Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

STIGMA: Otřesné zacházení se sovětskými zajatci, Stalin byl horší jak Hitler

Začalo to už po ukončení sovětsko-finské války. V roce 1940 předala finská strana sovětským úřadům 5500 válečných zajatců. Všichni se dostali do zvláštního tábora ve vsi Juža v Ivanovské oblasti. Tábor byl obehnán ostnatým drátem, střežili je hlídky NKVD, zajatci nesměli psát ani svým nejbližším příbuzným, trpěli hladem většina z nich byl odsouzena k vysokým trestům vězení.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
FN

Stalinův teroristický režim vystřílel důstojnickou elitu armády a prostřednictvím kolektivizace rozvrátil venkovskou společnost, která dodávala největší počet branců. Stalinova vojenská neschopnost, dezorganizovaná a špatně vyzbrojená armáda spolu s apatií hromadně se vzdávajících vojáků, způsobila kolaps sovětské armády v prvních měsících. Teprve, když byl probuzen vlastenecký etos a Stalin předal velení do rukou profesionálům jako byl Žukov, Rokossovskij (propuštěn z gulagu), Vasiljevskij, Voronov, Antonov, atd. nastal obrat. Pak se teprve situace na frontě zkonsolidovala. Ještě jednou se Stalin pokusil zasáhnout do strategie, když svému kumpánu Timošenskovi dovolil zahájit jižní ofenzívu z operačního pytle kolem Izjumu a výsledkem byla katastrofa, která donutila ustoupit sovětskou armádu až ke Stalingradu. Od té doby se už Stalin do vojenské strategie nepletl a o to více řádil v zahraniční a vnitřní politice. Pan Ziegler má pravdu v tom, že Stalin a jeho klaka byli zločinci, kteří vedli válku jak proti německému nacismu, tak proti vlastním občanům. Ale nemá pravdu v tom, že se zločinům snaží dát protiruskou rasistickou nálepku.

0 0
možnosti
JS

J67a45r30e59k 83S58a93n

25. 5. 2023 11:13

zjednodušené, ale ve většině pravdivé. Nicméně je záhadou jaký "vlastní národ" máte na mysli?Gruzínce?

0 0
možnosti
Foto

Jak se to vezme a jak pro koho. Pro Židy byl zajisté nejhorší z nejhorších Hitler a nacisté, v současnosti jsou to však palestinští teroristé. Palestinská vlajka nyní je pro Židy, to co nacistický prapor se svastikou v minulosti.

Nacisté v minulosti a palestinští Arabové a jejich zastánci chtějí zničit jednoho každého Žida, pravda, dnešní levičáci říkají sionistu..., ale poselství ej stejné. V současnosti více než 68% veškerého antisemitismu pochází z pro-palestinského hnutí.

0 0
možnosti
VM

Slečno Lukešová, také Vám doporučuji ten rozhovor s Gretou Koutnou. Byla židovka, i když ne ortodoxní.

0 0
možnosti
JS

J36a59r22e50k 73S41a30n

25. 5. 2023 10:24

Zásadní problém sovětského přístupu k zajatcům byl, když místo toho, aby nechali ten německý nacistický dobytek alespoň z malé části napravovat to co způsobili, tak je pouštěli do Německa. Kdyby to neudělali bylo by dnes v Evropě daleko lépe.

0 0
možnosti
JJ

J12u55r85a 39J77u32r42a15x

25. 5. 2023 15:10

No, neřekl bych.

První zajatci se sice vraceli už v roce 1946, ale poslední přeživší zajatci se ze sojuzu vrátili až v roce 1956.

Rudá armáda zajala tři až čtyři miliony Němců, čtvrtina až třetina z nich v Sovětském svazu zemřela. Ze zajatých v letech 1941 a 1942 nepřežil téměř nikdo, větší naději na přežití měli až zajatci z let 1943 až 1945. A samozřejmě ti, kdož se dali k Národnímu výboru Svobodné Německo (Nationalkomitee Freies Deutschland) a Svazu německých důstojníků (Bund Deutscher Offiziere).

Prameny se ovšem různí, zagůglete si.

0 0
možnosti
VK

V77. 47K48u14h38a90j

25. 5. 2023 9:46

Hluboká a emocionálně postavená nenávist muslimů k židům je zárukou, že se ji nikdy nepodaří překlenout. Snahy vyvolat v nás hlubokou a emocionálně postavenou nenávist k Rusům, pokud se zadaří, vyvolá totéž. Hloubíte příkopy a stavíte zdi. Možná přesvědčen, že tím sloužíte lidstvu, ale opak je pravdou.

0 0
možnosti
JF

Stalinská metoda odstraňování problémů odstraněním člověka - a ti přeživší zajatci, kteří viděli jiný než bolševický způsob života, byli problém! A navíc Stálin treboval doplnit sibiřské gulagy vyprázdněné za války formováním trestních "černých" oddílů ze zaključonych zaků. Kdysi běžel na ČTV dokument o tom, že se občané v Lichtensteinu postavili proti vydání sovětských zajatců nasazených tam na nucené práce, pro které si - jako si po válce pro ně jezdili po celé Evropě - přijela vojenská komise Sovětů, zejména když jeden ze zajatců identifikoval vedoucího komise jako plukovníka NKVD. Ti zajatci pak většinou emigrovali do Argentiny, bo v závěru o tom mluvila i dcera jednoho z nich. Jméno dokumentu už bohužel nepamatuji ... :-(

0 0
možnosti
VM

Greta Koutná, příslušnice Svobodovy armády v níže uvedeném tříhodinovém rozhovoru na otázku o sovětských lágrech, říká.

V Rusku nejsou stejné lágry jako německé nacisticke, kde se mučilo a plynovalo. Tam je buď vězení nebo pracovní tábor.

Greta Koutná nebyla komunistka. Ona a její manžel byli v opozici proti komunistům ve Svobodové armádě, říkali jim hvězdáři. A Greta vyčítala i Svobodovi, že lavíroval.

Velmi zajímavý rozhovor, je to pro mě historie žitá. Její názor na Katyn mě silné překvapil. Přečtěte si.

A taková perlička, se skupinou židu jela stovky kilometrů na východ, aby se přidali k polské armádě/ o československé ještě nevěděla/, a polský důstojník jí řekl, že židy neberou. Plivla mu do tváře a vrátila se je skupině židu na nádraží a jeli stovky km zpátky.

https://cechoslovacivgulagu.cz/historie_represi_obeti_druha_svetova_protektorat_greta_koutna.html

0 0
možnosti
VM

Špatně jsem napsala , přečtěte si'. Je třeba si ,poslechnout' ten rozhovor, mám pocit, že je tam rozpor v tom, co je napsáno v článku a v tom, co ona říká. Musím si ten rozhovor znovu poslechnout.

0 0
možnosti
MH

Kdyby jednali s rozumem, uřízli by každému zajatci pravé ucho a nemohlo by se později stát, že by se vydávali za partyzány a členy odboje! Nebo vytetovat na čelo hákový kříž. Ale to by se zase dnes pletlo s ukrajinskými hrdiny...

0 0
možnosti
JS

J14a83r85e13k 40S21a75n

25. 5. 2023 10:29

U ukrajinských hrdinů to je chyba jednotlivce;-D;-D;-D

0 0
možnosti
KA

K32r32e16i29d73l 24A97.

25. 5. 2023 8:16

Správně. Je třeba připomínat ruské zločiny, protože se to zrovna hodí k rozdmýchávání odporu k Rusku. Německé zločiny jsou dnes nepodstatné, stejně jako české oběti okupace, protože Německo je náš vzor a učitel. Pavel v Terezíně v přestupní stanici do Osvětimi prohlásil, že nesmíme zapomínat na zločiny našich předků!!! Vládnoucí garnitura se už začíná ztotožňovat s našimi bývalými okupanty ;-D

0 0
možnosti
Foto

Jaké německé zločiny máte na mysli? Zločiny to přece byly nacistické a nikoli německé, a navic to byla vina našich předků, jak sdědil v Terezíně prezident Sjednotitel. ;-D

0 0
možnosti
RM

autore,opravdu si myslíte, že tímto způsobem odvedete pozornost od současných problémů - že nás budete neustále krmit událostmi před sto lety? věřte, že současného člověka zajímají a trápí úplně jiné věci --jste s tím už docela trapný.

0 0
možnosti
Foto

Co je trapného na rekapitulaci historie. Mně spíš připadá trapný váš komentář.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz