24.1.2021 | Svátek má Milena


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Každému podle jeho potřeb?

„Už aby tady byl ten komunismus,“ povzdechla si máma pokaždé, když otevřela svou poloprázdnou peněženku. To bylo za časů „lidovědemokratického zřízení“, z pohledu dětí, hopsajících v pátek po ulicích, už v pravěku, no a v tomto společenském zřízení se ještě s nějakou nesrovnalostí v určování podílu na výsledcích tak trochu počítalo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 102, poslední: 27.1. 2020 13:03, přehled diskusí

M. Pivoda 26.1.2020 17:29

Vědecký argument autora Zingy: "„Už aby tady byl ten komunismus,“ povzdechla si máma pokaždé, když otevřela svou poloprázdnou peněženku. ..."

M. Pivoda 26.1.2020 14:40

Zinga píše: "... Vrtá mi hlavou, proč miliardáři a milionáři podporují toto hnutí..."

1. Občan Zinga asi nepochopil souvislosti 21. století. Jinými slovy nám zde občan Zinga sděluje: "Nemám dostatečně vysoký IQ, abych nadcházející dobu pochopil. Hledím pouze do minulosti."

2. Osobně jsem nikde v protestech nezachytil zmínku o budoucím komunismu. I v budoucí společnosti hojnosti nebude nikdy hojnost úplně všeho. A dokud lidem nebude změnněna jejich DNA, stále se budou rodit s vlastnostmi přirozené soutěživosti - což budoucí komunistickou společnost v principu vylučuje.

3. Zde konečně je hlavní odpověď: Miliardáři vidí lépe do naší zrychlující se technologické budoucnosti, a jsou proto schopni domyslet společenské důsledky budoucího technologického pokroku. Ray Kurzweil (jeden z technických ředitelů firmy Google) předpovídá zavedení minimálního nepodmíněného příjmu (pro každého občana USA) někdy v průběhu 30. let 21. století. Pozor: To ale nebude komunismus. To bude jen humánní a ekonomicky levnější řešení budoucích společenských problémů. Lidská společnost se dostane do post-kapitalismu. Možná, že se tomu budoucímu stavu bude říkat "technologický socialismus". Určitě ale ne komunismus.

4. Dopady globálního oteplování zde neřeším.

L. Novák 26.1.2020 14:51

Stejné bláboly kopírujete pod každý článek? A to nám tady chcete kázat cosi o IQ? Rv :-/

M. Pivoda 26.1.2020 15:12

Slovo "blábol" použil Jiří Zlatuška ve svém "vědeckém" posudku, kterým před 30 lety zabil projekt české umělé inteligence doc. Poláka. Já jsem patřičnou technologickou vizi budoucnosti tehdy měl, ale byl jsem za ni českými vědci vyhozen z Vysokého učení technického v Brně, v září roku 1991.

Pokračování: Arogantní Jiří Zlatuška, který prokázal opak (což historie dnes už potvrdila), byl Andrejem Babišem vybrán jako "tažný kůň" pro české školství, pro hnutí ANO. Hm.

J. Schwarz 26.1.2020 20:19

Jiří Zlatuška byl, je a nejspíš i zůstane výstavním pitomcem, to je ale to jediné v čem máte recht.

J. Kanioková 26.1.2020 18:58

R^

V. Petr 26.1.2020 15:23

S tou soutěživostí máte pravdu.

Jinak ale, znáte výrok "Není žádnou ostudou nepochopit výplody duševních degenerátů..." Tolik k chápavosti pan Zinga...

P. Grigar 26.1.2020 16:12

..pane Pivodo, můžete nějak podrobněji definovat potenciální zdroje, ze kterých bude generován minimální nepodmíněný příjem?

M. Pivoda 26.1.2020 16:38

Pro P. Grigara: Já jsem tu předpověď o UBI, plánovaného na 30. léta 21. století nedělal. Já zde mohu jen hovořit jen obecně (jako učitel předmětu Inovace).

Obecně lze pozorovat velký nárůst produktivity z důvodů využití nových technologií, hlavně IT a zejména umělé inteligence. Ve všech odvětvích ekonomiky!!! Přeskočme teď přednášku, do diskusního příspěvku na NP by se stejně nevešla.

V zájmu každého občana je proto uchychlení technologického rozvoje.

Já zde občas podávám i svědectví o tom, jak tzv. čeští vědci zarazili, nebo alespoň podstatně zpomalili, technologický vývoj v Česku. Občan má právo to vědět. A také pochybuji o aplikaci ekonomických pouček převážně z 19. století.

To, co zde prezentuje Zinga je jen jakési popletené náboženství.

P. Grigar 27.1.2020 11:06

..pane Pivodo, děkuji za odpověď.

Pokusím se o shrnutí, vy tedy věříte v realizaci UBI, ale nemáte jasno o zdrojích, z nichž bude generován. Nárůst produktivity, z důvodů využití nových technologií, bude s nejvyšší pravděpodobností znamenat snížení podílu lidské práce a současně zvýšení ziskových marží u vlastníků výrobních zdrojů. Dalším průvodním jevem bude zřejmě také nárůst nezaměstnanosti, který bývá provázen snížením koupěschopnosti obyvatelstva.

Aby nebyly ohroženy tržby za vyrobené komodity, budou muset vlastníci výrobních kapacit část svých zisků(ze svých investic..) zpětně přerozdělit mezi nepracující obyvatelstvo, čímž umožní další odbyt své produkce?

Ekonomické perpetuum mobile..

M. Pivoda 27.1.2020 11:29

Ještě dovětek k tématu, které tak rozčiluje autora článku Zingu:

V lidské společnosti neexistují jen vlastníci (owners) a podílníci na vlastnictví (shareholders), ale i zbytek lidí, kteří mají něco v sázce (stakeholders).

Takže z toho bohatého budoucího stolu spadne i nějaký ten drobet na stakeholders. A to bude ten minimální nepodmíněný příjem (UBI). To ale není cesta ke komunismu, o kterém zde fantazíruje Zinga!

Vývoj nás žene vpřed a naše budoucnost bude jiná, než byla minulost. Nestudujte proto jen historii! A také jen "vědecké" Zingovy argumenty, když nám zde sděluje, že už jeho maninka říkávala: "Už aby ten komunismus byl tady!"

P. Grigar 27.1.2020 12:59

.. postesknutí maminky pana Zingy beru jako ironii.

V lidské společnosti existuje také skupina, kterou lze jen se značnými výhradami začlenit do poslední ze tří vámi uváděných. A to jen v případě, kdy za "něco v sázce" budeme považovat holou existenci/odběratele. Právě udržování této skupiny v koloběhu, prostřednictvím "drobtů ze stolu" se mi jeví jako ekonomické perpetuum mobile. Poměr příkonu a výkonu v rámci použití.

Š. Hašek 26.1.2020 17:20

1. Pokud někdo od jistého věku nehledí do minulosti ... je to hlupák. Malinko se totiž otočit lze již ve dvaceti. Zejména tito hlupáci nemají potom co sdělit těm mladším.

2. Pokud jste nezachytil v dnešní době zmínky o budoucím komunismu ....... potom ovšem máte v šuplíku komunismus jen typu Lenina. Poněkud málo.

3. Mezi miliardáři se najdou zejména ti, kteří myslí na svůj majetek. Mnozí i přes mrtvoly (platí i pro chudší). Pochopil jsem správně, že s rostoucím majetkem přímo úměrně roste IQ? Možná mnohdy roste moc a tělesná tloušťka, často klesá IQ manželek ......

4. To je dobře, že neřešíte. Pokud docházelo (i dojde) ke změničce klimatu, společnost se velice dobře s tímto vyrovnala. Byly ovšem odlišnosti v místě i čase, netahejte hloupé klimapětiletky štrasbrusele do celého, širého světa.

Zkráceno (to pro p. Pavla). Zpracováno na základě mého pohledu do minulosti, pane Pivodo.

M. Pivoda 26.1.2020 17:32

Pro Š. Haška: Nemám nic, co bych musel měnit na svém sdělení výše.

A navíc, doplnil jsem sarkasticky autorův vědecký argument: "„Už aby tady byl ten komunismus,“ povzdechla si máma pokaždé, když otevřela svou poloprázdnou peněženku. ..."

Š. Hašek 26.1.2020 17:48

U mě stejné, pane Pivodo.

Při černočerných vtipech o komunismu mě mnohdy hodně mrazí.

Manželka jednoho živnostníka z okolí v oboru "Lahůdky-Jídelna" si mnohdy povzdechne (v pět ráno) a říká něco o znárodnění, tedy budoucím znárodnění.

M. Pivoda 26.1.2020 18:18

Zavedení budoucího minimálního nepodmíněného příjmu (UBI) ve 30. letech 21. století umožní podnikatelé a jimi poháněný technologický rozvoj (tzv. exponenciální technologie).

Nesnažte se zlomyslně překrucovat to, co zde sdělím.

O minulosti:

Členové Komunistické strany Československa neměli nic společného s komunismem. Oni vstupovali do té strany kvůli momentálním výhodám, nikoliv kvůli úsilí o budoucí beztřídní společnost, uspokojování společenských potřeb, ... Tzv. pravicová Občanská demokratická strana si svým místopředsedou zvolila právě takového komunistu: ing. Vlastimila Tlustého.

Komunista Kelnar si stěžoval, že jsem ho v dobách českého reálného socialismu prý udával (za jeho komunistickou nefunkčnost). Vyseknutý citát z Kelnarova slinu je zde v diskuzi na NP prezentován jako hlas českého disidenta. Ha. Ha. Ha. Prožil jsem život mezi hlupáky. (Toto mi, prosím, napište na náhrobní kámen).

Š. Hašek 26.1.2020 18:35

Snažím se moc nepřekrucovat, zlomyslně snad jen vůči několika místním "diskutérům".

Zajímá mě každý názor, zážitek ....... Pokud je použito kodifikovaného jazyka a má to nějaké "další souvislosti" ...... mozek musí být stále v provozu. Tedy krom klidu na lůžku ......

V. Petr 26.1.2020 20:48

Vždyť žvaníte naprosté nesmysly! Vaše představy ekonomického rozvoje jsou zcela neslučitelné s "bezuhlíkatou energetikou," snahami o snížení spotřeby masa na úroveň protektorátních přídělů jakož i zastavení bytové výstavby kvůli hnizdění sysla a stavby dálnic kvůli přesunu žab!

J. Kanioková 26.1.2020 18:57

Proboha, co se vám stalo, že tu neustále okopáváte autorům kotníky ? Jste tak zapšklý nebo nemocný ?

V. Braun 26.1.2020 14:11

Osobně jsem neviděl nikoho, kdo by tleskal předpovědím, že "nebude dost pro všechny". Pokud někdo něčemu tleská, tak lidem, kterým to není lhostejné.

Ś. Svobodová 26.1.2020 13:56

Neřekla bych, že cílem je destrukce společnosti. Cílem je absolutní moc a k tomu patří absolutní ovládnutí společnosti.

P. Zinga 26.1.2020 13:07

"Konspirativní teorie dneška jsou zítřejší realitou."

https://www.eike-klima-energie.eu/2020/01/25/wie-gruenes-grosskapital-und-linke-journalisten-gemeinsame-sache-machen-teil-1-us-stiftungen/

Google to přeloží docela srozumitelně .

Š. Hašek 26.1.2020 12:59

Tzv. komunismus může být:

1. V mozku snílka/nevzdělance/puberťáka.

2. V mozku politického gaunera, částečně vzdělaného, který ví, že národové v těžších dobách jsou dost náchylní k sednutí na lep. Dnes lepidel bezpočet, dřív to byl chleba.

3. V relativně malé komunitě (kibuc), tvrdá pravidla nenechají nikoho zemřít ..... ovšem vyžadují vždy (!!!) se podřídit rozhodnutí "řídicí rady". Může fungovat i dost dlouho. Často mladí a perspektivní odcházejí (pokud je dovoleno), oddcházejí tam, kde "mohou i vyletět do oblak". Odcházejí ale do "volna/osobní svobody".

4. V jakékoliv komunitě/skupině, která má před sebou otázku přežití a je tam aspoň několik racionálně uvažujících jedinců. Potom "jde všechno stranou", jest vše na povel. Po zlepšení podmínek vždy ale nastane vzájemné "podřezávání se a uchopování moci".

Závěrem .... ten komunismus se mi celkově zdá "nic moc".

M. Hoblík 26.1.2020 10:28

V Davosu se sešla ekologická jelita.

V. Kolman 26.1.2020 7:30

Už jsem to tu psal:

V "komunismu" jsem žil celé 2 roky, když jsem byl "na vojně". Dostával jsem VŠE! podle svých potřeb a neplatil jsem za to. Ubytování, otop, ošacení, jídlo.....zkrátka opravdu VŠECHNO, co jsem nezbytně ke svému životu potřeboval.

Mělo to malinkatou vadu na kráse: O SVÝCH POTŘEBÁCH JSEM SI NEROZHODOVAL JÁ SÁM - ALE ROZHODOVALI O NICH MÍ "MOUDŘÍ" VELITELÉ!!! Tak v takovém "komunismu" už bych nechtěl žít ani vteřinu!

P.S.- Za branami kasáren ovšem "komunismus" nebyl. Proto jsme na občasné vycházky dostávali "kapesné", odstupňované podle dosažené hodnosti. Pro vojína to tenkrát činilo něco kolem 70,-Kčs a na pár piv to stačilo;-D;-D;-D

P. Grigar 26.1.2020 10:46

..bohužel se mýlíte, komunismus to nebyl, chyběla tam rovnost všech. ;-D

V. Petr 26.1.2020 11:44

Nemáte pravdu, za soudruha Gottwalda jsme si přece "vládli sami..." Tento nesmysl dokonce najdete ve filmu Císařův pekař a Pekařůn císař...

Jinak, dokonce i soudruzi Engels a Lenin uznávali nutnost hierarchie v průmyslu či třeba na zaoceánském parníku.

V. Petr 26.1.2020 12:12

Mimochodejm, komunisté říkali že v době občanské války fungoval "válečný komunismus." Ten v praxi znamenal, že komunisté lidem pobrali co se dalo a k práci je nutili i pod trestem smrti...

P. Grigar 26.1.2020 16:15

..to je marný. Vy se chytnete kdejaké slabomyslnosti, jen abyste obhájil tu svoji. Pro dnešek sbohem.

P. Zinga 25.1.2020 14:07

Asi bude lepší pustit si toto, je před námi víkend...

https://www.youtube.com/watch?v=yByP88jUQH4

Bakerman is baking bread

Bakerman is baking bread

Sagabona kunjani wena

Sagabona kunjani wena

The night train is coming, got to keep on running

The night train is coming, got to keep on running

Bakerman is baking bread

Bakerman is baking bread The night train is coming The night train, is coming Sagabona kunjani wena Sagabona kunjani wena Bakerman is baking bread Bakerman is baking bread Sagabona kunjani wena Sagabona kunjani wena Bakerman is baking bread Sagabona kunjani wena Bakerman is baking bread You got to cool down Take it easy You got to cool down, relax Take it easy Slow down relax It’s too late to worry Slow down Take it easy... Take it easy... Take it easy Take it easy Take it easy Take it easy Take it easy Take it easy Bakerman is baking bread Bakerman is baking bread Sagabona kunjani wena Sagabona kunjani wena The night train is coming, got to keep on running The night train is coming, got to keep o