STARSHIP: Na Mars a ještě dále
Minulý týden jsme v úterý večer měli příležitost sledovat pokusný start kosmického systému Starship. Před měsícem jsem tu o lodi Starship taky hovořil, nedivte se, že se k tématu vracím. Jde přece o kosmickou loď schopnou doletět na Mars… a ještě dále, jak se o tom zmiňuje příslušný článek ve Wikipedii. Karel Pacner, velký znalec kosmonautiky, vydal před pětačtyřiceti lety knihu založenou na faktech, ve které předvídal let na Mars v letech 1989 až 99. Neměl to takříkajíc vycucané z palce. Projekty byly, technické prostředky taky. I peníze by se našly. Jenže jaksi nebyla vůle takový projekt uskutečnit. Že nebyla vůle? On jaksi není žádný opravdu rozumný důvod, proč takový let s lidskou posádkou podniknout. Automatické autíčko se tam podařilo vysadit, aby natočilo na video, co vidí kolem sebe. Dokonce se v řídkém marsovském vzduchu proletěla helikoptéra, tohle kdyby tušil Karel Pacner, skákal by radostí dva metry do vzduchu, a že to nebyl žádný atlet. Lidská výprava?
Jak to tak vypadá, tentokrát se k ní opravdu schyluje. Taky nejsem atlet, ale skákat dva metry vysoko se pokusím, až uvidím některý z příštích letů Starship namířený k Marsu. Opravdu vyskočím, až tam přistane a zůstanu viset u stropu, jakmile se výprava vrátí. Je pořád ve mně to nadšení z přelomu padesátých a šedesátých let, kdy se to všechno rozjíždělo, jaderná energetika, kosmonautika, počítače, robotika. Ale postupně to nadšení nějak opadalo a zahltila ho skepse.
Pro příklad nemusím chodit daleko. Ten šestý start lodi Starship měl prověřit, jestli se motory druhého stupně rakety podaří vypnout a znovu nastartovat. Ve filmu jsme takovou operaci viděli mockrát, v praxi je to skoro nemožné. Podařilo se to, cesta na Mars je zase o něco schůdnější.
Co jsme o tom četli v médiích? Druhý stupeň rakety se zřítil do moře, čteme titulky. To proto, že startovací plošina nebyla připravená přijmout stupeň do své ocelové náruče a proto ho řídící středisko navedlo na předem určené místo na mořské hladině. Takže žádné zřícení, ale změna programu a účel pokusu byl splněn. Pokus se podařil.
Tak to ale v dnešní době chodí. Copak by někoho zajímal titulek „Podařilo se podruhé zažehnout hlavní motor‟? Na úspěchy přece není nikdo zvědavý. Proto tahouny pokroku jsou ztřeštěnci a blázni, kteří se neohlížejí na potlesk davu a jdou za svým cílem.
Ten cíl je Mars, přestože k jeho dosažení je jenom jeden důvod. Je to jako s Mount Everestem: je třeba tam letět, protože Mars je. Tečka.