26.10.2020 | Svátek má Erik


ŠVÉDSKO: Pouliční bouře jako politická záhada

1.6.2013

Co se to v tom Švédsku vlastně děje? Z politicky korektních zpráv v rozhlase se zdá být velká záhada, kdo se vlastně bouří. Veřejnoprávní televize dokonce švédské události několik dní ignorovala a přestala o nich mluvit dříve, než opravdu skončily. V souhrnu si z českých médií nemůžete udělat ani základní obrázek o tom, co se vlastně děje.... Některá média mluví o bouřích mládeže, jiná o bouřích imigrantů, ale většinou se o švédských bouřích mluví tak, jako by "se" prostě udály či udávaly. Jako by nebyly dílem lidí, ale mimozemšťanů. Nedalo mi to a zkusil jsem si o té záležitosti zjistit něco víc.

Jak to začalo?

Většinou se říká, že bouře začaly tím, že policista "zřejmě omylem" zastřelil 69letého muže. Bližší informace česká veřejnoprávní média neposkytují. Posuďte, co se stalo ve skutečnosti.

13.5. byla do jednoho domu ve čtvrti Husby na předměstí Stockholmu přivolána policie. Obyvatelé domu byli ohroženi neznámým mužem, který byl ozbrojen velkým nožem nebo mačetou. Když přijela policie na místo, zmíněný muž se před nimi ukryl do nějakého bytu, kde – jak se ukázalo – byla přítomná i neznámá žena, která mohla sloužit jako rukojmí. Muž nereagoval na výzvy policie, a protože byl v ohrožení život oné ženy, policie zasáhla. Do bytu hodili dýmovnici, vtrhli dovnitř, jenže zmíněný muž se rozhodl mačetou bránit. V bytě bylo špatně vidět kvůli dýmu a při střetnutí zasahující policista útočníka zastřelil. Ano, pak se ukázalo, že šlo o 69letého muže. Etnikum ani vyznání nikdo neuvádí.

Jenže to bylo 13. 5. a bouře začaly až 19.5. Proč až tehdy, to nikdo neuvádí.

Může za to Megafon?

Žádné bouře, demonstrace, ani útok davu nevznikne sám od sebe. Některá internetová média upozornila na to, že bouře v Husby organizovala mládežnická skupina jménem Megafon. Jde o jakési volnočasové sdružení, které se zabývá fotografováním "imigrantských" fotbalistů a pořádáním demonstrací proti policejnímu násilí, na což dostává štědré dotace od státu.

Hlavním důkazem o jejich spoluúčasti je tweet jejich vůdkyně, která se jmenuje Bana Bisrat. Ta na začátku pouličních potyček zveřejnila na internetu jásavé prohlášení, kde se radovala nad tím, že "policiajtská prasata" dostanou nabito. Před tím cosi jako Hahahaha. Zkrátka veselá osoba.

Takové spiklenecké teorie jsou většinou mylné, ale bouře v Husby byly dle dostupných údajů dílem jen asi 50 až 60 osob, takže by klidně mohly být organizovány. Nezpochybnitelné je, že Bana Bisrat násilí vítala a že skupina podněcovala k odporu proti policii.

Organizovali před tím demonstraci proti policejnímu násilí, ale nezjistil jsem, který den se konala. Ale, co když podnětem k bouřím byla tato akce skupiny Megafon, a ne incident z 13.5.?

Může za to chudoba?

Média rovněž přispěchala s tvrzením, že bouře podnítila chudoba. Madam Hana Scharfová dokonce v televizi hovoří o "všudypřítomné bídě". Nicméně uvažme několik věcí. Kdybych měl bídu chápat jako stav, kdy člověk nemá dostatek prostředků na přežití, pak bych musel říci, že toto nebezpečí imigrantům ve Švédsku určitě nehrozí. Ano, možná že někteří vydělávají méně než bělošský soused, ale to, že mám méně než soused neznamená, že žiju v bídě. Za další jsou nepochybně majetkové rozdíly i mezi imigranty, a zrovna tak existují rozdíly mezi bílými. Nelze tvrdit, že by všichni imigranti byli chudí a všichni běloši bohatí. Kromě toho Švédsko je asi nejproslulejší welfare state, štědře imigranty podporuje. Někteří oprávněn namítají: Pokud imigrantům nestačí ani to, co jim dává Švédsko, tak zřejmě nebudou mít nikdy dost. Navíc, násilí v ulicích páchají mladíci, kterým k tomu stačí čistá radost z násilí a agresivita.

Může za to islám?

Jen okrajově se objevilo tvrzení, že bouře podnítili radikální kazatelé a že pachatelé jsou muslimové. Účast muslimských kazatelů ale vůbec žádné informace nepotvrzují. Zrovna tak nic nenasvědčuje tomu, že by mladíci, kteří v ulicích pálí auta, domy a školy, byli hluboce věřící muslimové, nebo že by chodili do mešity. Jde ale o lidi, kteří pocházejí z muslimských a arabských zemí.

Sedm nocí

Po dvou dnech, kdy "násilnická" švédská policie nekonala, se bouře rozšířily z Husby do dalších měst. Zdá se, že šlo ve všech případech o čtvrti obývané většinou imigranty. Nepokoje trvaly přinejmenším do pondělka 28.5., ale nelze zjistit, zda a kdy skončily.

Stojí za to si uvědomit, že se nebavíme o neškodné umělecké performaci, ale o pouličním násilí. Útočníci, kteří jsou dle médií hnaní chudobou, se soustředí především na zapalování aut v ulicích. Jsou snad všichni majitelé aut v těchto imigrantských čtvrtích milionáři? Co když taky nejsou zrovna bohatí? Co když nejde o auta bělochů?

Byly vypáleny dvě školní budovy a školka v Solna. To jsou škody, které poškozují veřejnost, navíc lze pochybovat o tom, že by vypalování škol nějak přispělo sociální integraci imigrantů, nebo k jejich vzdělání.

Konečně šlo i o násilí proti lidem. Amatérské záběry na internetu zachycují, jak skupinka zoufalých imigrantů na mostě skope neznámého člověka a obyvatelé postižených čtvrtí zase vyprávějí o tom, jak se před nimi museli schovávat.

Jak dobro zvítězilo nad zlem

Naštěstí má celá záležitost dobrý konec. Švédský list Afteblad i švédští politici došli k závěru, že hlavním viníkem bouří je "sociální vyčleňování". Problém se vyřeší tím, že se imigrantům a skupinám, jako je Megafon, dá ještě více peněz, aby mohli ještě častěji organizovat demonstrace proti policii i proti státu, ve kterém žijí. Dá se ještě víc peněz na školy, které si imigranti sami vypálili, jelikož řešením je více vzdělání. Aby bylo vítězství dobra dokonalé, policista, který zastřelil "69letého muže", byl obviněn ze zabití a půjde k soudu.

Riots in Sweden:

Na kanystru je nápis "inequality" - (nerovnost). Takhle ospravedlňuje švédské pouliční násilí krajně levcový wordpress.com:

Převzato z blogu autora s jeho souhlasem
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.