4.2.2023 | Svátek má Jarmila


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Skon královny a lidské zrůdy

A tady jde o víc než jen o neúctu k jedné zesnulé a celosvětově respektované panovnici. V hrozící hře s ohněm je v sázce bezpečí celé planety.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Stejskal 15.9.2022 8:40

Debatu o kolonialismu lze otevřít i bez toho, že bychom nakáleli slovní exkrementy na rakev královny. Nejsem si jist, že paní profesorka takovou diskusi svým vyjádřením otevřela či otevře; patrně jediné, co po ní zůstane bude právě jen ono vyjádření pocházející ze dna té nehorší žumpy. (Tím za sebe polemiku na toto téma zde ukončuji. Děkuji.)

J. Sládeček 15.9.2022 7:50

Milióny.

J. Sládeček 15.9.2022 7:50

Milióny.

H. Rybnická 15.9.2022 0:07

Pane autore, svět bohužel není jak bychom si jej přáli a už vůbec ne férový. Pokud by paní profesorka jednala tak, jak popisujete, by její výkřik nikoho nezajímal, nikdo by jej ani nečetl a pravděpodobně už vůbec nezveřejnil. Asi tak jako nikoho nezajímá ta odvrácená, černá tvář kolonialismu. Kolonialismus, který ostatně zodpovídá Velká Britannie až do 70tých let minulého století, tedy potažmo i královna. Takto oběhl výrok svět. A možná opravdu tu diskuzi otevřel.

J. Poláček 14.9.2022 23:18

Souhlasím. Byla to jedna z největších říší světa. A tam kde vládla tak seděla na místních těžkým zadkem. Nicméně se posunula do moderní doby celkem úspěšně, takže je s ní sluneční stát, který se omlouvá kde komu, až je to někdy divné. Paní Lukešová, kdeže je ten památník na kterém je napsáno : Dar nejstarší demokracie té nejmladší ? Vy to určitě víte :-) Kritici kritizujte ! Já se ale k vám nepřipojím. Pro mě je Británie země, která nakopala jako první Goeringovu Luftwaffe do ř...ě, vyhnala Argentince z Falkland a teď pomáhá vyhnat "mírotvorce" z Ukrajiny. Ano to vše zesnulá panovnice zažila, jednou jako holka a donedávna i jako postarší dáma. Tím je pro mě mostem mezi epochami moderního světa, někým kdo jakoby se díval na blázinec 20-tého století i na přelom milénia s povzdálí a s lehkým úsměvem. Její profesionalita a vystupování v úloze královny je v ostrém kontrastu s ubohostí nejednoho prezidenta -korupční/řezníka, voleného "demokraticky" lidem v bezpočtu těch zemí, co britské koruně někdy patřili. No konec konců, nemusíme chodit na prezidenty zas tak daleko, že. Paní Lukešová, nebuďme tak na Británii přísní. V Izraelském letectvu sloužili letadla jako Supermarine Spitfire, Gloster Meteor, De Haviland Vampire. Hádejte která země je vyrobila ? SSSR , Francie ani USA to nejsou.

L. Stejskal 14.9.2022 22:30

Pro p. Pivodu: Vědom si toho jsem, v této diskusi to přímo ukázkově předvedl lhář Šejna, jak je zřejmě z jeho a mých příspěvků níže.

L. Stejskal 14.9.2022 22:28

Paní Rybnická: jedna věc je férová kritika - na tu bude dostatek prostoru po pohřbu včetně analýz všeho druhu, čemuž snad nikdo bránit nebude, druhá věc hysterický výkřik paní profesorky, která se svým fanatismem sama vyřadila ze smysluplného diskursu. Tím, co předvedla je pro mě absolutně nevěrohodná. Její škoda, její chyba.

H. Rybnická 14.9.2022 19:16

Pane autore, královna Alžběta nebyla jen soukromou osobou ale také představitelkou nejen království ale celého British Empire. Tudíž se na její hlavu může snést i kritika. Není na tom, mimo tedy té konvence

De mortius nil nisi bene

, nic špatného.

H. Rybnická 14.9.2022 19:11

Pane autore, k jedné a stejné záležitosti může existovat rozdílný přístup. Jak ten konvenční jak říkáte dle výroku "to se nedělá" jak ten spíše věcný "když se to nedělá, tak proč to ta ženská asi udělala". Tedy hledat důvod a pozadí. Z mého hlediska je ta druhá možnost ta smysluplnější, vede totiž zpravidla k pečlivějšímu rozboru situace a možná i k jejímu pochopení.

M. Pivoda 14.9.2022 19:06

Vážený pane Stejskale, uvědomujete si, prosím, jak se normy slušnosti silně porušují v současných diskuzích na Neviditelném psovi? Upřesňuji: Současných diskuzí ve 21. století leč s duchovní výbavou diskutujících důchodců z minulého století? A dokonce ani na to nemají právo, a přesto se tak děje.

L. Stejskal 14.9.2022 19:03

Milá Hanko, dobře Vám rozumím, ale s tím vším neměla Alžběta II. přímo nic společného, není fér ji kvůli tomu dehonestovat, jak to učinila prof . Anya a podpořila ji paní Rybnická.

M. Pivoda 14.9.2022 19:00

Podstatné je to, že se v průběhu lidské historie vyvíjí nejen technologie (což osobně sleduji dlouhodobě profesionálně), ale vyvíjí se i lidský hodnotový systém. Historické lidské události je tedy třeba posuzovat v kontextu té které doby.

Jako příklad uvedu, že z právního hlediska pes byl posuzován jako "věc" a záleželo tedy zcela na majiteli, co s tím zvířetem udělá. Dnes, někteří lidé slouží raději psovi, spíše než člověkovi.

Britská říše (nad kterou slunce prý nikdy nezapadalo) se v době kolonizace nutně dopustila velkých krutostí.

H. Lukešová 14.9.2022 18:33

Vážený pane Stejskale, mně nejvíce vadí na Velké Británii její válečná minulost, kdy se v době druhé světové války okázala postavila na stranu Arabů, zamezila židovskou imigraci do Svaté země, stovky tisíc Židů tím odsoudila k trestu smrti, Britové brutálně a nelidsky se k Židům chovali i krátce po ní, zavírali židovské imigranty do koncentračních táborů na Kypru.

Jistě víte o brutálním zásahu Britů proti lodi Exodus ze dne 11.7.1947, kdy 4500 Židů, kteří přežili holocaust, tak proti nim Britové stříleli ostrými náboji, brutálně je zbili, tři Židé zahynuli, ty zbývající odvlekli do koncentračního tábora v Německu. A také Britové spolu s esesmany bojovali proti Židům během války za nezávislost. Ale to jistě všechno znáte, Vás nemusím poučovat o dějinách světa. A dost se mě tato britská věrolomná politika dotýká.

J. Sládeček 14.9.2022 17:54

Přesně tak!

J. Sládeček 14.9.2022 17:52

👍

J. Sládeček 14.9.2022 17:52

👍

J. Sládeček 14.9.2022 17:51

To je dobrý fór. 🤣

J. Sládeček 14.9.2022 17:50

👍

J. Sládeček 14.9.2022 17:50

👍

J. Sládeček 14.9.2022 17:49

👍

L. Stejskal 14.9.2022 17:49

Milá Hanko, obávám se, že nejde o to "hýkat blahem nad dobou Britského impéria", ale o elementární slušnost ve vztahu k zemřelému člověku. Prof. Anya se vyjádřila ve veřejném prostoru nepřijatelně a zaslouží, aby to bylo takto veřejně hodnoceno.

J. Sládeček 14.9.2022 17:48

👍

J. Sládeček 14.9.2022 17:48

👍

L. Stejskal 14.9.2022 17:41

Paní Rybnická, existují jisté elementární normy slušnosti, zejména ve vztahu k majestátu smrti, které prof. Anya hrubým způsobem porušila, přičemž pro mě není relevantní, jak své nehorázné vyjádření historicky zdůvodnila. S jejím zdůvodněním jsem se samozřejmě seznámil, to dodávám jen pro úplnost. Že její vyjádření je nepřijatelné, nemyslím si pouze já, vcelku bezvýznamný autor odkudsi ze střední Evropy, ale také třeba vedení CMU, což považuji za zásadní. Jsou věci, které se prostě nedělají, třebaže lidé mají "právo" je dělat.

H. Lukešová 14.9.2022 17:20

Tentokráte s Vámi souhlasím bez výhrad, paní Rybnická. Britové mají tolik másla na hlavě, že by se v něm utopili. Nedivím se některým lidem, že nehýkají blahem nad dobou Britského impéria.

L. Stejskal 14.9.2022 16:49

Ať je tedy po Vašem.

H. Rybnická 14.9.2022 15:43

Tak se podíváme, jak to ta profesorka vlastně myslela – že ten nadpis měla být provokace a upoutat pozornost na osud vlastní rodiny je jasné. Cituji „Pokud někdo očekává, že vyjádřím něco jiného než pohrdání monarchou, který stál v čele vlády, která podporovala genocidu, která zmasakrovala a vysídlila polovinu mé rodiny a jejíž následky se ti, kdo jsou dnes naživu, stále snaží překonat, můžete snít dál“

A co o věci víme celkem? V německé Wikipedii se ctěný čtenář dočte: Spojené království bylo největší koloniální mocností v historii s koloniemi a protektoráty na každém obydleném kontinentu. Britské kolonie a protektoráty pokrývaly na konci 19. století téměř čtvrtinu světového území; Vývoj angličtiny jako světového jazyka číslo jedna byl vyvolán skutečností, že se jednalo o koloniální jazyk Spojeného království.

Oběti kolonialismu (jen britského) dosahují statisíců původního obyvatelstva kolonizovaných zemí, seriózní zájemce o historii se může všemožně informovat.

Samozřejmě se nedá na vrub královny VB připočíst všechno zlo tohoto světa. Ale že občané, kteří zažili VB jinak, než my v Evropě mají na věc jiný názor a využiji příležitosti tento vyslovit, je jejich zásadní právo.

H. Rybnická 14.9.2022 15:04

Jen po Gottwaldovi a řadě jiných se nesáhlo.

K. Křivan 14.9.2022 14:47

Že byl Zid, to mi nevadí, ale protože byl druhý muž v partaji po Gottwaldovi, že ten hnusný režim vydatně pomáhal vybudovat, za to mu ten proces a šibenici přeju. Taky pod oprátkou řekl: "Dostal jsem co jsem si zasloužil".

J. Joudová 14.9.2022 14:43

To se mi taky moc nelíbí. Co třeba „SPOLEČNOST: Skon královny a reakce lidských zrůd“?