SPOLEČNOST: Skon královny a lidské zrůdy
Byl to šok, když nedlouho po odchodu britské panovnice jistá Uju Anya napsala, že jí přála mučivou smrt. Šok o to větší, že jmenovaná je profesorkou na Carnegie Mellon University v americkém Pittsburghu. Univerzita je známá mimo jiné jiné tím, že mezi její absolventy patří Andy Warhol, vůdčí osobnost výtvarného pop-artu, nebo Cote de Pablo, chilsko-americká herečka, jedna z tváří TV krimiseriálu Námořní vyšetřovací služba (NCIS), v němž ztvárnila roli Ziv Davidové, fiktivní agentky izraelské služby Mosad.
Jestliže univerzita může zmíněné dvě osobností a celou řadu dalších uvádět jako někoho, kdo v očích veřejnosti zvýší její prestiž, v případě profesorky Anya je tomu přesně naopak: od jejího nechutného vyjádření se musela distancovat.
Kdo by si ovšem myslel, že hlouběji už klesnout nelze, toho vyvedl z omylu institut MEMRI, který monitoruje média na Středním východě. Podle informace tohoto institutu vysílal v pátek 9. září 2022 první program íránské státní televize zvláštní relaci věnovanou úmrtí britské panovnice. Dva účastníci tohoto pořadu, moderátor Pejman Karimi a akademický pracovník Teheránské univerzity Foaz Izadi, nejenže by si mohli podat ruku s profesorkou Anya, ale v nehoráznostech ji ještě předčili.
Nejprve moderátor divákům sdělil, že smrt královny je dobrou zprávou, přesněji dobrou zprávou po všechny utlačované lidi na světě, načež akademik Izadi z katedry globálních studií ještě přitvrdil.
Podle něj jejích sedm desítek let na trůnu bylo plných zločinu, ohavnosti a špíny. A nejen to: „Anglická královna je jedním z největších zločinců v historii lidstva. Možná, s ohledem na jejích 70 let na trůnu, by měla být zařazena na stejný seznam jako Hitler.“
Tento pán zdánlivě překvapivě připouští, že z určité úhlu pohledu by měli být Íránci smutní kvůli její smrti, ale hned vše uvádí na pravou míru: „Protože zemřela, aniž by stanula před soudem, aniž by byla potrestána a aniž by zaplatila za své zločiny.“ Proto mají mít Íránci důvod ke smutku.
Tyto věty slušným způsobem komentovat nelze. Uvádím je pouze proto, abych poukázal na propastný rozdíl mezi uvažováním slušných lidí ve svobodném světě a úsudkem lidí šířících zlo a nenávist, z čehož pak vycházejí nehorázné lži a sprosté pomluvy někoho tak úctyhodného, jakým byla Alžběta II. Jen pro úplnost: tím fanatikem, který šíří zlo, lži a nenávist a v jehož slovníku nenajdeme výrazy jako lidská slušnost nebo soucit, je akademik sloužící íránské teokratické totalitě, tedy režimu usilujícímu o získání jaderných zbraní.
A tady jde o víc než jen o neúctu k jedné zesnulé a celosvětově respektované panovnici. V hrozící hře s ohněm je v sázce bezpečí celé planety.