18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

ŠVÉDSKO: Koronavirová lekce

Běžné povědomí má za to, že Švédsko bylo zvláště těžce postiženo koronavirem. Dále se pokládá za zřejmé, že viníkem je poměrně lehký přístup švédské vlády k preventivním opatřením, zejména absence plošné karantény.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Poláková 25.8.2020 14:28

cituji Aktuálně ........V první polovině letošního roku ve Švédsku zemřelo nejvíce lidí od hladomoru v 19. století, vyplývá z dat, která zveřejnili statistici minulý týden. Za strmý nárůst mrtvých může pandemie koronaviru. Severská země na rozdíl od jiných evropských států odmítla zavést tvrdá restriktivní opatření. A ani přesto se jí nevyhnul výrazný pokles ekonomiky.

A kdo alespoň jednou četl Aktuálně potvrdí, že to ve Švédsku muselo být opravdu zlé, jinak by to opravdu , ale opravdu nenapsali.;-)

V. Wagner 24.8.2020 11:09

Jen několik poznámek, které ukazují, že pan Kohout je hodně mimo:

1) Zvýšení počtu úmrtí v daných měsících je jasně patrné ve statistikách. Dost dobře odpovídá zaznamenaným počtům úmrtí na (s) COVID-19. Za první půlrok tak Švédsko zaznamenalo o 6 500 úmrtí více než v loňském roce (navýšení o více než 10 %). Jednalo se o historicky nejvyšší počet úmrtí v daném období roku za více než sto let.

2) Velká Británie sáhla k drastickým opatřením až v době, kdy měla epidemie plně rozjetou a po období, kdy šla cíleně za vidinou promoření jako Švédsko. Ovšem Británie má větší aglomerace a vyšší hustotu obyvatel oproti Švédsku. Imigrantů nemají méně a statisticky mají větší počet velkých rodin i větší počet sociálních kontaktů. Velká Británie opravdu není příkladem státu, který včas a efektivně zavedl drastičtější opatření. Právě naopak, ukazuje, stejně jako Švédsko, jak dopadne stát, který se vydá cestou navrhovanou panem Kohoutem (tedy opatření nedělat).

3) Švédové nakonec samotní, právě i na základě drastických zkušeností, přistoupili k omezením. Omezili návštěvy restauraci, kaváren a dalších akcí, pokud to bylo možné neposílali děti do školy. I to je důvod, proč ekonomické dopady ve Švédsku byly podobné jako v Česku (v reálu byl dokonce propad horší).

4) Švédsko je stejně jako Česko exportní zemí, která je závislá na celoevropské situaci. Navíc byla právě kvůli svým statistikám daleko déle pro velký počet státu na červené barvě COVID semaforu. A i propad služeb nakonec nebyl kvůli dobrovolnému omezení Švédů o tolik menší. Švédsko tak nepatří k těm zemím, které byli postiženy ekonomicky výrazně méně, než ostatní evropské země. Je na tom podobně jako Česko, které se díky opatřením vlně úmrtí vyhnulo.

5) Švédsko, nejen, ukazuje, že bez opatření, která epidemii dostala pod kontrolu, se nelze vyhnout zanesení infekce do zdravotních a sociálních zařízení a ochránit ohrožené skupiny. Až po nastavení systému opatření se daří i bez plošných opatření držet situaci pod kontrolou.

L. Novák 24.8.2020 17:11

Naprostý souhlas!

A. Poláková 24.8.2020 17:38

Děkuji za perfektní shrnutí informací. Když tu čtu některé příspěvky, ujíždím na vlně negativních emocí :-).

M. Krátký 24.8.2020 10:01

MUDr. diktuje sestře text úmrtního listu a ta mu oponuje, pane doktore nemůžeme tam napsat, že umřel na coronavirus, když má v sobě šest bodných ran nožem a z toho tři přímo do srdce - tak tam sestři dopište "s komplikacema s krevním oběhem" - R^R^R^

J. Jirka 24.8.2020 11:01

Nesmysl ;-D

Podle modelu MZ není třeba si vymýšlet:

"Počet úmrtí v souvislosti s onemocněním COVID‐19 po jednotlivých dnech ZAHRNUJE VŠECHNA ÚMRTÍ osob, které byly pozitivně testovány na COVID‐19 (metodou PCR) BEZ OHLEDU NA TO, JAKÉ BYLY PŘÍČINY JEJICH ÚMRTÍ."

