SCHELLENBERGER: Proč je Trumpovo vítězství pro mnohé katarzní
Michael Schellenberger:
„Pokud někdo opravdu chce pochopit, proč tolik z nás, i když máme k Trumpovi své výhrady, cítí úlevu a zadostiučinění z jeho vítězství, musí zvážit, že to má více co do činění s odmítnutím totalitarismu než s Trumpem jako osobou nebo jeho politikami. Wokeismus, nebo jak to chcete nazvat – progresivismus, politika identity, radikální levičáctví – se společností šířil zhruba poslední desetiletí, a ti z nás, kteří byli stigmatizováni a ostrakizováni, mají konečně pocit, že mohou znovu volně dýchat.“ - novinář Michael Schellenberger
Public News, Michael Schellenberger, 6. listopadu
Po desetiletí, kdy jsme byli loveni, stigmatizováni a ostrakizováni hnutím Woke, mnozí z nás konečně mohou s úlevou vydechnout. Po celých Spojených státech lidé, kteří volili Kamalu Harrisovou, reagují na výsledky voleb šokem, smutkem a hněvem. Ptají se sami sebe, proč tolik Latinoameričanů, příslušníků generace X, mužů a žen nejen hlasovalo tak, jak hlasovalo, ale také proč tolik z nás cítí obrovskou úlevu nad Trumpovým historickým vítězstvím.
Ale opravdu to nechápou? Nebo to nechtějí pochopit?
Nakonec, za poslední desetiletí, mnozí z nás, kteří se odklonili od levice, dlouze vysvětlovali své obavy:
- Neocenili jsme, když nám bylo řečeno, že jsme bigotní, protože jsme nechtěli rušit policii, otevírat hranice nebo zavádět rasové kvóty;
- Nelíbilo se nám, když jsme byli označováni za trpící fobiemi, když jsme nesouhlasili s tím, aby lékaři experimentovali na dětech s pseudovědeckou „transgender medicínou“;
- A nelíbilo se nám, když nás označovali za konspirační teoretiky za to, že jsme se ptali na covidové politiky nebo proč se FBI, CIA a Ministerstvo vnitřní bezpečnosti podílely na masové cenzuře.
Netvrdíme, že to byly hlavní důvody, proč většina voličů nebo nerozhodných voličů hlasovala pro Trumpa. Průzkumy ukazují, že hlavními tématy byly ekonomika a migrace.
Volby se však vyhrávají na okrajích, a to, v čem spočíval rozdíl mezi roky 2020 a 2024, byl přechod mnoha tradičně demokratických voličů k Trumpovi a republikánům. Mnozí z těch, kteří přešli, se stejně jako my cítili odcizeni přeměnou Demokratické strany na skupinu woke moralizátorů a pronásledovatelů.
Trump získal bezprecedentní podporu napříč voliči a narušil dominanci demokratů mezi černošskými, latinskoamerickými a muslimskými voliči v klíčových oblastech. Dokonce i mladí lidé, zejména mladí muži, se posunuli doprava. Trump získal velké části dělnické třídy, zatímco Harrisová si vedla lépe než Joe Biden mezi bohatými voliči, vysokoškolsky vzdělanými běloškami a bělochy obecně.
Tyto výsledky představují zásadní politické přeskupení, které by mělo jednou provždy vyvrátit mýtus, že Trumpova koalice je poháněna „bílou nadřazeností“ nebo „fašismem“. Prostřednictvím demokratického procesu voliči jasně odmítli narativy elit o rase, třídě a migraci.
Pokud někdo opravdu chce pochopit, proč tolik z nás, i když máme k Trumpovi své výhrady, cítí úlevu a zadostiučinění z jeho vítězství, musí zvážit, že to má více co do činění s odmítnutím totalitarismu než s Trumpem jako osobou nebo jeho politikami.
Wokeismus, nebo jak to chcete nazvat – progresivismus, politika identity, radikální levičáctví – se společností šířil zhruba poslední desetiletí, a ti z nás, kteří byli stigmatizováni a ostrakizováni, mají konečně pocit, že mohou znovu volně dýchat. To, co zažíváme, je známé jako katarze, což pochází z řeckého slova pro očistu nebo uvolnění. V řecké tragédii publikum prožívá katarzi, když pocítí uvolnění negativních emocí a pocit obnovy.
Mnozí z nás, kteří se cítili pronásledováni pro své názory, i když jen v drobných ohledech, jako je nepohodlí při vyjádření skutečných pocitů mezi přáteli a rodinou, se nyní cítí svobodnější vyjádřit svůj názor. Většina je totiž na naší straně. Naše názory jsou normální, mainstreamové a vycházejí ze zdravého rozumu.
Když demokraté zneužívali vládu a justiční systém k tomu, aby se pokusili Trumpa dostat z volební kandidátky a poslat ho do vězení, neztotožňovali jsme se s Trumpem jako republikánem, podnikatelem nebo bývalým prezidentem, ale s Trumpem jako neprávem obviněným. Byl pronásledován stejnými totalitními silami, které po desetiletí působily ve společnosti.
Někdy mezi hnutím Occupy Wall Street v roce 2011 a prvními protesty Black Lives Matter v roce 2013 začali zdánlivě normální liberálové a demokraté ztrácet rozum. Všechno se stalo rasistickým. Všechno bylo podezřelé. A nic nebylo podezřelejší než nesouhlas s oficiální woke agendou Demokratické strany na sto procent.
Trumpovo zvolení působilo na wokeismus jako steroidy. Najednou se slovo, které v minulosti používali jen extrémní radikální levičáci k popisu republikánského prezidenta – „fašista“ – stalo běžně používaným mezi významnými osobnostmi, jako byli sloupkaři The New York Times, představitelé establishmentu Demokratické strany a donedávna seriózní experti na zahraniční politiku.
Mezi lety 2016 a 2020 wokeismus nejen dokončil, ale ještě zesílil svůj vliv na každou významnou instituci ve společnosti, od zpravodajských a zábavních médií po školy a univerzity. Tyto instituce podporovaly a aktivně se účastnily hromadného odsuzování a „rušení“ těch, kteří se odchýlili od předepsané linie, což se stalo známým jako velké probuzení (odtud vychází název wokeismus. pozn.překl.), novodobý hon na čarodějnice.
Běžní a jinak slušní lidé se chovali krutě. Obviňovali lidi, které znali roky nebo desetiletí, z bigotnosti, rasismu, z toho, že chtějí vyhladit transgenderové osoby, nebo že si přejí, aby miliony lidí zemřely na covid. Odklon od progresivní ortodoxie byl dostatečný důvod nejen k ukončení přátelství, ale i k tomu, aby se viníci stali terčem ostrakizace a byli vyloučeni ze společnosti. Ti, kteří se dříve pyšnili svou otevřeností a tolerancí, se stali netolerantními, zbabělými a bez zájmu o jiné názory.
Byli jsme nuceni předstírat, že lidé, kteří s vidlemi a pochodněmi vyráželi na hon na čarodějnice, měli dobré úmysly a prostě jim záleželo na věcech více než ostatním. Ve skutečnosti tomu tak nebylo. Za totalitarismem stály osoby, které podlehly nízkým motivacím, jako byly hedonismus, závist, dogmatismus, morální nadřazenost, předsudky, snobství, psychopatie a dokonce i sadismus.
Existuje mnoho příčin, které vedly k totalitnímu velkému probuzení: rostoucí odstup mezi vzdělanými elitami a pracujícími lidmi; vzestup narcismu, psychopatie a dalších osobnostních rysů typu B (vztahují ke specifické skupině charakteristik spojených s určitými poruchami osobnosti, jak je klasifikovala Americká psychiatrická asociace v Diagnostickém a statistickém manuálu duševních poruch - pozn.překl.), jako jsou pocit nároku a grandióznost; způsob, jakým sociální média dehumanizují lidi a normalizují chování, které by v reálném životě působilo psychopaticky; úzkost vyvolaná „akváriovým efektem“ sociálních médií, kde jsou naše přirozené obavy ze sociálního odmítnutí zesíleny na míru, na kterou nejsme evolučně připraveni; a proti-populistická reakce hlubokého státního aparátu zahraniční politiky na populistického amerického prezidenta a populistická povstání po celém světě. Tento seznam pokračuje. Plné odhalení příčin šílenství posledního desetiletí si zaslouží knižní zpracování, na kterém pilně pracujeme.
Dobrou zprávou je, že se již nacházíme na sestupné křivce od vrcholu wokeismu. Pokud bychom měli určit moment, kdy měly lži největší moc, mohlo by to být v létě 2020, kdy veřejní zdravotní experti, kteří požadovali zavření škol, prohlásili, že by bylo nemorální nepřipojit se k protestujícím hnutí Black Lives Matter na fyzických akcích, které se nijak nelišily od „superspreaderských událostí“, za jejichž účast požadovali zatčení jen pár týdnů předtím. Vrchol cenzury přišel necelé dva roky poté, když bývalý prezident Barack Obama pronesl projev na Stanfordově univerzitě, kde vyzval k vládní „regulaci“ sociálních médií.
Špatnou zprávou je, že většina cenzurního průmyslového komplexu stále existuje, mnoho zneužití moci za posledních osm let nebylo plně vyšetřeno a wokeismus zůstává zakořeněný ve všech hlavních společenských institucích. Dobrou zprávou je, že chápeme práci, která je před námi. Musíme zastavit financování myšlenkové policie; vyšetřit zneužití moci FBI, CIA a Ministerstvem vnitřní bezpečnosti; nahradit vedení zpravodajských služeb a reformovat tyto agentury; odstraňovat wokeismus a reformovat veřejné instituce; a zajistit odpovědnost za všechny strašlivé důsledky posledních deseti let.
Teprve po splnění těchto úkolů budeme schopni odpustit a, možná, zapomenout. Smíření je vyšší cestou než pomsta. Takové smíření však nemůže nastat, dokud neodhalíme lži a neukážeme celou pravdu o totalitarismu, kterým jsme prošli. Nesmíme dovolit, aby nás pachatelé manipulovali k přesvědčení, že to, co se stalo, bylo normální.
Celý článek naleznete na placeném kanálu Public News.
O autorovi: Michael Shellenberger je jedním z nezávislých novinářů, kteří svědčili před americkým Kongresem o takzvaných „Twitter Files“, dokumentech, které Elon Musk zpřístupnil novinářům po koupi této sociální sítě. Tyto dokumenty odhalily, že americká vláda ve spolupráci s bezpečnostními agenturami a neziskovými organizacemi nutila Twitter (nyní známý jako X) k cenzurování některých názorů na citlivá témata. Michael Shellenberger nedávno navštívil Prahu, kde diskutoval o svobodě slova.
Přeložil Jaroslav Pešta