ŠPANĚLSKO: Nekonečný volební seriál
Španělští zákonodárci opět nedali důvěru vládě premiéra Rajoye. Ostatně šance měl předem slabé. Skloňuje se proto termín třetích voleb v jednom roce.
Španělé už pomalu tyto tahanice ani nesledují. „Politika je to poslední, co řeším,“ svěřila se LN devětatřicetiletá Maria Guijóová, jejíž přítel před pár měsíci ztratil práci, takže rodinu s jedním dítětem nyní živí jen ona. „Upřímně, už se na politiky nemohu ani podívat, a to pracuji ve veřejné správě, v níž bych situaci v naší zemi měla monitorovat,“ dodala trpce před pátečním hlasováním ve španělském parlamentu. Není sama, kdo v iberské zemi rezignuje na sledování politického dění. Patová situace se totiž táhne už skoro devět měsíců bez jakéhokoli výsledku.
Naposledy v pátek poslanci – a podruhé tento týden – rozhodovali, zda vysloví důvěru vládě premiéra Mariana Rajoye. Ve středu konzervativec neuspěl, byť ho podpořila centristická strana Ciudadanos a jedna menší regionální partaj z Kanárských ostrovů. Přesto dosáhl jen na 170 hlasů v třísetpadesátihlavém zákonodárném sboru, takže mu k zisku absolutní většiny chybělo šest hlasů.
A v pátek večer mu k získání důvěry nestačila dokonce ani prostá většina. Úřadujícího premiéra, stejně jako v prvním kole ve středu, podpořilo jen 170 ze 350 členů dolní komory parlamentu. Kdyby se alespoň 11 poslanců hlasování zdrželo, byl by Rajoy jako premiér řádně potvrzen. To se ale nestalo. Země na Pyrenejském poloostrově tak čeká reálná vyhlídka již třetích voleb v tomto roce.
Pokud do konce října nezíská nikdo z politiků ve Španělsku důvěru poslanců pro úřad premiéra, král rozpustí parlament a budou vyhlášeny volby. Ty se měly podle původních plánů konat 25. prosince, strany už se ale v pátek dohodly, že podpoří změnu volebního zákona a zkrátí volební kampaň, aby lidé mohli jít k urnám 8. prosince a ne o Vánocích.
Navzdory zcela zablokované politické scéně se však v uplynulých měsících dařilo španělské ekonomice. V druhém čtvrtletí letošního roku vzrostla o 0,8 procenta. Čtvrtá nejsilnější ekonomika eurozóny má letos našlápnuto narůst až o tři procenta, jak uvedl list Wall Street Journal. Španělé začali letos více utrácet, když začala klesat nezaměstnanost.
„Španělsko z fiskálního pohledu jede na autopilota,“ řekl listu Daniele Antonucci, analytik ze společnosti Morgan Stanley. Od loňska, kdy vláda před prosincovými volbami schválila rozpočet na rok 2016, nynější odstupující vláda nemůže navrhovat žádné projekty ani změny v legislativě.
Příští rok však země bude muset začít více šetřit, aby splnila své závazky osmadvacítce. „Španělsko bude muset utáhnout opasek. Otázka je, jak mnoho, a to také bude záviset na politické situaci,“ dodal Antonucci.
Španělští politici se od loňského prosince nedokázali vypořádat s proměnou politické scény. Ve volbách tehdy výrazně uspěly čtyři strany místo do té doby běžného střídání dvou stran – socialistů a lidovců – u moci. Červnové volby mnoho nezměnily. Opět vyhrála vládní Lidová strana, ale nezískala dostatečný počet hlasů.
LN, 3.9.2016