Neviditelný pes

SLOVENSKO: Romský boss jako kamufláž

21.4.2008

Ti, kterým klopu zdobí odznak s rudým karafiátem, tedy evropští socialisté, nedávno vzali na milost slovenského premiéra a šéfa strany Směr Roberta Fica a obnovili členství Směru ve Straně evropských socialistů (PES). Loňského podzimu jeho partaj z PES vymetli za to, že se skamarádila s Jánem Slotou, vůdcem Slovenské národní strany (SNS), a vzala nacionalisty do vlády. Nejen znak SNS s orlicí připomíná časy, kdy ve slovenských kopcích slídily po ukrytých Židech a Romech pohotovostní oddíly Hlinkovy gardy. V duchu klerofašistických tradic Slota mnohokrát stříkl jedovatou slinu po romské a maďarské menšině žijící v zemi pod Tatrami, výrokem o potřebnosti velkého biče a malého dvora na Romy počínaje a výzvou k nájezdu tanků na Budapešť konče.

Samotní slovenští Romové se však kromě nacionalistických výhrůžek dostávali v uplynulých letech pod tlak ještě z jiné strany – demokratická, vůči Evropě i menšinám přátelská vláda premiéra Mikuláše Dzurindy učinila ze slovenského hospodářství „tygra východní Evropy“. Jenže její pravicové ekonomické teorie si se sociálními dopady hlavu moc nelámaly, a tak řada Slováků musela za prací vandrovat do Česka i dál a část Romů z východoslovenských osad rabovala prodejny potravin. Ve snaze odstranit Dzurindovy elitářské hochy a učinit život na Slovensku snesitelný nejen pro majitele tučnějších kont se po parlamentních volbách 2006 Fico objal se Slotovými a Mečiarovými nacionalisty. Našli totiž společnou řeč v sociálních otázkách. Od té doby se Fico snažil všemožně zmírnit nacionalistické výlevy svých dvou vládních kumpánů, aby jeho kuriózní levicově-ultrapravicová koalice Evropu tolik neděsila. Jak je vidět z rozhodnutí evropských socialistů, dosáhl svého.

K vytvoření líbeznější tváře SNS posloužila mj. dohoda mezi Slotou a Ladislavem Fízikem, vystupujícím za Parlament Romů, v níž obě strany mj. slíbily výstavbu nových domů pro východoslovenské Romy. Fízik, který se stal Slotovým poradcem, vychválil šéfa SNS jako „jediného slovenského politika, který má srdce pro Romy a nahrává jim“, a dokonce jménem celého „romského národa“ požehnal jeho narozené dceři. Kdo že je to Fízik?

Chlapík, který se vyzná. V regionálních volbách 2005 očekával velké zisky pro svoji Stranu romské koalice, když předtím úřady zrušily registraci většině ostatních romských partají. Jejich předáci Fízika kritizovali, že se o toto zrušení sám jako tehdejší poradce ministra vnitra (Dzurindovy vlády) zasadil, aby se zbavil konkurence. Mezitím se stal delegátem Evropského fóra Romů a Travelerů se sídlem ve Štrasburku, koncem roku 2006 figuroval ve funkci podpředsedy strany Jednotné Slovensko, založené odpadlíkem z Komunistické strany Slovenska atd.

Inu, se snahou dokázat, že Slota patří do salónů evropské demokratické politiky, to má Robert Fico velmi složité. Ovšem způsob, jakým byli do přemalování nacionalistů na miláčky menšin zapojeni někteří romští aktivisté, je průhledný až běda a seriózním Romům spíš uškodí.

Text vyšel v listu Romano hangos z března 2008.zpět na článek