Středa 23. dubna 2025, svátek má Vojtěch
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Transgender versus křesťané

Jennifer Melleová, původem z Ugandy, pracuje v Anglii jako vrchní sestra. Je černoška, což uvádím proto, že to má v rámci popisovaného příběhu svoji relevanci.

Kromě toho je také hluboce věřící křesťankou – i to je důležité vědět. Zaměstnána je organizací spravující dvě londýnské nemocnice – Epsom Hospital a St Helier University Hospital; obě patří v Británii do systému veřejného zdravotnictví (NHS). Jennifer se dostala se zaměstnavatelem (příslušný NHS Trust obou nemocnic) do sporu, když odmítla udělat něco, co je v rozporu s jejím svědomím, osobní vírou i zdravým rozumem. Odmítla o vězni, který byl přivezen z mužského žaláře, hovořit jako o ženě, ale mluvila o něm jako o muži, což bylo zdrojem konfliktu. Vězeň, ač vizuálně muž, se považuje za ženu.

Drama na oddělení
Konflikt se odehrál loni v květnu. Jennifer přišla na noční směnu, kam byl přivezen z vězení k ošetření sexuální delikvent „pan X“ (jeho pravé jméno nesmí být v médiích zveřejněno). Jednalo se o odsouzeného pedofila, který na sociálních sítích lákal k sexuálním hrátkám mladé chlapce a předstíral, že je dospívající dívka. Přijel spoutaný a doprovázen dvěma vězeňskými strážci. Jak později Jennifer vypověděla, „byl zjevně mužného vzhledu, mohutné postavy, asi šest stop vysoký“. Tedy – na první pohled chlap.

Pan X se ovšem nechoval jako řádný pacient. Chtěl být na revers propuštěn, vykřikoval a obtěžoval svým počínáním ostatní pacienty, byl obtížně zvládnutelný. Proto zoufalá mladší kolegyně informovala Jennifer jako vrchní sestru o situaci a sdělila jí, že pacient trvá na tom, že v nemocnici nebude. Na oddělení Jennifer z lékařských záznamů zjistila, že pacient je veden jako muž, nikoli žena nebo transgender osoba. Následně telefonicky uvědomila lékaře, že „pan X by chtěl být na revers propuštěn“ – a nastalo peklo.

Hovor zaslechl přes chodbu i rozzuřený pan X a na Jennifer se obořil: „Neříkejte mi pane! Jsem žena!“ Vrchní sestra nejprve dokončila telefonní konzultaci s lékařem týkající se medikace a pak šla do pokoje. Viděla, že vězeň chodí v poutech sem a tam. Zdvořile mu vysvětlila: „Je mi líto, ale nemohu o vás mluvit jako o ženě, protože je to proti mé víře a křesťanským hodnotám; můžu vás ale nazývat vaším jménem.“ Pak mu tlumočila, co jí sdělil doktor. Nic naplat, nadávky a jedovaté poznámky vězně se stupňovaly.

Na Jennifer se obořil: „Představ si, že bych ti říkala negri. Co kdybych ti říkala negri? Ano, black negri. (Negri je hanlivý výraz pro lidi černé pleti, překládá se jako negr nebo černá huba./Ženský rod u slovesa říkat není napsán omylem.) Vrchní sestra ho upozornila: pokud v tom hodlá pokračovat, bude nucena zavolat ostrahu. Načež se na ni pan X fyzicky sápal a vytlačil ji ven z pokoje. To už zasáhla vězeňská stráž. Stačil ještě zakřičet: „Chci vaše jméno a registrační číslo NHS. Nahlásím vás policii kvůli homofobii a budu si stěžovat službě PALS.“ (Patient Advice and Liaison Service, orgán NHS fungující jako podpora a pomoc pacientům.) Jeden příslušník vězeňské stráže k Jennifer přistoupil a zeptal se, proč ho prostě nemůže oslovovat tak, jak si přeje. Odpověděla, že jí v tom brání její křesťanské přesvědčení. Nakonec přinesla pacientovi léky na zmírnění bolesti, přičemž ho oslovila ženským jménem, které bylo napsané na cedulce u postele. Po požití léků byl pan X celou noc klidný.

Byl to ale teprve začátek
Zaměstnavatel nejenže se Jennifer nezastal, ale začal ji disciplinárně řešit a trestat. Kromě povinného pohovoru byla přesunuta na jiné oddělení (což vnímá jako degradaci), navazující vyšetřování došlo k závěru, že „potenciálně porušila Etický kodex Rady pro ošetřovatelství a porodnictví“, během disciplinárního slyšení jí byl předán vytýkací dopis (poslední varování) a mimo to byla vyřazena z interního systému těch, kdo mohou žádat o přesčasy (a tím si vydělat o něco víc peněz). To všechno jenom proto, že vedení obou nemocnic je v zajetí trangenderové ideologie, jejíž součástí je i popírání biologické reality.

Máme tu dilema
A také střet dvou práv. Právo muže být považován za ženu a právo křesťanky zůstat křesťanskou, i když je v práci. Které má přednost? Obtížná volba hodná moudrosti krále Šalomouna. Lze namítnout, že zmíněný Etický kodex hovoří jasně: zdravotní sestra musí nechat své přesvědčení před bránou nemocnice*/. Je tu ale problém. Tím Jennifer a ostatní sestřičky podobného založení nutíme chovat se v rozporu s vlastním svědomím. A to v pořádku rozhodně není. Snad ani nemusím zdůrazňovat, že zde nepopisuji odbornou stránku věci. Jennifer k onomu muži-ženě přistupovala z lékařského hlediska zcela profesionálně a řádně plnila stanovené povinnosti; v tomto ohledu jí nelze nic vytknout. Jde „jen“ o to, že biologické muže považuje za muže. A to se nesmí, pakliže se takovýto biologický muž za muže nepovažuje.

*/ Podle kodexu Rady pro ošetřovatelství a porodnictví by zdravotní sestry a porodní asistentky neměly nevhodným způsobem vyjadřovat své osobní přesvědčení včetně politického, náboženského nebo morálního.

Sebeobrana
Otázka je, jestli si má Jennifer postup, který vůči ní zaměstnavatel zvolil, nechat líbit. Odpověď zní, v žádném případě! Jde totiž o záležitost přesahující pracovně-právní rámec; v konečném důsledku jde také o záležitost politickou, neboť se tu střetává propagovaná ideologie se svědomím jednotlivce. A nejen to. Když Jennifer argumentovala, že na ni stále negativně působí zážitek s panem X, jeho rasistické a potenciální fyzické útoky, bylo jí řečeno, že navzdory tomu musí stále respektovat „rovnost a rozmanitost“ – v souladu se zmíněným Etickým kodexem Rady pro ošetřovatelství a porodnictví. Zločinec má v západní společnosti větší práva než slušný člověk? Vypadá to tak.

Dobrou zprávou je, že Jennifer si jednání zaměstnavatele (Epsom and St Helier University Hospital Trust) líbit nenechá a brání se právní cestou. Stěžuje si na obtěžování, diskriminaci a nedodržování lidských práv. V tom má plnou podporu organizace Christian Legal Centre (CLC), která poskytuje právní pomoc křesťanům, kteří se kvůli své víře dostanou do problémů s vrchností.

Výkonná ředitelka CLC Andrea Williamsová k tomu uvedla: „Jennifer miluje Ježíše a je talentovanou zdravotní sestrou, která by měla být podporována a chráněna, nikoli vyšetřována a umlčována.“ Dodala, že její organizace ji bude podporovat tak dlouho, dokud se jí nedostane spravedlnosti. Totéž se týká i ostatních zdravotních sester, „které jsou kvůli této nebezpečné ideologii diskriminovány“.

Volně podle webu Christian Concern.

Jan Kovanic
23. 4. 2025

Není papež ten, jenž by se zalíbil všem.

Hana Lukešová
23. 4. 2025

Pachatel je americký příznivec Palestiny bílé pleti.

Aston Ondřej Neff
23. 4. 2025

Jedu takhle po Strakonické a míjím nudný zelený billboard

Jan Bartoň
23. 4. 2025

Turek svádí smrtelnou nehodu dalšího „rychlíka“ na média.

Aleš Michl
23. 4. 2025

Deficity veřejných financí jsou pro inflaci násobně horší než cla

Aston Ondřej Neff
21. 4. 2025

Dneska opravdu jen krátce, kdo by se o svátcích chtěl zabývat politikou.

Aston Ondřej Neff
22. 4. 2025

Jeho Eminence Turkson má škraloup

Aston Ondřej Neff
23. 4. 2025

Jedu takhle po Strakonické a míjím nudný zelený billboard

Robert Williams
22. 4. 2025

Demontáž kapitalismu, přesun bohatství, demontáž Západu

Hana Rybnická
21. 4. 2025

Jak ostatní univerzitní lídři reagovali na Bílý dům.

Josef Kopecký
23. 4. 2025

Vláda se připojila k Národnímu dni beze spěchu. Má varovat před riziky spěchu za volantem a přimět...

Petra Miková
23. 4. 2025

Ministr vnitra Vít Rakušan nabídl ochranu Dominiku Haškovi. Místopředseda ruské bezpečnostní rady a...

Radek John
23. 4. 2025

V dětství jsem trávil hodně času u babičky. Jelikož jsme byli jachtařská rodina, měla v knihovně...

Josef Kopecký
23. 4. 2025

K rychlejší výstavbě paroplynových elektráren má pomoci novela energetického zákona, kterou...

Josef Kopecký
23. 4. 2025

Poslanci začali jednat o zavedení jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatele, které má nahradit od...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz