Neviditelný pes

SLOVENSKO: Žádný strom neroste do nebe

13.5.2020

Zkorumpovaní soudci i úředníci skončili a skončí v poutech

Žádný strom neroste do nebe. To už dobře ví minimálně 96 obviněných a mnoho dalších úředníků a soudců na Slovensku, kteří kryli mafiánské praktiky s dotacemi. Stačily jedny volby a kdysi nedotknutelní sedí na lavici obžalovaných.

Je rozhodně dobrou zprávou, že se podařilo dotáhnout do konce případ zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Vrah Miroslav Marček byl letos 6. dubna odsouzený k 23 letům vězení. Slibný vývoj je ale vidět i v mnoha dalších případech. Je škoda, že tyto zprávy zůstaly zastíněny koronavirem. Mohou být totiž v mnohém inspirací i pro Česko, kde se bohužel podařilo některé mafiánské praktiky dostat do politiky a veřejné správy.

Slovákům se povedlo rozbít obrovskou síť politiků, mafiánů, zkorumpovaných soudců a úředníků, kteří v zemi systematicky od roku 2010 rozkrádali evropské dotace. V současné době prověřují policisté z NAKA stovky podezřelých převodů majetku a žádostí o dotace, které jsou často spojeny s bývalou vládní garniturou. Málokdo ví, že v jejich vyšetřování ale hraje důležitou roli Výbor pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu (stejný výbor upozorňuje na střet zájmu Andreje Babiše) a vyšetřovatelé z OLAF (Evropský úřad pro boj proti podvodům).

Kontrolní mise odhalila obrovské podvody v zemědělských dotacích

Když jsme se v Evropském parlamentu dozvěděli, že 21. února 2018 na Slovensku někdo zabil Jána Kuciaka, věděli jsme, že jde o novináře, který opakovaně upozorňoval na podvody s evropskými dotacemi. Hned se proto zorganizovala první mise Evropského parlamentu na Slovensko, abychom o situaci zjistili co nejvíce rovnou na místě. Během ní jsme se pak setkali jak s politiky, tak se zemědělci i policisty a novináři.

Předně malí zemědělci nám pak posílali podklady, které jsme museli zpracovat. Týkaly se například zamítnutí dotací, protože někdo jiný už si je vzal na jejich pozemek. Pak nám dodali fotky a videa toho, jak jsou mláceni, když chtěli sklidit vlastní pole, ale policie to odmítala vyšetřovat. Nebo rozsudky, které nikdo nerespektoval. Minimálně jeden zemědělec byl i zavražděn, mnozí další byli zastrašováni nebo jim byla ukradena půda.

Následovala druhá mise v prosinci 2018 a jak jsem podrobně psal v článku Slovensko: Vražda zemědělce, novináře a dotační podvody, co jsme při ní zjistili, nás šokovalo. Zatímco až tři čtvrtiny plateb dostalo 5 % největších „holdingů“, malí slovenští farmáři čelili výhrůžkám, krádežím půdy a zastrašování. Policie případy nevyšetřovala a regionální pracoviště Zemědělské platební agentury (PPA) vyplácelo dotace lidem s falešnými smlouvami na pronájmy pozemků.

Peníze se vyplácely na půdu bez zemědělského využití, jako byla parkoviště, letiště nebo dokonce hřbitovy. Financovány byly i předražené zemědělské stroje jako kombajny za více jak 1,5násobek a traktory za více jak dvojnásobek běžné ceny. Takových případů byly stovky a nashromážděné důkazy jsem proto předával na OLAF i Europolu.

V říjnu 2019, tedy necelé dva roky po smrti Kuciaka a upozornění na neskutečné dotační podvody, komisař pro zemědělství Hogan při jednání kontrolního výboru řekl, že všechny naše podněty využili, dál to řeší a první výsledky už přinesly 96 obvinění a nutnost vrátit 5,9 mil eur, což rozhodně není konečné číslo.

Razie si došláply na soudce i vysoce postavené úředníky

Přestaly zahálet i slovenské úřady. Už 11. března byla provedena rozsáhlá razie s názvem Bouře. Zadrženo a obviněno při ní bylo 13 soudců s vazbami na podnikatele Mariána Kočnera, který si měl objednat vraždu zmíněného novináře Kuciaka. Obvinění byli z korupce, maření spravedlnosti a také ze zasahování do nezávislosti soudu. Zadržen byl i samotný Marián Kočner, který byl obviněn z uplácení soudců. Došlo i na lidi přímo z vládních institucí. Mezi zatčenými se ocitla i bývalá státní tajemnice ministra spravedlnosti Monika Jankovská.

V rámci další rozsáhlé policejní akce, tentokrát s názvem Dobytkář, byl v noci na 23. dubna zadržen vlivný podnikatel Martin Kvietik z investiční skupiny Slavia Capital spojené se Slovenskou národní stranou (SNS). Ta byla součástí Pellegriniho vlády a připadlo jí mj. i ministerstvo zemědělství, do jehož pravomocí spadalo také přerozdělování stamilionových evropských dotací. Dalším zatčeným se stal bývalý šéf Zemědělské platební agentury (PPA) Juraj Kožuch.

Kvietik i Kožuch byli obviněni z přijímání úplatků při udělování dotací PPA, jejichž celková výše měla být 924 tisíc eur. Zatčen byl i Ľubomír Partiku, který působil na ministerstvu zemědělství jako šéf sekce zemědělské politiky a rozpočtu a Marek Kodadu, bývalý vedoucí oddělení rozvoje venkova a přímých plateb tamtéž. Na konečné rozsudky si ještě počkáme, nicméně už nyní je vidět, že žádný strom neroste do nebe a mnozí z těch, jejichž pozice byla za minulé vlády neotřesitelná, dnes musí čelit spravedlnosti.

S kontrolou využívání dotací v Česku jsme teprve na začátku

Po zmíněné prosincové misi na Slovensku jsem také musel čelit různým výhrůžkám, skutečně nepříjemným mailům i nočním SMS. Nedivil jsem se, byl jsem denně na hlavních stránkách slovenských médií, a mnohým proto trnem v oku. Vyčítali mi, že se jako ne-slovenský europoslanec nemám zabývat evropskými dotacemi na Slovensku. Tehdy nás na tiskové konferenci napadl jak slovenský premiér, tak si na mě u vedení KDU-ČSL stěžovala tehdejší ministryně zemědělství.

A jak to skončilo. Trvalo necelé dva roky a přes všechny výzkumy mínění nakonec vyhrálo opoziční OLANO. S ním přišla i pozitivní energie do vyšetřování léta blokovaných a zametaných kauz. A pevně věřím, že podobně se vyvine situace i v Česku. Proto se i divím řadě úředníků českých ministerstev, že se ochotně podepisují pod obcházení zákona ve prospěch oligarchů, nebo pod předražené nákupy na ministerstvech. Po volbách byli na Slovensku první, kdo skončil v policejní vazbě. Jak už jsem říkal na začátku, žádný strom neroste do nebe.

Převzato z blogu s autorovým souhlasem

Autor je europoslanec za KDU-ČSL, místopředseda Výboru pro zaměstnanost a sociální věci a člen Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu



zpět na článek