkoušky podmínkou získání občanství?

K. Křivan 16.11.2016 12:39

Re: Trump nobelovku nedostane

Myslíte, že by české občanství měl dostat Zulukafr, bez znalosti češtiny ?

V. Novák 16.11.2016 13:21

Re: Trump nobelovku nedostane

Pokud se zde narodil a žije tu už třetí generace Zulukafrů... proč ne?

R. Langer 16.11.2016 15:14

Re: Trump nobelovku nedostane

A jak by ji tedy dostal ten z první generace? ;-)

V. Novák 16.11.2016 15:36

Re: Trump nobelovku nedostane

Třeba že by byl Zulukafrstán součástí jednoho státu s ČSSR, Č-SR, ČSFR,...

F. Navrátil 16.11.2016 18:20

Re: Trump nobelovku nedostane

Zřejmě se domníváte, že ruskojazyčné obyvatelstvo je výsledkem přesunů lidí za bolševické éry. Ale Rusové žili na dnešním územín pobaltských států už v době, kdy o nějakém estonském či lotyšském národě nebylo ani vidu ani slechu. Některé ruskojazyčné oblasti navíc Stalin prostě k Pobaltí přiřadil, jako např. Narvu. Asi tak, jak to v záchvatu lítosti nad organizováním hladomoru na Ukrajině udělal Ukrajinec Chruščov s Krymským poloostrovem.

K. Křivan 16.11.2016 18:29

Re: Kvůli genům.

A proč ano ? Zulukafr patří do Afriky a ne do Evropy.

J. Jurax 16.11.2016 23:08

Re: Trump nobelovku nedostane

No, zulukafr žijící zde již ve třetí generaci a neumějící dosud česky by neměl dostat občanství pro znamenitou mentální nedostatečnost. A taky pro neúctu ke státu, jehož občanem chce být.

P. Han 16.11.2016 18:23

Re: Trump nobelovku nedostane

Neskládali. Ale musí je skládat teď, i když tu žijí celý život, pouze si dosud nezažádali o naše občanství a teď by ho chtěli.

J. Jurax 16.11.2016 23:05

Re: Trump nobelovku nedostane

No, ono ruština a pobaltské jazyky jsou od sebe o dost dál než slovenština a čeština.

J. Schwarz 16.11.2016 18:31

Re: Trump nobelovku nedostane

Navíc ony ruskojazyčné menšiny se tam dostaly asi jako bílé anglicky mluvící menšiny do Rhodesie - jako bývalí kolonialisté a jejich potomci. Nepodporovali rusové po celé věky "národně osvobozenecký boj" a neobhajovali "právo zotročených národů kolonialisty vyhnat"? Tak ať si seberou svých pět švestek a zmizí na Sibiř!

F. Houžňák 16.11.2016 21:08

To nebyli Rusové, to byli bolševici,

třeba ti vám nepochybně milí Ukrajinci.

J. Jurax 16.11.2016 23:01

Re: Trump nobelovku nedostane

To máte těžké.

Albánci v Kosovu se taky nechtěli naučit úřední řeč - srbštinu - a místo toho začali Srby podřezávat. A s pomocí humanitárního bombardování jim to vyšlo. Ten zbytek Srbů tam teď hlídají vojáci OSN.

Proč by to Rusové v Pobaltí teoreticky nemohli zkusit taky? I Rusko by umělo humanitárně bombardovat a národní sebeurčení je dnes svaté, že, a bránit by se mu nemělo. Koneckonců na východě Ukrajiny se taky národně sebeurčuje ...

V. Novák 16.11.2016 9:39

Re: Trump nobelovku nedostane

Moldova si zvolila prezidenta, který prosazuje spolupráci s Ruskem místo konfrontace a mluví o federlním uspořádání. To by mohlo být přijatelné i pro Podněstřany, kteří (oprávněně) nevěří nacionalistickým vládám v Chisinau, ale stát se federálním subjektem bez možnosti majorizace by mohli skousnout. Ten pruh stejně nemá šanci se udržet.

Chusar Iryston a Apsny jsou vyřešeny - jsou to samostatné státy, Ch. Iryston chce požádat o připojení k RF, Apsny (Abcházie) ne, ale kdyby je někdo nutil dát se zase do područí Gruzínům, asi by zvolili Rusko. Vědí proč.

Ruskojazyčné menšiny a "něgry" v Pobaltí jsou problémem Pobalťanů.

O statusu Krymu rozhodli Krymané, uspořádání Ukrajiny (tedy aspoň východu) řeší Minsk 2 (a Ukrajina ho sabotuje), o Sýrii by měli rozhodnout Syřané. Poté, co budou poraženi teroristé a bude možné uspořádat otevřené volby pod patronací OSN. Divil bych se, kdyby nevyhrál Asad.

