23.9.2023 | Svátek má Berta


Diskuse k článku

STIGMA: Otřesné zacházení se sovětskými zajatci, Stalin byl horší jak Hitler

Začalo to už po ukončení sovětsko-finské války. V roce 1940 předala finská strana sovětským úřadům 5500 válečných zajatců. Všichni se dostali do zvláštního tábora ve vsi Juža v Ivanovské oblasti. Tábor byl obehnán ostnatým drátem, střežili je hlídky NKVD, zajatci nesměli psát ani svým nejbližším příbuzným, trpěli hladem většina z nich byl odsouzena k vysokým trestům vězení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 25.5.2023 15:28

S tímto Vaším názorem bych docela souhlasil.

Přesmíru emocí vždy jen škodí.

V. Církva 25.5.2023 21:50

Pitomost! Průměrný občan naší země proti Rusům až tak moc nic nemá. Jsme k nim tolerantnější, než si zaslouží. Jen velká část nesnáší ty jejich totalitní militaristické režimy, který jsme si už dostatečně užili.

Bohužel velká část tento režim podceňuje, adoruje, či dokonce miluje. Národ který se nepoučí ze své historie si ji bude muset prožít znova.

J. Farda 25.5.2023 9:16

Stalinská metoda odstraňování problémů odstraněním člověka - a ti přeživší zajatci, kteří viděli jiný než bolševický způsob života, byli problém! A navíc Stálin treboval doplnit sibiřské gulagy vyprázdněné za války formováním trestních "černých" oddílů ze zaključonych zaků. Kdysi běžel na ČTV dokument o tom, že se občané v Lichtensteinu postavili proti vydání sovětských zajatců nasazených tam na nucené práce, pro které si - jako si po válce pro ně jezdili po celé Evropě - přijela vojenská komise Sovětů, zejména když jeden ze zajatců identifikoval vedoucího komise jako plukovníka NKVD. Ti zajatci pak většinou emigrovali do Argentiny, bo v závěru o tom mluvila i dcera jednoho z nich. Jméno dokumentu už bohužel nepamatuji ... :-(

V. Machálková 25.5.2023 9:10

Greta Koutná, příslušnice Svobodovy armády v níže uvedeném tříhodinovém rozhovoru na otázku o sovětských lágrech, říká.

V Rusku nejsou stejné lágry jako německé nacisticke, kde se mučilo a plynovalo. Tam je buď vězení nebo pracovní tábor.

Greta Koutná nebyla komunistka. Ona a její manžel byli v opozici proti komunistům ve Svobodové armádě, říkali jim hvězdáři. A Greta vyčítala i Svobodovi, že lavíroval.

Velmi zajímavý rozhovor, je to pro mě historie žitá. Její názor na Katyn mě silné překvapil. Přečtěte si.

A taková perlička, se skupinou židu jela stovky kilometrů na východ, aby se přidali k polské armádě/ o československé ještě nevěděla/, a polský důstojník jí řekl, že židy neberou. Plivla mu do tváře a vrátila se je skupině židu na nádraží a jeli stovky km zpátky.

https://cechoslovacivgulagu.cz/historie_represi_obeti_druha_svetova_protektorat_greta_koutna.html

V. Machálková 25.5.2023 10:33

Špatně jsem napsala , přečtěte si'. Je třeba si ,poslechnout' ten rozhovor, mám pocit, že je tam rozpor v tom, co je napsáno v článku a v tom, co ona říká. Musím si ten rozhovor znovu poslechnout.

J. Farda 25.5.2023 18:29

Paní Machálková dobrý den, děkuji za tento odkaz, ukládám si ho do záložek. Na oplátku připojuji stručný odkaz na Pravomila Rajchla, který si v gulagu užil své - když jako gramotný pomocník lágrového lékaře upozornil na to, že zakové z hladu konzumijí mrtvé v márnici, komandant pouze konstatoval - ničevo, vot eto kitajskoje mjaso! Když později utekl, byl chycen v honičce za uprchlými Rumuny z jiného gulagu, a před popravou ho zachránila Heliodorem Píkou podepsaná smlouva Benešovy vlády se Sověty o vybudování naší jednotky v SSSR. V devadesátých letech o svých zkušenostech vyprávěl v ústeckém rozhlasu, záznam už bohužel nemám. O jeho nezdařeném pokusu odpravit nepotrestanou bolševickou sviň éé NKVDáckého vraha prokurátora Vaše, z Reicinovy stáje v OBZ Svobodovy jednotky, byl nafilmován film Staříci. Mějte se, přeji Vám krásný nejen nastávající víkend! :-)

https://www.reflex.cz/clanek/causy/116803/pravomil-raichl-utekl-z-gulagu-i-z-leopoldova-po-listopadu-chtel-zabit-komunistickeho-prokuratora-vase.html

