SLOVENSKO: Demokraté první a poslední hodiny
Mezi slovenské zákonodárce se vrací první porevoluční liga, zakladatelé hnutí Veřejnost proti násilí. Pánové hodní úcty, už jen za svoji statečnost a odhodlanost, s jakou přispěli k renesanci demokracie v Československu. Však jsou také na svoji minulost patřičně pyšní. Na druhou stranu, jsou to rovněž oni, kdo stál u kolébky deformací slovenské politiky, jež se projevují dodnes.
Mix čechoslovakismu, nepraktického intelektuálství a liberálně-konzervativních postojů, nepříliš typických pro většinu slovenské populace, paradoxně otevřel prostor pro populistického tribuna a účelového nacionalistu Vladimíra Mečiara. Zakladatele VPN označil za prodlouženou ruku Prahy, léta drancující Slovensko, a sám se pasoval do role autentického Slováka, který svou pevnou rukou je s to dát věci do pořádku. Ve VPN mu neuvěřili, tak si založil Hnutí za demokratické Slovensko a s ním VPN smetl.
Mečiar na dlouhá léta ovládl slovenskou politiku. Alternativou k jeho osobnímu buranství a klientelismu táhnoucímu se za HZDS byl v 90. letech pouze „kultivovaný nacionalismus“ Křesťansko-demokratického hnutí. Za partnery si Mečiar uměl vybírat toliko subjekty s ještě extrémističtější pověstí, než jaká se vázala k HZDS: Slotovu Slovenskou národní stranu či Ľuptákovo obskurní sdružení vydávající se za reprezentanta slovenských pracujících. Z Hnutí za demokratické Slovensko se průběžně trousili politici, kteří ztratili s Mečiarem trpělivost nebo prohráli osobní souboje (Kňažko, Moravčík, Kováč, Gašparovič a dlouhá řada dalších). HZDS ztratilo patent na vládnutí, sláblo a sláblo, z hegemona se v posledních čtyřech letech stal Ficův slabší partner, sám Mečiar se několikrát rozloučil a několikrát vrátil – až celý příběh HZDS skončil při nedávných parlamentních volbách pod povinnou pětiprocentní hranicí.
Radost mnohých nad koncem „mečiarismu“ je ale naivní. Vladimír Mečiar svého času nastavil laťku – proklatě nízko. A slovenská politika se podle toho až dodneška vyvíjí. Slovensko si vyzkoušelo vládu pravice i levice, nelítostné reformátory i změkčovatele jejich díla, izolacionalisty i stoupence integrované Evropy. Za všech vlád však zůstala korupce, populismus, vyhrocené vztahy s Maďarskem.
Korunu všemu nasadil Robert Fico, který slibný sociálně-demokratický program SMERu-SD spojil ve vládním kabinetu se Slotou a Mečiarem osobně. Tím si proti sobě definitivně postavil zbylé politické subjekty, intelektuály a sdělovací prostředky. Pouze konflikt s evropskými socialisty se díky intervenci ČSSD podařilo zažehnat. Zatímco nadějný politik Fico si kolem sebe vystavěl pomyslné mříže, opozice rekrutující se ze středo-pravých stran spřádala plány, jak jej zbavit moci. Pomohly aféry vyfabulované i reálné, vždyť od časů Mečiarova panování je denním chlebem partají odleva doprava korupce a špinavá obvinění rovněž patří do běžného rejstříku politických vojevůdců.
Volby ukázaly, že Fico, ačkoli silný jako nikdy předtím, má více nepřátel než přátel. Koaličním partnerům vysál lektorát, a přesto mu to nestačilo k většině mandátů. Vládu pravděpodobně sestaví SDKÚ, kde se nepopulární Mikuláš Dzurinda stáhl do pozadí a do záře reflektorů vyslal přívětivou vědkyni Ivetu Radičovou, liberální „objev roku“ Svoboda a Solidarita, tradicionalistické KDH a Most-Híd, který mimo parlament vytlačil radikální SMK.
Protificovská družina už byla více méně dohodnutá před volbami. Po volbách už jen přitvrdila: se SMERem, který dostal od hlavy státu šanci sestavit vládu, se konkurenční strany odmítly byť jen sejít. Fico jim oplácí odmítáním účasti v televizních diskusích po boku středopravých partají. Politická kultura se ocitla na bodu mrazu.
A co na to „demokraté první hodiny“? Stejně jako Béla Bugár a další maďarské a slovenské sympatické osobnosti strany Most-Híd drží basu nebo se rovnou sami iniciativně do Fica, jeho mise, případně i prezidenta Gašparoviče navážejí.
Bohužel pouze slovenskými „specifiky“ tento stav vysvětlit nelze. Vždyť obdobně se v České republice chovají strany pravice a středu k ČSSD, obdobně se rýsuje vztah vznikající koalice k budoucí opozici.
Že by snad v celém rámci někdejšího Československa dospěla demokracie od své „první hodiny“ k „hodině poslední“?
Psáno pro Deník Referendum