M. Krátký 24.8.2020 11:39

děkuji za doplnění toho mého vtipu - humorem k duševnímu zdraví - hurá R^R^R^

J. Jirka 24.8.2020 12:52

Jó, kdyby to byl tak normální humor, ovšem to, co provozuje naše vláda, je humor šibeniční...

L. Novák 24.8.2020 16:54

To, co tady provozujete vy, Jiří Payne, je obyčejná lumpárna. Totální dezinformace o koronaviru a ochraně proti šíření ve vašich dvou článcích i mnoha diskusních vstupech. Rv :-/

J. Jirka 24.8.2020 17:52

Asi by vám pomohlo, kdybyste se svěřil se svou obsesí Paynem ošetřujícímu lékaři.

L. Novák 24.8.2020 21:24

I kdybychom toho blba vyškrtli, platí obsah textu beze změny. :-P K lékaři si zajdi ty a zeptej se ho na to, jak důležité je nenechat koronavirovou nákazu vybujet do nezvládnutelného rozsahu.

L. Novák 24.8.2020 21:36

Odkazy: Autor Jiří Payne (viz také komentáře J.Jirka)

https://neviditelnypes.lidovky.cz/veda/koronavirus-nejde-mi-to-do-hlavy.A200524_105313_p_veda_wag

https://neviditelnypes.lidovky.cz/veda/veda-podomacku-usite-rousky-spis-skodi.A200524_163633_p_veda_wag

J. Kulheim 24.8.2020 16:10

Díky. Zdá se, že zatím to není s námi tak zlé.

J. Kindl 24.8.2020 9:55

Infekce zasáhla všechny švédské kraje, nejvyšší výskyt onemocnění byl ve Stockholmu. Švédsku podařilo dosáhnout takzvané ploché křivky, aniž by bylo třeba sáhnout k restriktivním opatřením. Kde Švédsko bohužel selhalo, je počet úmrtí osob, které je osmé největší na světě v přepočtu na milion obyvatel. Příčinou je to, že i přes deklarovanou prioritu péče o staré lidi se nákaza velmi rozšířila v domovech důchodců a pečovatelských domech. Švédsko patří mezi země s nejstarší populaci a zajímá osmé místo ve světě v počtu starých lidí. Jinak úmrtnost na coronavir nepřekročila průměrnou roční smrtnost ve Švédsku. U většinové populace covid měl mírný průběh onemocnění. Švédsko neuzavřelo hranice, stále nijak nelimituje pohyb po Švédsku, shromažďovací limit je 50 osob, nezavřelo školy a školky (pouze doporučilo uzavřít střední a vysoké školy), a nevyhlásilo nouzový stav. Restaurace, hospody, kavárny a bary zůstaly po celou dobu otevřené, ale mohly poskytovat služby pouze v případě, že mají místa k sezení.

M. Šejna 24.8.2020 10:19

Švédsko má 10,1 milionu obyvatel. Ročně tam normálně zemře z jakéhokoli důvodu asi 106 tisíc lidí, což odpovídá počtu asi 8900 zemřelých za měsíc.

Na Covid19 zatím ve Švédsku zemřelo 5810 lidí, takže to s tamní statistikou ohledně roční úmrtnosti docela zamává.

V. Halašta 24.8.2020 10:50

Je mezi Španělskem a Švýcarskem. Umístění grafu i hodnocení.

https://euromomo.eu/graphs-and-maps#z-scores-by-country

J. Jirka 24.8.2020 10:54

Ve Švédsku zemřelo 5810 lidí s Covid19 ne na Covid19, vy patentovaný lháři.

I české Ministerstvo zdravotnictví oficiálně přiznává, že:

"Počet úmrtí v souvislosti s onemocněním COVID‐19 po jednotlivých dnech ZAHRNUJE VŠECHNA ÚMRTÍ osob, které byly pozitivně testovány na COVID‐19 (metodou PCR) BEZ OHLEDU NA TO, JAKÉ BYLY PŘÍČINY JEJICH ÚMRTÍ."

V. Wagner 24.8.2020 11:40

Pane Jirko, jasný obrázek toho, zda byly relevantní úmrtí na COVID nebo zda jde o úmrtí z jiných příčin, kdy byla pouze přítomnost infekce, dává srovnání počtu úmrtí v daném období roku letos a v předchozích letech. Pokud se podíváte na odkaz, který dává pan Halašta, i na čísla srovnávající první letošní půlrok s těmi v minulých letech, tak je vidět dramatický dopad epidemie na počet úmrtí v dané době ve Švédsku a dalších státech, které epidemii nezvládly. A úplně jinou situaci ve státech, které pomocí včasného zavedení opatření epidemii zvládly.

J. Jirka 24.8.2020 13:12

Jestlipak jste si u toho grafu všimnul, že celý rok 2019 a začátek roku 2020 byla úmrtnost ve Švédsku podprůměrná a v březnu náhle vyskočila daleko nad průměr? Nebylo to náhodou tím, že ošetřovatelé nebo členové rodiny poskytující servis přestárlým lidem přestali kvůli koronavirové hysterii docházet do jejich domovů a ti staříci prostě pomřeli osamělostí, strachem, hladem, nedostatkem léků a základní péče?

Ale klidně se bojte dál, ovšem nezapomeňte, že strach a stres silně oslabuje imunitu...

V. Wagner 24.8.2020 13:55

Pane Jirka, zdá se mi, že emoce cloumají spíše s Vámi. Já se řídím relevantními daty. Ono je nutné racionálně posuzovat situaci a relevantnost různých opatření. A to, že se data posuzují a analyzují a udržuje se jistý respekt a opatrnost k zatím pořád ještě relativně málo poznanému koronaviru, opravdu nic neříká o tom, že bych měl strach nebo stres. Dělám celý život ve vědě a proto se opírám na rozdíl od Vás o fakta a data.

To, že u Vás tomu tak není a Vaše uvažování je čistě emotivní a iracionální, ukazuje i tento Váš příspěvek. Víte, pokud by to bylo podle Vás, že by zvýšenou úmrtnost způsobovalo omezení návštěv a strach starých lidí, tak by se větší úmrtnost projevila právě ve státech jako Rakousko, Maďarsko, Německo, Finsko a Dánsko, kde se zavedla omezující opatření a navštěvování ohrožených se omezovalo. V těchto zemích se více před epidemií a jejími riziky varovalo. Tedy, tam určitě bylo více obav. Tam ovšem k žádnému zvýšení počtu úmrtí nedošlo. Naopak vyšší úmrtnost nastala právě třeba ve Švédsku, kde se omezení neprováděla a rizika se bagatelizovala.

Také nevím, jak jste přišel na podprůměrnou úmrtnost ve Švédsku po celý rok 2019 a začátek roku 2020. To už vůbec není pravda. Naopak, statistický graf jasně ukazuje, že v té době byla data v rámci statistických odchylek průměrná a pohybovala se jak pod tak nad průměrem, ale v šedém intervalu normality.

I to, že nedokážete přečíst jednoduchý graf, ukazují, že právě s Vámi emoce cloumají tak, že nedokážete racionálně přemýšlet.

L. Novák 24.8.2020 16:57

Jiří Payne alias J.Jirka je úplně mimo. Typický příklad, jak může člověk dopadnout, když dlouhá léta žije mimo realitu jako poslanec. ;-)

J. Jirka 24.8.2020 18:08

Před vaší moudrostí se vše v prach řítí,

s klapkami na očích se však brzy ocitnete v... síti. :-)

D. Stys 24.8.2020 9:51

O Covidu 19 víme málo, málo víme i o nejprůkaznějším testu PCR. Populární shrnutí například zde: Researchers still don’t know what the real-world false positive rate is, but clinical sensitivity of RT-PCR tests ranges from 66% to 80%. That means nearly one in three infected people who are tested will receive false negative results.

Jinými slovy, když máme 600 pozitivně testovaných, bylo v tom vzorku nejspíš 900 skutečných případů.

Osobně vím o nejméně jednom případu, který může být vysvětlen jen falešnou pozitivitou PCR testu. Po 30 hodinové cestě 12 lidí mikrbusem bez roušek ve vedru s posléze pozitivně testovaným se nikdo jiný nenakazil.

5% falešná pozitivita při 8000 testech (jako minulý pátek) by dala 400 pozitivně testovaných. Když bude falešná pozitivita 2%, máme 160 denně, to je pořád výš než v některých doučasným dnem. Nevím, jakým mechanismem při PCR testu může dojít k falešné pozitivitě, ale dovedu si představit nepříklad lidský faktor při nabírání vzorků a odečítání dat. Může být politický tlak "radši vidět spíš pozitivní".

Jelikož není důvěryhodnější test než PCR, nemáme žádnou lepší kontrolní skupinu. Každopádně relativní počet pozitivne testovaných je tak nízký, že neumožňuje dobrou statistickou analýzu. Přesto, že absolutní počet testů je mimořádně vysoký. Covid 19 je celkem vzácná nemoc.

D. Stys 24.8.2020 9:55

https://www.health.harvard.edu/blog/which-test-is-best-for-covid-19-2020081020734

Našel jsem toto: The reported rate of false positives — that is, a test that says you have the virus when you actually do not — is 5% or lower.

J. Kindl 24.8.2020 10:05

Krornviry jsou lékařům dlouhodobě známe a jedná se rod virů, Koronaviry jsou obalené jedno vláknové RNA viry s pozitivní polaritou. Jejich název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu ve tvaru sluneční koróny. Do této kategorie patří i chřipka Virus chřipky a virus SARS-CoV-2 (vyvolávající onemocnění COVID-19) se přenáší kapénkami. Rozdílem mezi chřipkou a koronavirem je rychlost přenosu. Chřipka má kratší průměrnou dobu inkubace (čas mezi infekcí a projevem prvních příznaků) i kratší sériový interval (čas mezi dvěma pacienty v řetězci přenosů) než SARS-CoV-2. Sériový interval koronaviru se odhaduje mezi 5-6 dny, chřipka má interval 3 dny. Čili chřipka se šíří rychleji než COVID-19. Projevy nemocí jsou si podobné. většina nemocných s prokázanou koronavirovou infekcí má jen lehce zvýšenou teplotu a k tomu známky zánětu nosohltanu čili rýmu, mírné bolesti v krku a někdy i kašel. Nejvíce ohroženi závažným průběhem chřipky jsou děti, těhotné ženy, starší osoby, osoby s chronickým onemocněním či s oslabenou imunitou to je lidé s rakovinou, transplantací a podobně). Pro COVID-19 zřejmě platí, že závažným a kritickým průběhem jsou ohroženi spíše starší lidé či pacienti s už existujícími zdravotními problémy , jako diabetes, vysoký krevní tlak, kardiovaskulární onemocnění.

J. Jirka 24.8.2020 10:59

Jenže v Česku jsou většinově používány jen čínské testy, u kterých se v porovnání s testy jiných výrobců před několika měsíci u funkčních projevila chybovost až 30% a značná část z nich kvůli výrobním vadám nefungovala vůbec.

D. Stys 24.8.2020 11:03

To se týkalo testů na protilátky. O těch vůbec nediskutuji :-)

M. Valenta 24.8.2020 8:44

Dopadlo to jak muselo. Švédskou cestou musejí jít nyní všichni, ať chtějí nebo ne a to včetně samozvaného "premianta" Česka.

A. Poláková 24.8.2020 9:08

Nikdo tu nekomentuje, ve kterých státech jsou stále roušky povinné. Švédská cesta dobrovolnosti, tedy cochcárny, je cesta do pekel. Zejména proto, že vakcíny zcela určitě budou. Je zajímavé, že mnozí by možná byli ochotni skočit do vody pro potápějícího se opilce, ale roušku nenasadí....Je to projev čeho? Já tvrdím, že zastydlé puberty.

R. Lávička 24.8.2020 11:14

Pokud budu mít příznaky nachlazení ,rouška je na místě. Jinak nemá význam u zdravého člověka,kdo chce ať jí nosí,howg.