V. Machálková 25.5.2023 18:54

V Leopoldově zemřel Jakub Koutný, manžel Grety Koutné.

J. Farda 25.5.2023 19:43

Budiž i jemu věčná vděčná památka ... :-)R^

V. Machálková 25.5.2023 19:01

Děkuji pane Fardo, jako dlouholetá čtenářka NP znám Vaše názory na ukrajinský konflikt a moje názory se Vašimi rozcházejí. Docela by mě zajímalo, zda si dovedete zachovat výše projevenou slušnost i k názorovému oponentu.

J. Farda 25.5.2023 19:40

No, upřímně řečeno je to, i když se snažím, docela makačka, přiznávám ale, že nepříjemně často nezvládnu racionálně zareagovat na nejapný osobní útok místo věcné diskuse. Slibuji Vám, že se na tom budu snažit zamakat ... a ještě jednou Vám přeji vše dobré! ;-)

J. Farda 25.5.2023 19:52

Ještě o Gulazích ... https://www.youtube.com/watch?v=NR4AUipJbsA

M. Hoblík 25.5.2023 8:42

Kdyby jednali s rozumem, uřízli by každému zajatci pravé ucho a nemohlo by se později stát, že by se vydávali za partyzány a členy odboje! Nebo vytetovat na čelo hákový kříž. Ale to by se zase dnes pletlo s ukrajinskými hrdiny...

S. San 25.5.2023 10:29

U ukrajinských hrdinů to je chyba jednotlivce;-D;-D;-D

K. A. 25.5.2023 8:16

Správně. Je třeba připomínat ruské zločiny, protože se to zrovna hodí k rozdmýchávání odporu k Rusku. Německé zločiny jsou dnes nepodstatné, stejně jako české oběti okupace, protože Německo je náš vzor a učitel. Pavel v Terezíně v přestupní stanici do Osvětimi prohlásil, že nesmíme zapomínat na zločiny našich předků!!! Vládnoucí garnitura se už začíná ztotožňovat s našimi bývalými okupanty ;-D

M. Šejna 25.5.2023 8:30

Jaké německé zločiny máte na mysli? Zločiny to přece byly nacistické a nikoli německé, a navic to byla vina našich předků, jak sdědil v Terezíně prezident Sjednotitel. ;-D

J. Jurax 25.5.2023 15:37

Ano. Nacistické. Němci stříleli výhradně do vzduchu. I při popravách v Kounicových kolejích, jež byly veřejné a v hojném počtu navštěvované brněnskými Němci.

A. Stárek 25.5.2023 8:42

To, že komunistický režim v Sovětském svazu zlikvidoval/povraždil statisíce svých vlastních občanů, miliony jich nechal záměrně umřít hladem a další miliony prošly dlouholetým vězněním v pracovních táborech (kde jich zemřely další staticíce) a že Lenin a Stalin jsou největší vrazi v historii lidstva, jsou fakta. Nacistické Německo se chovalo podobně; naštěstí bylo poraženo, ale i tak toho zla stihlo napáchat hodně. Sovětský svaz poražen nebyl, jen se rozpadl; Rusko tu katarzi veřejného přiznání a odsouzení těchto zločinů a zločinců nikdy neprodělalo - a je to vidět.

P. Hák 25.5.2023 8:52

Jak "naštěstí"? Bojovalo přece proti nejhoršímu režimu v historii, tak bylo méně špatné = lepší, na správné straně, podle Vás. Vy byste měl litovat, že prohrálo.

A. Stárek 25.5.2023 10:03

Jeden odporný a zlý stát napadl (kromě dalších států) jiný odporný a zlý stát. Nechápu, z čeho usuzujete, že bych měl litovat jejich porážku. Ten vítězný odporný a zlý stát ale tím pádem nikdy neprošel nějakým očistným procesem, což je přesně to, čeho ne že lituju, ale co považuju za příčinu toho, jak se chová dneska.

P. Hák 25.5.2023 10:22

Bylo to kdo z koho. Pokud považujete SSSR (resp. jejich vůdce) za NEJHORŠÍ, tak ostatní musí být lepší. Elementární logika.

Vyhrál-li nejhorší, byl tedy "o něco lepší" poražen. Aplikujeme-li Vaši logiku, vítězství SSSR bylo tou horší variantou než vítězství nacistické Třetí říše.

Já to vidím opačně (vyhrál ten o něco lepší), ale já nejsem Vy.

Ono je to taky dáno mým etnickým původem. Kdyby vyhrál ten "podle Vás o něco lepší", nebyl bych tu. Takhle tu jsem.

L. Kuča 25.5.2023 10:50

Toto poměřování 'lepší než nejhorší' nebo 'ještě horší než stávající nejhorší' mi připadají zejména z možné perspektivy obyvatele takového lágru jako bizár. Oba režimy vnímám jako skrznaskrz špatné. Ideální by samozřejmě bylo, kdyby je tehdy převálcovala oba nějaká přijatelná třetí strana, ale bohužel takovými cestami dějiny málokdy chodí.

P. Hák 25.5.2023 12:36

Já si dovolím sobecké hledisko "režim A naší rodině dovolil přežít, přestože ji považoval za třídního nepřítele, režim B by to rasových důvodů nedovolil".

Pro mne je tohle jasná hranice. A ano, máte pravdu, že tehdy třetí strana reálně nebyla. Mohl vyhrát jen jeden z těch režimů a vyhrál ten, který nám dovolil přežít. Je samozřejmě možné, že někomu je vlastní přežití lhostejné, když to není ideově správně. Do hlavy nikomu nevidím.

P. Hák 25.5.2023 12:38

Jinak z perspektivy obyvatele lágru to bizár možná je. Z perspektivy občana "tihle by mne poslali do lágru, tihle ne" to bizár až tak není.

Nutno říci, že i lidé, kteří byli v lágru, byli ochotni pro svou zemi později pracovat/bojovat více, než museli. Asi zafungovala ještě jiná kritéria.

J. Krásenský 25.5.2023 15:54

R^

V. Církva 25.5.2023 22:07

Co tu lžeš, že někdo píše, že byl SSSR horší než nacistické Německo? Tak to tady nepsali.

Prostě mělo být poraženo jak nacistické Německo, tak SSSR, to se nestalo z různých důvodů, nejen proto že Západ SSSR podcenil. A je tu dnes nevyřešený problém. Postbolševické militantní Rusko.

A. Renjascu 25.5.2023 8:54

Souhlasím! Čuvaš Lenin vyslaný, vycvičený a financovaný Německem, aby provedl revoluci v Rusku a implementoval tam německou komunistickou ideologii stvořenou Marxem a Engelsem a zbavil tak Německo protivníka v I WW a tím tak Německu uvolnil kapacity proti Británii a Francii byl skutečnou pohromou pro Rusko i další národy SSSR a o Gruzínci Stalinovi a jeho sluhovi Gruzínci Berijovi darmo mluvit, protože ti vraždili rusy ve velkém a po Hitlerovi byli největším nepřítelem rusů právě oni dva...

S. San 25.5.2023 11:09

No já bych řekl, že ve výsledku Lenin s Německem pěkně vy...:-)Jistě, uvolnily si tim část jednotek nasazených na východě, ale kdo se "smál" naposled?

P. Kmoníček 25.5.2023 9:14

Pane Stárku, jsou to fakta, a právě proto je musí kolaboranti se Stalinovou, Putinovou a vůbec carskou říší zlehčovat a snaži se případnou diskuzi o těchto věcech převást na cokoliv jiného, jen ne na ta fakta.

P. Hák 25.5.2023 8:50

Ano, správně. Doteď jsem si myslel, že moji židovští předkové unuïkli jen šťastnou náhodou osudu ostatních... A oni vlastně jsou viníci. Měl bych se omluvit. Němcům.

Díky, pane prezidente, soudruhu euroatlantický! Konečně jsem prohlédl!

A. Renjascu 25.5.2023 8:55

R^