Neviditelný pes

ŠPANĚLSKO: Co ještě dělá korida v civilizovaném světě?

19.8.2016

Ve španělském městě Teruel zabil býk známého toreadora Víctora Barria, jeho smrt v přímém přenosu vysílala televize. Upřímně doufám, že tato tragédie upozorní na odpudivost býčích zápasů a povede konečně k jejich zákazu.

Diskuse to bude dlouhá a složitá. Zastánci koridy jistě budou argumentovat dávnou tradicí, která je prý součástí španělské identity. Je už ale na čase si přiznat, že ne každá tradice do civilizovaného světa patří.

To nám ostatně dokazuje jen letmý pohled do historie. Oblíbenou tradicí římského lidu bylo přihlížet gladiátorským zápasům a veřejným popravám v amfiteátrech. Jen v Koloseu při těchto vyhledávaných kratochvílích přicházely o život tisíce lidí ročně. Kromě gladiátorů to byli odsouzenci k smrti, ale i křesťané pronásledovaní za svou víru. Takto se před zraky Věčného města, žádajícího obligátní chléb a hry, vraždilo po mnoho staletí a nikomu nepřišlo na mysl, že by to někdy mělo být jinak. Proč také?

Protože se společnost vyvíjí a někdy naštěstí i k lepšímu. To, co bývalo běžnou a populární zábavou pro lid i patricie, s odstupem dvou tisíciletí považujeme za zločinné ostentativní vraždění. A to je dobře.

Z toho důvodu nemohou obstát ani argumenty dnešních zastánců koridy, což je jen vzletný název pro teatrální trýznění zvířat k pobavení davů. Slavné býčí zápasy mají s někdejším krvavým běsněním v Koloseu mnoho společného, a to nejen vnější formu, ale i vzhledem k publiku toužícímu po krvi. Dnes stejně jako v temném starověku.

Pro českého čtenáře má možná tato (nejen) španělská tradice nádech romantiky. Ušlechtilí toreadoři v přiléhavých kostýmech vyzývají obří nebezpečné zvíře, z ochozů jim mávají rozechvělí diváci.

To je ale jen kulisa, za níž se skrývá dlouhé a zbytečné utrpení zvířete předem odsouzeného k smrti. Zatímco obvykle je hovězí dobytek chovaný pro maso zabíjen rychle tak, aby trpěl co nejméně, účel koridy je přesně opačný – zvýšit utrpení zvířete na maximum, vydráždit je bolestí a pak si užít opojné chvíle „triumfu“ pána tvorstva nad umučeným turem.

Toreador do býkova těla bodá kopí a opentlené oštěpy, čím stupňuje bolest a zuřivost zvířete. I když v ojedinělých případech dochází ke zraněním či dokonce smrti toreadorů tak jako nyní v Teruel, býk ve skutečnosti nemá šanci. Zápas není férový a vždy končí smrtí zvířete. Ta je ale pro potěšení krvelačných diváků a ve jménu přežité tradice dlouhá a trýznivá.

Zájem o koridu v poslední době klesá už i mezi Španěly. To mi dává naději, že tamní společnost dospívá a brzy tuto krutou podívanou zavrhne zcela, jako se to již před několika lety stalo v Katalánsku. Stejně jako vraždění lidí pro zábavu patří i veřejné trýznění zvířat do temné minulosti, ke které bychom se neměli vracet.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva Ekospol a.s.



zpět na článek