Arktidu řeší Dohoda o mořském právu a patřičný soud. Trump může tak nanejvýš přimět Kongres, aby DMP konečně ratifikoval a USA se mohly k soudu odvolávat.

Z. Vydra 16.11.2016 14:17

Re: Trump nobelovku nedostane

Podněstěří udržuje svoji samostatnost už více než 25 let, ovšem bez podpory Ruska by si ji asi neudrželo. Na federaci s Moldavskem patrně přistoupí, když pro nic jiného, tak proto, že Rusko jim k tomu dá pokyn za situace, kdy byl v Moldavsku zvolen prezidentem Igor Dodon, který má dokonce v úmyslu vyhlásit referendum o zrušení asociační dohody s EU. Moldavsko je sice maličké, ale EU do něj už nacpala značné finanční prostředky a odklon Moldavska na východ ji nepochybně mrzí. Daleko větší problém však pro EU a NATO znamená zvolení Rumena Radeva prezidentem a pád konzervativní vlády Bojko Borisova v Bulharsku. Radev odmítá sankce proti Rusku a veřejně zastává názor, že členství v EU a NATO, ještě neznamená, že Bulharsko musí být nepřítelem Ruska.Možná, že také obnoví jednání o stavbě plynovodu South Stream přes území Bulharska, jehož zákaz ze strany EU s přispěním intervence USA,Bulharsko značně poškodil. Na druhé straně EU bez problémů povolila Německu Nord Stream 2. Prostě zdá se, že výsledek voleb v USA změnil atmosféru i v EU, která dost znejistěla, čehož začínají jednotlivé státy využívat k překonání strachu z dalších "majdanů" a k probuzení z apatie. Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet dál. My však, jako vždy, určitě počkáme až jak to dopadne jinde.

J. Schwarz 16.11.2016 18:37

Re: Trump nobelovku nedostane

Správně vidíte - v Sýrii by měli rozhodnout Syřané, tak proč ne na Ukrajině ukrajinci? Proč to řešit v Minsku a ne v Kyjevě? Situace v Sýrii se taky neřeší v Ankaře.

F. Houžňák 16.11.2016 21:12

Vždyť na té Ukrajině rozhodují Ukrajinci,

západní Ukrajinci se rozhodli, že východní Ukrajince vyvlastní, vyženou a koho půjde, povraždí, a východní Ukrajinci si to nechtěli nechat líbit a udělali si referendum, načež je západní Ukrajinci za pomoci Obamy začali humanitárně bombardovat. Tak co chcete, jsou to samí Ukrajinci, aspoň to teda tvrdí Porošenko a i ostatní kyjevská junta.

J. Jurax 16.11.2016 23:12

Re: Trump nobelovku nedostane

Trump nobelovku nedostane - není černý. Je bílý a ještě blond!

L. Gryc 16.11.2016 7:11

Změna světového řádu

No, abychom se za 10 let nedivili, co všechno se může stát. Tak jako se některé evropské státy plné muslimů můžou začít měnit na nové chálifáty, tak se taky může třeba v německu objevit nový fuhrer a zatočí s muslimy stejně jak tehdy dopadli židi ( proti židům ani větnamcům vůbec nic nemám ).

K. Křivan 16.11.2016 8:23

Re: Změna světového řádu

Odmuslimení Evropy by byla moc dobrá věc.

K. Křivan 16.11.2016 8:33

Re: Změna světového řádu

Plynové komory pro muslimy nikdo stavět nebude, to je velice hloupá představa, spíš je pošleme domů. I ti v Německu narození, kteří se neintegrovali, budou muset odejít za islámem do islámských zemí.

L. Gryc 16.11.2016 13:24

Re: Změna světového řádu

A jak jsi myslíte, že se to dá po dobrém udělat? Takový způsob neexistuje, jedině po zlém jako tehdy asi v dobytčácích? Je naše právo vůbec nezajímá, mají svoji šariu a jediné čemu rozumí je právo silnějšího. Jediné, co kdy udrželo už od vzniku islámu v 8 století muslimy na uzdě, byl strach ze silnějšího.

A. Alda 16.11.2016 9:03

Kdepak,

muslimů je v Německu mnohem více (početně i poměrově), než tam bylo kdy Židů, a navíc jsou na rozdíl od tehdejších Židů bojovní, agresivní. Tehdejší Židé se vůbec nebránili a šli do koncentráků jako ovce na porážku. Byli vzdělaní, kultivovaní, nositeli civilisace a nevěřili, že by se mohlo dít něco takového, co se dělo. Pravý opak muslimů. Skutečně jejich pravý opak.

V Německu nehozí genocida muslimů od Němců, ale naopak Němců od muslimů. Jsou mnohem agresivnější, nevzdělaní a nekulturní. Barbarů vždy stačí méně než civilisovaných na vyvrácení civilisace: to nám dějiny ukázaly již mnohokrát.