Čtvrtek 19. června 2025, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

STŘETY V USA: Úplně jiné parametry než v minulosti

diskuse (12)

Nemálo Američanů vnímá současnou politickou situaci v USA jako souboj „kdo s koho“ mezi novou americkou vládou a „washingtonskou centrálou moci“, která se v minulosti nerozpakovala využít jakéhokoli nástroje pro udržení svého vlivu. Karty se ale obrátily.

Současná situace v USA pohledem komentátorů mimo média hlavního proudu. Odkaz na zdroj informací na konci článku, s výjimkou názorů.

Obamovo dědictví
Během osmi let vlády Baracka Obamy došlo k obsazení všech klíčových postů ve státní správě lidmi s Obamovým viděním světa. Když Donald Trump v roce 2016 poprvé zvítězil ve volbách, narazil ve své snaze omezit moc centrální byrokracie na několik velkých překážek.

Podle vlastních slov situaci podcenil a nebyl dostatečně připraven personálně ani strategicky. Již krátce po svém zvolení musel věnovat značnou část energie na obranu před obviněním z toho, že je napojen na Rusko. Přestože republikáni kontrolovali Senát i Kongres, bylo mezi nimi relativně málo zákonodárců, kteří by byli ochotni prezidenta otevřeně a významně podporovat.

Kdo s koho

Situace v roce 2025 je jiná. Prezident měl čtyři roky na přípravu týmu a strategie.

Značná část Američanů se domnívá, že demokraté překročili ve snaze zabránit Donaldu Trumpovi v účasti ve volbách pověstný Rubikon: trestní žaloby, vyloučení z voleb, atentát, stíhání jeho právníků.

Trumpovi voliči jsou z velké části přesvědčeni, že pokud se současné vládě nepodaří rozbít „washingtonskou centrálu“, může být situace v budoucnosti ještě horší, pokud by se demokraté dostali k moci. Proto je současný politický střet ve Washingtonu odlišný od politického soupeření v minulosti. Je to skutečný střet „kdo s koho“.

Strategie

Prezidentova strategie je postavena na několika bodech. Jeho tým je složen, na rozdíl od minulosti, z prověřených osobností, které podporují jeho vizi Ameriky a nebojí se rozhodných akcí.

Klíčovým opatřením je odříznutí finančních toků Demokratické strany, které jí poskytovala prostřednictvím stovek neziskových organizací agentura USAID.

Federální úřady, které jsou z naprosté většiny obsazeny lidmi dosazenými Demokratickou stranou, jsou buď výrazně redukovány, nebo je omezován vliv lidí, kteří se za vlády Joe Bidena podíleli na prosazování politicky korektních ideologií nebo stíhání politických protivníků. Ti, kteří se politického stíhání aktivně účastnili, mohou sami čelit žalobám, pokud přestoupili zákon.

V blízké budoucnosti bude ještě sveden souboj o integritu voleb. Jeho podstatnou součástí bude nutnost prokázat se u voleb dokladem totožnosti a vyloučení migrantů z účasti ve volbách.

Události z posledního týdne ukazují, jak střet „kdo s koho“ může vypadat:

Změny v armádě

Jedním z prvních kroků nového ministra obrany Peta Hegsetha byl zákaz transgender vojáků v americké armádě. Federální soudce platnost zákazu na základě žaloby pozastavil, ale minulý týden se Nejvyšší soud postavil za ministerstvo obrany.

Ministr zareagoval okamžitě. Do jednoho měsíce, to je do 6. června, musí všichni transgender příslušníci opustit řady americké armády. Podle údajů New York Times je jich více než 4 tisíce.

Dalším krokem je snížení počtu amerických generálů. Podle ministra se budou „zdroje přesouvat od přebujelé centrály k řadovým vojákům“. Znamená to také, že ve dvou krocích mají být zredukovány počty armádních úředníků, o 10 % v armádě a o 20 % u Národní gardy.

Americká vláda hodlá důsledně vyžadovat loajalitu armády vůči novému vedení. Reaguje mimo jiné na činy bývalého náčelníka štábu Marka Milleyho, který v posledních týdnech prvního Trumpova prezidentského období hovořil se svými čínskými protějšky a ujistil je, že „by je v případě jaderného útoku varoval“. Marka Milleyho zbavil Pentagon již dříve bezpečnostní prověrky.

Rvačka v New Jersey

Minulý týden došlo k potyčce mezi místními zákonodárci a pracovníky detenčního zařízení imigračního úřadu, ve kterém jsou zadržováni ilegální imigranti. Demokratičtí politici se domáhali vstupu a došlo k násilné potyčce. Policie mezi jinými zadržela starostu města Newark a dala ho do vazby, ze které byl následně propuštěn. Státní zástupkyně uvedla, že „nikdo nestojí nad zákonem“, a demokratičtí politici mohou být obviněni z „napadení federálního úředníka a bránění spravedlnosti“.

Když se obrátí role

Letitia James je státní zástupkyně v New Yorku, která se před svým zvolením chlubila, že „dostane Trumpa“. Po svém zvolení obžalovala prezidenta za to, že v žádosti o úvěr údajně nadhodnotil svoje nemovitosti. Minulý týden zahájila FBI vyšetřování Letitie James, neboť měla falšovat údaje na žádosti o hypotéku a místo svého trvalého bydliště s cílem získat výhodnější půjčku.

Vzkaz Washingtonu

Ed Martin je právník, který zastupoval Američany obviněné z účasti na demonstraci u Kapitolu 6. ledna 2021. Prezident Trump jej v lednu nominoval na vrchního státního zástupce federálního okrsku Washington D.C., který se rozkládá na území hlavního města. Jako republikán s vyhraněnými názory měl být protiváhou ve státě, ve kterém 90 % voličů v posledních volbách dalo hlas Kamale Harris. Nominace Eda Martina neprošla Senátem, protože jej odmítl podpořit jeden z republikánských senátorů. Reakce přišla okamžitě.

Donald Trump stáhl nominaci Eda Martina a na jeho místo dočasně jmenoval bývalou soudkyni Jeanine Pirro, která v současnosti pracuje jako komentátorka na televizi FoxNews. Protože je její jmenování dočasné, není nutné schválení Senátu. Jeanine Pirro rozhodně nepatří mezi „středové“ republikánky a prezident jejím jmenováním poslal další vzkaz washingtonským kruhům.

Ed Martin navíc nastupuje do funkce v rámci ministerstva spravedlnosti, ve které bude mít na starosti vyšetřování zneužívání vládních institucí k pronásledování politických protivníků za vlády Joe Bidena. Na tuto pozici není nutný souhlas Senátu.

Farmaceutické penězovody

Prezident podepsal tento týden exekutivní příkaz, kterým omezuje ceny léků na předpis v USA, jež jsou z různých důvodů násobně vyšší než identické léky od stejných firem v ostatních vyspělých zemích. Farmaceutické firmy patří k největším sponzorům politiků ve Washingtonu a největším inzerentům v médiích hlavního proudu. Pokud bude muset být cena léků v USA podobná cenám v jiných zemích, jsou sponzorské toky od farmaceutických firem v ohrožení, protože lobbing ztratí smysl.

Zdroje:

(1) Ministr obrany

(2) Transgender vojáci

(3) Mark Milley

(4) New Jersey

(5) Letitia James

(6) Ed Martin

(7) Ceny léků

Aston Ondřej Neff
19. 6. 2025

Tým ministryně Decroix odvedl v krátké době dobrou práci.

Ohlas čtenářů
19. 6. 2025

V poslední době se s rčeními týkající se změny režimu roztrhl pytel.

Tomáš Vodvářka
19. 6. 2025

Pokrytectví současného světa je nabíledni.

Dokument
19. 6. 2025

Fakta nejen pro dnešní jednání Sněmovny.

přečetl Panikář
19. 6. 2025

Útok na Irenu Kalhousovou není první a asi ani poslední.

Lidovky.cz, ČTK
18. 6. 2025

Americký prezident Donald Trump ve středu prohlásil, že nemůže říct, zda Spojené státy podniknou...

Lidovky.cz, ČTK
18. 6. 2025

Izrael se ve středu krátce naboural do vysílání íránské státní televize. Pustil záběry dřívějších...

Dominik Duffek
18. 6. 2025

Lvíčata zakončila evropský šampionát do 21 let premiérovým vítězstvým. V Dunajské Stredě čeští...

Martin Zvěřina
18. 6. 2025

Nečekáš snad žádnou katarzi? S trochu pozdviženým obočím se mne takto tázal kolega zkušený...

Josef Kopecký
18. 6. 2025

Vláda Petra Fiala si udržela díky poslancům koaličních stran důvěru většiny Sněmovny. Pro její...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz