Pondělí 23. června 2025, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SVĚT: Američané přicházejí o další arabskou zemi

Američané přicházejí o další strategickou základnu v arabském světě. Hútíové - povstalci řízení z Teheránu - jsou na postupu a prvním důsledkem bylo stažení diplomatů z jemenského hlavního města San’á. Pak ztratily americké zvláštní jednotky vojenský přístav Al´Anad severně od Adenu. Odtamtud vzlétla americká bezpilotní letadla k útoku na postupující islamisty. Po „Bejrútu, Damašku a Bagdádu“ by si teď mohl Írán ještě činit nárok na čtvrté z arabských hlavních měst - San’á. Íráncem, který se pokouší vytvořit nové persko-šíitské impérium, je podle amerického ministra zahraničí Johna Kerryho velitel islámských revolučních gard „Al Kuds“, generálmajor Kásim Sulejmaní. Al Kuds je arabský název Jeruzaléma.

Jeden mluvčí Hútíů sice v poselství Egyptu „slíbil“, že plavbě v úžině Bab al-Mandab (Brána slz), široké pouhých osmnáct kilometrů, nehodlá klást překážky, nikdo však neví, jakou má takový slib hodnotu. Bab al-Mandab je přístupovou cestou k Rudému moři; na „Africkém rohu“, tedy na jejím druhém břehu, leží Somálsko, odkud námořní lupiči už celá léta ohrožují cisternové a nákladní lodi. Uzavírka této mořské úžiny by měla strategické důsledky pro celý svět, neboť na severním konci Rudého moře leží Suezský průplav a tímto „uchem jehly“ proudí námořní obchod z Asie do Evropy, do izraelského přístavního města Ejlatu i do jordánské Akaby.

Kdyby se tudíž Írán zmocnil Jemenu, mohl by pak ovládnout dva průlivy - Hormuzský a Bab al-Mandab - jimiž protéká téměř veškerá ropa světa.

Do války o Jemen v současné době zasahují „umírněné“ prozápadní státy sunnitských Arabů, například emiráty při Perském zálivu, Kuvajt, Bahrajn, Jordánsko, Pákistán a Saúdská Arábie. V Egyptě proskočily zprávy, že jejich námořnictvo „odehnalo“ od jemenského pobřeží íránskou válečnou loď. Podle zatím nepotvrzených fám opustil jemenský prezident Abd Rabú Mansúr Hádí na dvou zabezpečených lodích svou zemi a odplul neznámo kam; údajně se zdržuje v Ománu.

Arabská koalice prý na Jemen zaútočila pěšími i vzdušnými silami, zatímco Egypťané se tam plaví na lodích, v každém případě však jsou podle vysvětlení káhirského ministra vnitra připraveni vyslat i pozemní síly. Saúdská Arábie prý uvedla kvůli jemenské válce v pohotovost stopadesátitisícové vojsko a uzavřela několik letišť poblíž jemenských hranic. Rovněž jemenské přístavy jsou podle zpráv z námořních kruhů všechny uzavřeny.

Velkým vítězem je v současné době Írán: díky hizballáhovské milici již Teherán ovládá Libanon a má rozhodující vliv na vládu v Sýrii. Šíitským povstalcům padly do rukou velké části Iráku i Jemenu. V „sunnitských“ zemích jako Kuvajt a emiráty při Zálivu - a právě v ropných oblastech Saúdské Arábie - jsou velké šíitské menšiny; v Bahrajnu tvoří šíité dokonce pětaosmdesát procent obyvatelstva, avšak sunnitští vládci je utlačují. A toho využívá Írán, „největší světový dodavatel teroru“, s cílem ovládnout celý Arabský poloostrov.

Izraelští odborníci připisují odpovědnost za zkázu a chaos v arabském světě Američanům, zvláště prezidentu Obamovi. Ten podle nich nechal nejprve padnout dávného spojence Američanů, egyptského prezidenta Muhammada Husního Mubáraka; Muammara Kaddáfího v Libyi povstalci za podpory spojenců z řad NATO sesadili, aniž by se dřív hledala jiná možnost. Z ohledu na Rusy odvolal Obama vojenskou invazi do Sýrie, ačkoli předtím použil prezident Asad proti vlastnímu obyvatelstvu toxický plyn. Irák americké oddíly opustily a zanechaly zemi napospas jejímu osudu. A od Obamova projevu v Káhiře v roce 2009, v němž se „objal s islámem“, přibývá stále více i napětí ve vztazích s Izraelem, které po Netanjahuově výpadu proti Obamovi promluvou v Kongresu opět vyvrcholilo ve chvíli, kdy Obama vyjádřil pochybnosti, zda je Izrael vůbec demokratickým státem.

© Ulrich W. Sahm
Překlad Ivana Kultová
www.wilberforce.cz

Aston Ondřej Neff
23. 6. 2025

Americké bořiče bunkrů dopadly na tři místa.

SÝR ZDARMA
23. 6. 2025

Co jí předcházelo a co následovalo, včetně české stopy.

přečetl Panikář
23. 6. 2025

Parlament EU apeluje na kriminalizaci hate speech.

Petr Kolman
23. 6. 2025

A možná by to tak bylo i lepší.

bur Vítězslav Bureš
23. 6. 2025

Do Česka vstoupily první bouřky. Přicházejí od západu a podle meteorologů zatím nejsou nijak silné....

Lidovky.cz
23. 6. 2025

Nehoda čtyř aut uzavřela v pondělí ráno dálnici D10 z Prahy do Turnova. Vozovka je neprůjezdná v...

Pavla Žáková
23. 6. 2025

Chystáte se na dovolenou do zahraničí a chcete zjistit, na kolik vás vyjde volání domů, posílání...

Lidovky.cz, ČTK
23. 6. 2025

V posledních týdnech íránský režim odsoudil k smrti řadu lidí, které obvinil ze špionáže pro...

Lidovky.cz, ČTK
23. 6. 2025

Hráči Oklahoma City si podmanili už základní část. A ani v play off nepřibrzdili. Mladý tým...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz