Pondělí 11. listopadu 2024, svátek má Martin
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SOUPEŘENÍ: Trumpova cla na čínské zboží Americe prospějí

diskuse (4)

Proč by si měli Američané přát oslabení čínského průmyslu? Komunistická strana Číny považuje USA za svého nepřítele a usiluje o zničení americké republiky. Tento boj je zkrátka existenční. Čínský režim nemůže vést válku proti USA bez amerických peněz. Proč by tedy měli Američané finančně podporovat svého nepřítele? (Foto: iStock / Getty Images)

Prezident Donald Trump v televizním kanálu Bloomberg TV 25. června 2024 řekl: „Nemohu uvěřit tomu, jak moc chytrých lidí je proti clům na čínské zboží. Ekonomicky vzato je to fenomenálně účinné.“

Od té doby v amerických médiích spousta chytrých lidí řekla, že s Trumpem nesouhlasí a že vysoká cla jsou naopak nepřijatelná.

Ale Trump má pravdu. I kdyby tyto cla zvýšily ceny zboží pro americké spotřebitele, tak by toto navýšení cen nebylo zdaleka tak vysoké, jak tvrdí odborníci. Pro zvýšení cel hovoří pádné důvody – ekonomická a národní bezpečnost.

Televize Bloomberg TV v komentáři k rozhovoru zveřejněnému 16. července 2024 poznamenala: „Jako prezident rozbil Donald Trump dlouhodobou republikánskou ortodoxii upřednostňování volného obchodu a říká, že pokud bude znovu zvolen, tak zajde ještě dál... Trump se mimo jiné zmínil i o zvýšení cel na čínské zboží.“

Trump má s Čínou pravdu. V únoru v televizi Fox News v pořadu Sunday Morning Futures v rozhovoru s moderátorkou Marií Bartiromo naznačil, že by na dovážené čínské zboží mohl uvalit více než 60% cla.

Americké elity s ním ale zuřivě nesouhlasí. Yael Ossowski z neziskové organizace Consumer Choice Center agentuře Bloomberg řekl: „Toto zvýší inflaci plošně, a vše jen proto, aby se Trump během volební kampaně prezentoval jako ‚tvrdý chlap‘.“

Steven R. Weisman z washingtonského Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku (Peterson Institute for International Economics) zase napsal: „Dlouhodobé historické zkušenosti ukazují, že zvýšené náklady způsobené uvalením cel na dovážené zboží nenesou jiné země, jak pan Trump stále tvrdí, ale američtí spotřebitelé a průmysl.“

Dlouhodobé historické zkušenosti možná něco takového ukazují, ale krátkodobé zkušenosti ukazují něco jiného. V roce 2018 zavedl Trump další cla na čínské zboží a analytici varovali, že v USA vzrostou ceny. Chytří lidé v USA však zapomněli, že Čína měla motivaci negativní vliv těchto cel účinně eliminovat: Čínská vláda a exportéři absorbovali 75 až 81 % zvýšených nákladů na dodatečně uvalená cla. Čínská vláda měla zájem na zvýšení exportu a čínské společnosti akceptovaly nižší ziskové marže.

„Cel uvalených Trumpem na čínské zboží si americké podniky a spotřebitelé sotva všimli,“ řekl Gatestonu dlouholetý obchodní expert Alan Tonelson. „Určitě nezvýšily inflaci a rozhodně nesnížily ekonomický růst.“

Trumpova dodatečná cla dosáhla až 25 % a nyní navrhuje ještě vyšší cla. Dopady na americké spotřebitele budou tentokrát nepochybně větší. „Čím více se cla zvýší, tím pravděpodobněji to spotřebitelé pocítí,“ řekl Tonelson, autor blogu RealityChek zaměřeného na dopady politiky na veřejnost.

Na druhou stranu je v zájmu Číňanů chránit spotřebitele před zvýšenými náklady. Problémem Si Ťin-pchinga je, že čínský růstový model je vyčerpaný a po odmítnutí stimulace domácí spotřeby je zcela závislý na zvyšování exportu.

Všechny indicie ukazují, že čínský průmysl bojuje o přežití a potřebuje si udržet zákazníky. Například čínský index výrobních cen klesl v červnu 2024 již 21. měsíc v řadě. Deník Wall Street Journal informoval, že nízké ceny přivedly mnoho továren v Číně „na okraj propasti“. S klesajícími výrobními cenami v Číně američtí spotřebitelé nová cla možná ani nezaregistrují.

Navíc je tu ještě jeden důvod, proč američtí spotřebitelé nebudou trpět. Vysoká americká cla povzbudí výrobce k přesunu výroby z Číny. Když tak učiní, tak jakýkoliv vliv cel na spotřebitelské ceny zmizí.

Toto je souboj, který Spojené státy nemohou prohrát. Stručně řečeno, státy s aktivní obchodní bilancí (vyšší vývoz než dovoz), jako je Čína, nemohou zvítězit nad státy s pasivní obchodní bilancí (vyšší dovoz než vývoz), jako jsou USA. Minulý rok činilo saldo americké obchodní bilance s Čínou 279,4 miliardy dolarů.

To je důvod, proč bude nakonec Čína muset zaplatit zvýšené náklady na cla, která může Trump – nebo jiný americký prezident – zavést. Čínský režim to zjevně ví. Deník Žen-min ž’-pao (People’s Daily, Lidový deník) hlásná trouba Komunistické strany Číny, a proto nejuznávanější publikace v Číně, v červenci obhajoval názor, že Amerika by neměla zvyšovat cla.

Pro případ, že by američtí spotřebitelé platili přece jen kvůli clům vyšší ceny, si pro jistotu připomeňme, proč byla tato cla vůbec uvalena. Trump se v roce 2018 odvolal na § 301 Obchodního zákona (Trade Act) z roku 1974 a zvýšení cel zdůvodnil zcizováním amerického duševního vlastnictví Čínou. Čína ukradne USA každý rok duševní vlastnictví ve výši půl bilionu dolarů. Kritici celních tarifů, ať už na zvýšení cen poukazují oprávněně či nikoliv, by měli vysvětlit, jak by na krádež duševního vlastnictví reagovali oni.

V širším smyslu si Američané po více než čtyřech desetiletích chybné politiky musí uvědomit, že napravit pokřivené obchodní vztahy s Čínou není možné bezbolestně. Pokud se nebudou chtít podřídit militantnímu čínskému státu, tak budou muset přijmout náklady na zachování své suverenity.

Americký ekonomický časopis Fortune v červenci 2024 napsal, že Trumpovy 60% cla by „drasticky zpomalily“ čínskou ekonomiku. Dopady na Čínu by byly mnohem větší než jakékoliv vedlejší účinky na USA. Tento názor vychází ze zkušeností s cly uvalenými v roce 2018. „Celkově byly škody na hrubém domácím produktu Číny způsobené obchodní válkou podle některých čínských ekonomů třikrát vyšší než dopad na HDP USA,“ uvedl v květnu 2024 deník Wall Street Journal.

Proč by si měli Američané přát oslabit čínský průmysl? Komunistická strana Číny považuje USA za svého nepřítele a usiluje o zničení americké republiky. Tento boj je zkrátka existenční. A čínský režim nemůže vést válku proti USA bez amerických peněz.

Proč by tedy měli Američané finančně podporovat svého nepřítele?

Gordon G. Chang je autor knihy The Coming Collapse of China (Přicházející kolaps Číny), významný spolupracovník a člen poradního sboru Gatestone Institute.

Poskytl Gatestone Institute

Aston Ondřej Neff
11. 11. 2024

Zdeněk Hřib se stal předsedou Pirátů. Za jeho primátorování Praha definitivně zastavila svůj rozvoj.

Jan Bartoň
11. 11. 2024

Američané dali ve volbách svůj hlas pro zastavení ilegální migrace.

Martin Mařák
11. 11. 2024

Mediální masáž, jejíž cílem jsme všichni v době současné, mně už fakt leze krkem.

Daniela Kovářová
11. 11. 2024

Kontinuita právního řádu znamená, že právo platí nadále i přes významnou společenskou změnu.

Lubomír Stejskal
11. 11. 2024

V republikánských primárkách před letošním kláním o Bílý dům, jsem přál vítězství Nikki Haleyové.

Aston Ondřej Neff
8. 11. 2024

Organizace přisáknuté na stát si vymýšlejí fígle, jak se napakovat.

Aston Ondřej Neff
9. 11. 2024

Vládní koalice utržila další vítězství , když ve sněmovně protlačila úpravy penzijních parametrů.

přečetl Panikář
9. 11. 2024

Po desetiletích mnozí z nás konečně mohou s úlevou vydechnout.

Ladislav Jakl
8. 11. 2024

V opozici číhá sestava CDU-CSU, ani ta není imunní vůči bruselskému zelenému fanatismu.

Jan Kovanic
9. 11. 2024

Během amerických prezidentských voleb se staly už různé věci.

Lidovky.cz, ČTK
10. 11. 2024

Nově zvolený americký prezident Donald Trump hned ve čtvrtek telefonoval s ruským prezidentem...

duff Dominik Duffek, jic Jiří Čihák
9. 11. 2024

Viděli jste ligovou tabulku podle formy za posledních pět zápasů? Horší bilanci než Sparta, která v...

Lidovky.cz, ČTK
10. 11. 2024

Ruská armáda shromáždila 50 tisíc vojáků, včetně posil ze Severní Koreje, na protiofenzívu s cílem...

10. 11. 2024

Při letmém pohledu do médií by bylo snadné získat pocit, že koncern VW se nachází kvůli Green Dealu...

jol Jolana Vašinová
10. 11. 2024

Běloruský bloger a šprýmař Vladislav Bokhan obeslal několik škol v ruské Voroněžské oblasti s...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz