24.4.2024 | Svátek má Jiří


SAÚDSKÁ ARÁBIE: Země dokáže nepříjemně překvapit

21.10.2017

V dubnu tohoto roku byla Saúdská Arábie vybrána do Komise OSN pro lidská práva. Mnohá média blaženě spustila nářek doprovázený výčtem, co všechno se v této zemi ochráncům lidských práv nelíbí. Jako by se probudili či se ta situace vyvinula naráz nebo se o ní nevědělo – ale oni prostě jen zavírali oči, protože to je spojenec našich spojenců.

Poslankyně Jana Černochová na to konto ve sněmovně tenkrát prohlásila: „Saúdská Arábie se stala jednou ze zemí, která bude zasedat v této komisi (...) země, kde právo šaría umožňuje ženy bičovat, vraždy ze cti páchané na ženách jejich otci i bratry jsou také na běžném pořádku (...) každá žena v Saúdské Arábii musí mít ženského dozorce, který jejím jménem činí veškerá důležitá rozhodnutí, kontroluje život ženy de facto od jejího narození až do smrti. To, že by ženy v Saúdské Arábii řídily automobil, to je naprosto iluzorní.“

V květnu pak navštívil Saúdskou Arábii Donald Trump a domluvil tam zbrojní obchody za stovky miliard dolarů. Manželka Melanie ani dcera Ivanka nemusely být ani během uvítacího ceremoniálu haleny do hidžábu, což lze interpretovat jako vstřícné gesto hostitelů.

Podobně jako se Spojenými státy udržuje Saúdská Arábie poměrně intenzivní styky i s Ruskem, avšak ani zprávy o nich neobsahovaly zmínky ohledně kritiky lidských práv, o povýšených deklaracích na toto téma ani nemluvě.

V září pak saúdský král Salmán bin Abd al-Azíz dekretem ohlásil (ono pro poslankyni Černochovou před půl rokem „naprosto iluzorní“) chystané zrušení zákazu řízení aut ženami, jediné už na celém světě.

Reformující se islám

Tento mezititulek se nebude líbit mnoha islamistům, k nimž patří i islamofobové, protože jedině tyto dvě marginální, zdánlivě nepřátelské skupinky vykládají islám úmyslně tím nejvíce zpátečnickým, totálně fundamentalistickým způsobem (což z nich činí spřísežence).

Saúdská Arábie se totiž snaží dohnat svět, a věru má v čem, vždyť tamní společnost je třeba v dosažitelnosti nejvyššího vzdělání pro ženy – i v porovnání s jinými muslimskými státy – ve stavu dokonale předpotopním. A jelikož vlivná část saúdské mocenské elity chce ve stále se měnícím světě obstát, rozhodla se otevřít novým myšlenkám a více využívat potenciálu vlastní populace.

Saúdský modernizační projekt Vize 2030 obsahuje i zavedení tělocviku pro dívky do veřejných škol (soukromé dívčí školy tělocvik v osnovách již mají). V Saúdské Arábii bylo rozšířeno portfolio pracovních pozic, které mohou zastávat ženy, o post leteckých dispečerek. Ženy musejí být ve věku 18 až 25 let a musejí mít středoškolské vzdělání. Necelé dva roky už mají saúdské ženy aktivní volební právo, dokonce i pasivní.

Nejzajímavější na tom je to, že se veřejnosti otevírá nový pohled na islám, který se skutečně nevyskytuje v jediné podobě, jak se snaží veřejnost obloudit někteří propagandisté. Naskýtá se mnoho dobrých otázek, například proč je nejoddanějším spojencem Západu ten prokazatelně nejdogmatičtější a nejtužší režim? Nebo proč se zrovna tento režim začíná najednou otevírat světu, když mnozí zatvrzelí propagandisté tvrdí, že je nereformovatelný? Jak je možné, že se saúdský režim otevírá, nejen co se týče řízení aut ženami, ale i jejich přístupu ke vzdělání a možnosti zaměstnání? A jakou roli v tom hrála návštěva amerického prezidenta Trumpa?

Jednat, nikoliv vyhrožovat

Toto je zřejmě ona nenápadná pointa, která má dalekosáhlé důsledky. Zdá se totiž, že velkou roli zde sehrál fakt, že americký prezident Saúdy nekáral, nemoralizoval, nedovážel jim tam demokracii ani neprováděl další „lidskoprávní alotria“. A přivezl i zajímavé obchodní nabídky. Ale hlavně jednal. Nevyhrožoval, ale jednal.

A ono se ukázalo, že to jde. Mnoho věcí se zřejmě odblokovalo. Ať je to jakkoliv divné, sledujeme zřejmě v přímém přenosu reformu islámu v jednom z nejvýznamnějších států muslimského světa.

A nejen to. Vzniká zde zajímavý vzorec, který – kdyby tak Prozřetelnost dopustila! – by byl použitelný i na další zdánlivě neřešitelné konflikty. Třeba ten korejský!

Nelze přitom nevzpomenout na závěrečná vyjádření šesti bývalých ředitelů izraelské bezpečnostní služby, jak jsou zachycena v dokumentu Gatekeepers. „Musíme s nimi jednat – a to i kdyby nám měli jenom nadávat.“

Proto je velmi zajímavý ten poslední vývoj u Saúdů, protože v současném globálně provázaném světě může mít okamžitou odezvu doslova kdekoliv. Jen musíme dávat pozor, kde do toho exponenti vojenskoprůmyslového komplexu zase budou chtít hodit vidle.

LN, 18.10.2017