5.12.2023 | Svátek má Jitka


SLOVENSKO: Kšeft pro Gorilu

8.9.2012

Slovenská vláda chystá znárodnění soukromých zdravotních pojišťoven. Pro jejich vlastníky by to nemusel být špatný obchod

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica (Směr – sociální demokracie) nekompromisně rozhodla o tom, o čem prozatím česká ČSSD jen sní. Na východ od řeky Moravy by totiž do roku 2014 měla vzniknout jediná státní zdravotní pojišťovna. Jak to ale podle informací od sousedů vypadá, vítězem celé operace nebude tamní levice, nýbrž finanční skupina Penta, jež ovládá jednu z konkurentek na trhu. Připomeňme, že Penta figurovala v korupčním skandálu Gorila, který před březnovými parlamentními volbami otřásl slovenskou politickou scénou.

Na Slovensku je trh zdravotního pojištění z jedné třetiny privatizován. Působí na něm dvě soukromé pojišťovny: ZP Dôvera, již vlastní právě zmíněná Penta spolu s kyperskou společností Prefto Holding Limited, a Union ZP patřící do nizozemské skupiny Achmea (viz Rozdělení trhu slovenských zdravotních pojišťoven).

Díky reformě exministra Rudolfa Zajace mohou slovenské pojišťovny od roku 2005 tvořit zisk, což bylo trnem v oku již prvnímu Ficovu kabinetu. Pokusil se proto v roce 2007 tuto možnost zakázat, ale ústavní soud zákon v lednu loňského roku hodil do stoupy. Akcionáři obou společností mezitím zákaz napadli u arbitráže, v níž požadovali miliardu eur. V případě Penty ale arbitrážní soud skončil v její neprospěch. Druhý spor ještě ke konečnému verdiktu nedospěl.

Pojišťovna Dôvera loni vydělala necelých 40 milionů eur, což je podle Fica přesně stejná částka, jakou musela vláda vydat na dorovnání platů stávkujících lékařů a sester.

"Vláda jednomyslně odsouhlasila, že chce přejít na systém jedné zdravotní pojišťovny. Je to politické rozhodnutí vlády, v praxi to znamená, že by měly z trhu odejít soukromé zdravotní pojišťovny Dôvera a Union ZP," uvedl Fico po jednání vlády. Řekl také, že bude jednat s vlastníky o odkoupení akcií, a pokud se nedohodnou, společnosti ve veřejném zájmu vyvlastní.

Privatizací ke znárodnění

Postup na vytvoření jediné pojišťovny má do konce září připravit ministryně zdravotnictví Zuzana Zvolenská. Podle ní by se stát měl prioritně pokusit se soukromníky dohodnout na odkoupení jejich akcií či vymezených aktiv. "Pokud by k dohodě nedošlo, bylo by možné přistoupit k vyvlastnění. Vyvlastnit by se přitom mohly akcie nestátních pojišťoven nebo jen specifická aktiva, tedy především pojistný kmen," uvádí resort zdravotnictví.

Představitelé pojišťovny Union okamžitě začali rozhodnutí kritizovat. "Opakované záměry předsedy vlády Roberta Fica vyvlastnit aktiva na slovenském trhu veřejného zdravotního pojištění považujeme za protiprávní. Porušují základní mezinárodní a evropské právní normy," řekl deníku Sme mluvčí společnosti Achmea Frank ter Borg.

Naproti tomu Penta, která vedle pojišťovny na Slovensku provozuje také nemocniční, ambulantní, lékárenskou a laboratorní síť, je na silácké výroky skoupá. Její mluvčí Martin Danko se jen pro agenturu SITA nechal slyšet, že nebudou komentovat politická prohlášení. "Žádný legislativní návrh, který by zaváděl systém jedné zdravotní pojišťovny, neznáme a nebyl předložen. Pokud naše zástupce jako spoluakcionáře ZP Dôvera pozve pan premiér na jednání, zúčastní se," dodal.

Finančníci by mohli podle slovenského tisku na celém plánu pěkně vydělat. Skloňuje se částka 400 milionů eur, za niž je vláda údajně odhodlána vykoupit pojišťovnu. Peníze chce sehnat z prodeje státních podílů, kupříkladu ve společnosti Slovak Telekom, kde stát stále drží 49 procent akcií.

"Robert Fico tvrdí, že Dôvera má každoročně zisk 50 milionů eur, a podle jeho vyjádření by se tyto peníze vrátily za sedm až osm let. Proto vycházím z toho, že Fico je odhodlaný Pentě poskytnout 400 milionů eur," tvrdí poslanec a exministr vnitra Daniel Lipšic. Zároveň upozornil, že Dôvera má už dnes závazky ve výši 400 milionů eur a zisk bude mít od příštího roku výrazně nižší kvůli tomu, že do přerozdělení pojistného se nově dostává parametr chorobnosti, na což by měl doplatit její relativně zdravý kmen pojištěnců.

V Česku bez výplaty

V materiálu ministerstva zdravotnictví, na jehož základě slovenský kabinet záměr schválil, se uvádí, že soukromé zdravotní pojišťovny za pět let vytvořily zisk téměř 600 milionů eur a na svůj provoz použily dalších 350 milionů. Státní pojišťovny ve stejném období hospodařily se ztrátou bezmála 140 milionů eur.

Naprostá většina benefitů ale jde za Dôverou, která v roce 2009 vykouzlila 470milionový zisk pomocí účetních operací. Stalo se tak během fúze s pojišťovnou Apollo na samém sklonku roku. Nový znalecký posudek bezprostředně po koupi určil, že hodnota Dôvery je o více než 470 milionů eur vyšší než před transakcí. Suma byla zanesena do účetnictví jako hospodářský výsledek. Poté ale bylo více než 400 milionů z této částky v účetních knihách zapsáno jako závazek vůči akcionářům. Připomeňme, že to vše se událo v době, kdy byla zakázána zákonem výplata zisku a ještě se nevědělo, jak si s paragrafy poradí ústavní soud. Toto měla být zřejmě cesta, jak se k nim legálně dostat.

Z účetní závěrky zveřejněné v obchodním věstníku také vyplývá, že pojišťovna si loni od konsorcia bank půjčila částku kolem 170 milionů eur. Podle spekulací ze slovenských médií tato částka mohla sloužit k výplatě uvedeného závazku akcionářům. Pikantní je, že transakcím přihlížela i současná ministryně zdravotnictví Zvolenská, která byla v roce 2010 místopředsedkyní představenstva Dôvery. Nyní odmítá jakékoli tehdejší dění kolem pojišťovny komentovat. To nic ale nemění na tom, že pokud by Dôveru kupoval stát, musel by za ni úvěr doplatit.

Jednu pojišťovnu po vzoru britské Národní zdravotní služby plánuje zavést i česká sociální demokracie, pokud se jí po poslaneckých volbách podaří vytvořit kabinet. Míní, že se díky monopolu podaří ušetřit stamiliony za režii. Z nedávné studie OECD přitom vyplývá, že české zdravotní pojišťovny mají nejlevnější provoz v Evropě – odpovídá 3,2 procenta z vybraného pojistného. Na Slovensku to bylo 3,5 procenta, ale třeba ve zmíněné Británií je to 4,1 procenta.

Dlužno ovšem podotknout, že sociální demokracii by tento zákrok nestál žádné miliardy.

Na rozdíl od Slovenska tuzemské pojišťovny žádné vlastníky nemají (pouze zřizovatele) a závazky vůči zakladatelům jsou víceméně již dávno vypořádány. Nebylo by tedy koho vyplácet.

Týdeník EURO 35/2012, 27.8.2012