20.4.2024 | Svátek má Marcela


ŠPANĚLSKO: Král lidi těší, vláda přesně naopak

23.6.2015

Král Filip VI. oslavil rok na trůnu a Španělé si ho chválí. Na rozdíl od vládní strany premiéra Rajoye.

Bývalý španělský král Juan Carlos I. si může s klidným svědomím říct, že udělal dobře, když se loni rozhodl předat korunu svému jedinému synovi Filipovi. Tedy pokud věří průzkumům.

Král Filip VI., jenž oslavil rok na trůnu iberské země, si totiž podle svých poddaných vede velmi dobře. Z průzkumu společnosti Metroscopia, kterou zveřejnil list El País, vyplynulo, že jeho vládnutí kvituje se zalíbením přes osmdesát procent respondentů.

Loňskou abdikaci přitom nyní sedmasedmdesátiletý aristokrat na výměnku zvažoval dlouhé měsíce. Přece jen svému nástupci uvolnil trůn v těžkých časech. Tristní ekonomická situace v zemi a skandály v královské rodině (vždyť kolik už toho bylo napsáno o monarchově nepovedeném africkém výletu na lov slonů nebo korupčních skandálech jeho zetě, Iňakiho Urdangarína) se výrazně podepsaly na žebříčcích obliby potomků rodu Bourbonů. Dokonce natolik, že mnozí Španělé začali pochybovat o smyslu udržování monarchie a volali po referendu o jejím zachování.

„Je zřejmé, že vnímání prvního roku Filipa VI. v čele království je velmi pozitivní,“ zhodnotil pro list odborník na královskou rodinu Fermín Urbiola. Když Juan Carlos odcházel, v abdikačním projevu uvedl, že je třeba „pustit vpřed mladou generaci“. Filip byl navíc – jak odstupující král tehdy zdůraznil – nejlépe připraveným následníkem ve španělských dějinách. A mimochodem, prvním vysokoškolákem na zdejším trůnu.

Španělé, jejichž ekonomice se pomalu daří vymanit se z hluboké hospodářské krize, také oceňují, že se nový král uskrovnil. Od nového roku pobírá o 20 procent nižší plat, než míval jeho otec. Ročně si vydělá přes 234 tisíc eur (zhruba 6,4 milionu korun).

Především se ale Filip VI. vyhýbá skandálům. Žije ve spořádaném manželství s bývalou novinářkou Letizií Ortizova, která jako španělská královna převzala a úspěšně vykonává řadu aktivit, což obyvatelé šestačtyřicetimilionového království přivítali. A svým dětem, dvěma dcerám, se královský pár snaží dopřát co nejklidnější dětství. Mimo jiné i tyto aspekty hrály v průzkumu roli. Králi navíc fandí lidé napříč politickým spektrem, od voličů vládní Lidové strany (PP) po příznivce levicového uskupení Podemos, ukázal El País.

Tamní garnitura může o něčem takovém jen snít. Zatímco král Filip mohl tento týden slavit, španělský premiér Mariano Rajoy si posypal hlavu popelem. V projevu ke svým kolegům přiznal, že za odliv stoupenců partaje, která v roce 2011 získala v celonárodních volbách většinu hlasů, může nejen ekonomická krize, ale i korupční skandály ve straně. „Zaplatili jsme za ně nejvyšší cenu,“ přiznal premiér.

I proto představil změny ve vedení partaje a vyměnil několik činitelů. Ani ne před měsícem vládní strana utrpěla debakl v regionálních volbách, a to zhruba půl roku před celonárodními volbami (termín ještě nebyl stanoven). Lidovci ztratili třeba Madrid nebo Barcelonu. Někteří komentátoři však Rajoyova „škatulata“ označili za vesměs marginální.

Už nyní je patrné jedno: nadcházející volby promění dosavadní politické uspořádání, jemuž přes třicet let dominovaly dvě tradiční strany: lidovci a socialisté (PSOE). Na scénu vstoupili další dva hráči – levicové hnutí Podemos a středopravicová strana Ciudadanos. Právě tohle uskupení, jež vzniklo před devíti lety v Katalánsku, ubírá lidovcům nejvíc hlasů.

A kdyby Španělé vyšli k urnám tento měsíc, hlasování by bylo více než dramatické. Poslední průzkumy z první půle června totiž ukazují, že preference tří stran jsou na hranici statistické chyby. Stačí zaznamenat: PP 24,5 procenta, PSOE 23 procent a Podemos 21,5 procenta. Ciudadanos drží 13 procent.

LN, 20.6.2015