Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SVĚT: 70 let jaderných zbraní

diskuse (24)

Na srpen letošního roku připadá sedmdesát let od použití prvních dvou atomových bomb. Přitom malé jaderné zbraně nejsou těmi nejničivějšími na světě. V důsledku svržení atomové bomby na Hirošimu zemřelo méně lidí, než v důsledku bombardování Tokia na jaře 1945 bombami konvenčními.

Atomové zbraně však v myslích lidí vyvolávají zvláštní hrůzu. A ty velké jaderné těmi nejničivějšími na světě jsou. Bomby svržené na Hirošimu a Nagasaki měli ničivost v řádu desítek kilotun TNT; velké jaderné zbraně mají ničivost v řádu megatun TNT. Tisícinásobně větší než u těch dvou v roce 1945 použitých. To hrůzu vyvolává oprávněně.

Lidé rychle pochopili, že i když malé atomové bomby snad použity být mohou – na zastavení tankových průlomů v poli, ničení flotil na oceánech, či bunkrů a základen -, ty velké jsou prakticky nepoužitelné. Hlavně tehdy, když je vlastní strany obě. Jejich použití by vedlo ke vzájemně zaručenému zničení.

A v tom je jejich „užitečnost“: coby ten nejhrůznější nástroj války, válku odstrašují. Existují proto, aby nikdy použity nebyly. A aby nebyly použity ani zbraně jiné, méně ničivé. Jsou nástrojem nikoli válčení, nýbrž odstrašení války. Protivník ví, že nemá smyslu se dopustit agrese vůči těm, kdo tyto zbraně mají.

Jejich použití ve smyslu nasazení by bylo vrcholně nemravné; jednalo by se o kolosální vraždu. Jejich použití pro účely odstrašení se zdá být mravně obhajitelné; hrozíme, že je použijeme, pokud budeme napadeni, proto napadeni nebudeme, proto bude uchován mír a lidé ve válce umírat nebudou.

Kdyby neexistovaly jaderné zbraně, Studená válka by se stala válkou horkou, třetí světovou. Pouze strach ze vzájemného zániku zabránil SSSR a USA vstoupit do války otevřené. Takže faktu, že třetí světová válka nevypukla, lidstvo vděčí existenci jaderných zbraní.

Z tohoto důvodu je jejich existence žádoucí i nadále. Svět bez jaderných zbraní by byl světem mnohem většího počtu válek konvenčních, světem méně stabilním, světem více krvavým. Odstrašení je funkce, kterou jaderné zbraně plní i nadále.

Jenže všimněme si jedné věci. Doposud vlastníci jaderných zbraní byli rozumní v tom, že nechtěli zemřít. Jakkoli byli Stalin, Mao či Brežněv krutí, zemřít nechtěli. Nechtěli, aby zemřely jejich rodiny a jejich města byla vymazána z povrchu zemského. V tomto byli racionální, odstrašení vůči nim fungovalo. I ta kreatura v Severní Koreji; rád posílá na smrt jiné, sám však zemřít nechce.

Co však v případě člověka s mentalitou sebevražedného atentátníka? Co když si myslí, že jeho smrt – a smrt statisíců či milionů jiných – bude vstupenkou do ráje? Je tento člověk racionální ve smyslu, že nechce zemřít? Může vůči němu jaderné odstrašení fungovat?

Nikoli. Vyznává totiž „logiku“ jinou, „logiku“ (masové) smrti coby vstupenky do ráje. Sebevražedný atentátník se smrti nebojí. Smrt vítá, pokud se mu povede zároveň zabít co nejvíce lidí jiných. Vůči němu jaderné odstrašení nefunguje.

A pak je tady problém nezadržitelné proliferace: získá-li jadernou bombu Írán, vlastní si pořídí i Saudská Arábie. A když Írán i Saudská Arábie, pak následně Turecko, možná Egypt. Riziko zneužití, nebo padnutí do rukou geril teroristických či islamistických bude následně stoupat závratně.

V této situaci obezřetnost velí: nelze-li nadále spoléhat na odstrašení, které fungovalo vůči komunistům, leč které nefunguje vůči islamistům, musíme se především postarat o obranu obyvatel vlastních. O protiraketovou obranu.

Doufejme, že protiraketová obrana bude za příštího prezidenta USA vybudována včas; dříve, než bude pozdě. A taky se musíme postarat o obranu preventivní. Všemi prostředky zabránit lidem s mentalitou sebevražedných atentátníků získat jaderné zbraně. Za každou cenu.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Michael Pánek
19. 7. 2024

Zástupci opozice navrhli, aby slovenský parlament přijal usnesení odsuzující raketový útok na...

Lubomír Stejskal
19. 7. 2024

Ono je to totiž s dnešním Tureckem, potažmo s Erdoganem, podstatně složitější. Jistěže každý...

Martin Mařák
19. 7. 2024

Ani bych se nedivil, kdyby prezident Macron nakonec pověřil sestavením vlády nějakého relativně...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Lidovky.cz, ČTK
19. 7. 2024

Ruský soud v Jekatěrinburgu v pátek shledal amerického novináře Evana Gershkoviche vinným ze...

ČTK, Lidovky.cz
19. 7. 2024

Nehoda minibusu a osobního auta u Lubence na Lounsku si dnes odpoledne vyžádala asi deset...

Eva Obůrková
19. 7. 2024

Léto budiž pochváleno, protože přeje koupání! Ať už jste si zamilovali písečné pláže, zatopené...

van Kateřina Vaníčková, miv Michal Voska, mul Matyáš Müller, dyn Josef Dyntr
19. 7. 2024

Výpadek celosvětového odbavovacího systému postihl i pražské letiště, zpožďovaly se kvůli němu...

Miroslav Petr
19. 7. 2024

„Vzhledem k tomu, že se čas na řešení krátí, odhaduji, že většina domácností výměnu nestihne,“ říká...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz