30.11.2021 | Svátek má Ondřej


ŠVÉDSKO: Selhání v pandemii?

21.12.2020

Švédský král vystoupil s prohlášením, že Švédsko selhalo v opatřeních proti šíření viru pandemie nemoci covid-19. Jde o pokračování sebemrskačství tak typickém pro Západ, nebo o reálný popis situace?

Švédský král Karel XVI. Gustav ve středu v rozhovoru u příležitosti konce roku prohlásil, že země zcela selhala v boji proti šíření koronaviru. Uvedl také, že množství lidí, kteří v souvislosti s covidem-19 zemřeli, je hrozné. Autoři švédské strategie proti koronaviru v posledních dnech připustili, že byli možná příliš benevolentní. Hlavnímu epidemiologovi rekordně klesla důvěra.

V této souvislosti je nutné připomenout fakta a oprostit je od politiky. Samozřejmě, pokud se chce Švédsko porovnávat s Čínou, Japonskem či Tchaj-wanem, zcela jistě selhalo. Selhalo naprosto obdobně jako obecně „Západ“, ať už si pod tímto geopolitickým označením představíme například euroatlantická společenství. Jediná účinná strategie proti šíření viru byla a je pouze totální uzávěra společnosti. To prokázala vlastně jenom Čína, pokud budeme považovat její data za spolehlivá. Přesto chci jen upozornit na to, že podle české zpravodajky ČT v Číně se na jaře oficiální statistiky velmi lišily od počtu mrtvých právě v provincii a městě Wu-chan. Takže totalitní moc, která zakáže pohyb obyvatel, a kontrola médií a statistiky zřejmě stojí za čínskými daty o počtu mrtvých.

Ostatně to, že uzávěra funguje, dokázalo i Česko na jaře. Uzavření hranic a omezení pohybu přineslo velmi nízký počet úmrtí. Rozvolnění přes léto pak napomohlo více méně bezpříznakovému šíření nemoci a k současnosti, kdy jsme na tom se statistikami velmi obdobně jako ostatní evropské země a USA. Stálo nás to ale stovky miliard na ztrátách příjmů státního rozpočtu a na zvýšených výdajích jak při první, tak při druhé vlně. Já osobně jsem ocenil jarní zvládnutí zdravotní situace v Česku právě proto, že se Česko dokázalo vyhnout přeplněným nemocnicím a dilematům, koho zachraňovat při nedostatku kyslíku a ventilátorů.

Co se Švédska týče, tam nikdy nebyly roušky propagované. Na počátku pandemie se v našich médiích nesla tvrdá kritika švédského postupu, na podzim byla vystřídána zprávami o tom, jak si Švédsko počíná skvěle – to když počet infikovaných proti české situaci klesl řádově. Ve skutečnosti jsme jen „doháněli“ Švédsko, které na jaře „selhalo“. Dnes jsme na tom ve statistikách na počet úmrtí na milion obyvatel o několik set osob hůře než Švédsko. To jsou fakta.

Selhání, o kterém hovoří švédský král, tak považuji spíše za projev sebemrskačství, v němž se politika na takzvaném Západě vyžívá. Bidenovo vítězství v USA může mít a zřejmě také bude mít za následek „reparace za otroctví“. Přepisování dějin pak má šanci i v Evropě a už probíhá v řadě zemí zejména s koloniální minulostí.

Velmi mne pobavila informace od německého zpravodaje ČT, že za největším rozšířením nemoci u příhraničí Saska s Českem může „propustnost“ hranic a síla Alternativy pro Německo (AfD), která údajně oficiální politiku Německa kritizuje a popírá její význam. Takže za covid v Německu může Česko a AfD.

Není lepšího důkazu o tom, že covidová situace je a vždy převážně byla o politizaci, počínaje obviňováním Číny z toho, že vir unikl z laboratoře (tvrzení Romana Prymuly) či že byl dokonce připraven uměle. Za názorem švédského krále je pak patrná politika, která si klade nerealistické cíle „všechny ochránit“, a to nejen proti viru, ale i proti chudobě, a která se například ve Švédsku plně promítla do přijetí statisíců imigrantů v roce 2015. Má to ale své temné stránky, tj. růst zločinnosti. Tak totiž svět funguje.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czSOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.