Neviditelný pes

SKOTSKO: Důkaz české omezenosti

29.3.2023

Skotsko bude mít premiérem muslima. A někteří Češi s tím mají problém. Použil jsem budoucí čas, protože v době, kdy tento článek vznikal (28. 3. dopoledne) skotský parlament „Holyrood“ ještě nezasedal.

Začátek schůze s programem volby nového premiéra byl stanoven na 14:00 místního času (15:00 SELČ). Nicméně by se mělo jednat o formalitu, protože vládnoucí Skotská národní strana, jejíž nově zvolený šéf Humza Youdaf vyhrál ve vnitrostranickém hlasování, drží spolu se Zelenými nadpoloviční většinu*). Obrazně řečeno medvěd už neběhá po lese, ale byl lapen do lovecké klece.

*) Připomeňme výsledky posledních voleb do Holyroodu z 6. května 2021:

Vládnoucí

Skotská národní strana (SNP) ... 64 mandátů
Zelení ... 8

Opozice

Konzervativci ... 31
Labouristé ... 22
Liberální demokraté ... 4

Když v únoru 2023 oznámila předsedkyně SNP a skotské vlády (premiérka neboli první ministryně) odchod ze špičkové politiky, dodala, že ve funkci zůstane do té doby, než strana zvolí jejího nástupce (které pak „Holyrood“ potvrdí jako premiéra). Hlasování o nástupci mělo podobu vnitropartajní volby – elektronické nebo korespondenční - a probíhalo v období od 16. února do 27. března, kdy byly také oznámeny výsledky.

Kandidovali tři politici – dva současní členové vlády, Humza Yousaf (ministr zdravotnictví a sociálních věcí) a Kate Forbesová (ministryně financí a hospodářství), a poslankyně „Holyroodu“ a bývalá ministryně Ash Reganová. Ta vypadla hned v první kole, do druhého postoupili oba ministři, přičemž v relativně vyrovnaném souboji bral vítězství Yousaf.

Celkový počet hlasů:

Humza Yousaf ... 26,032 tis
KateForbesová ... 24,336 tis

Jestliže někteří – zejména u nás – mají problém s tím, že Yousaf je muslim (potomek pákistánské otce a keňské matky panžábského původu narozený v Glasgowě), pak jiní – zejména ve Skotsku – mají zase problém s tím, že Forbesová je evangelikální křesťanka, aktivní členka Free Church of Scotland“, která zaujímá negativní postoj ke stejnopohlavním manželstvím, potratům a odmítá progresivistický pohled na problematiku transgenderu a asistované sebevraždy.

Objevilo se varování, že v případě vítězství Forbesové by se SNP mohla rozdělit. Pozoruhodné je, že některým Skotům vadí ve vedení víc věřící křesťanka než muslim; byť Yousaf je muslimem liberálním, zatímco Forbesová křesťankou konzervativní. Vlastně jim to vadí právě proto.

Ať tak či onak, osobně si myslím, jako podporovatel stávající podoby Spojeného království, že větším problémem než to, že Yousaf je formálním muslimem s liberálním pohledem na svět (řádný poddaný Jeho Veličenstva a ctihodný člen skotského parlamentu a skotské vlády) je jeho názor, že Skotsko by mělo být republikou a jeho lidé především občany, nikoli poddanými. Nevěřím tomu, že rozdrobení Spojeného království by bylo čemukoliv prospěšné - totéž si myslím například o Španělsku. Ostatně i rozdělení Československa znamená především to, že jsme menší, a to nejen geograficky, ale máme menší váhu i z hlediska geopolitického.

Zpracováno podle Heraldscotland.com - „Humza Yousaf calls for party unity as he narrowly beats Kate Forbes“/28. 3. 2023 a webových stránek skotského parlamentu.

EPILOG: Důkaz české omezenosti

Diskutující na českém internetu také zpochybňovali Yousafa ve vztahu ke kiltu, někteří i posměšně. Doporučoval bych, dřív než začneme někoho častovat svými hloupými poznámkami, seznámit se s tím, jak to ve světě chodí a jaká je realita. Yousaf v kiltu při skládání slibu ve skotském parlamentu - ZDE


... obr. 1/Budova skotského parlamentu v Edinburghu - pohled zvenku. (Pixabay)


... obr. 2/Pohled na hlavní jednací sál. (Pixabay)



zpět na článek