25.4.2024 | Svátek má Marek


SAÚDSKÁ ARÁBIE: Konec bičování? A co dál?

2.5.2020

Uprostřed koronavirové pandemie přichází ze Saúdské Arábie zpráva, že tamní muslimský totalitní režim nebude napříště aplikovat trest bičování. Tedy údajně. Jiné drakonické tresty, například amputace končetin za krádež, zůstávají.

Jedním z těch, kdo byli v minulosti k tomuto druhu mučení – vedle 10 let kriminálu zněl verdikt: bičování v počtu jednoho tisíce ran (rozdělených po 50 každý pátek, což mělo obnášet 20 krvavých pátků) - odsouzeni, byl i náš kolega v saúdské monarchii, bloger Raif Badawi. Psal jsem o jeho případu v roce 2015 (Dva světy: Tisíc ran bičem vs. Cena za svobodu myšlení).

Zdá se, že jen mezinárodní tlak (sám jsem podepsal petici za upuštění od tohoto děsivého trestu) způsobil Raífovi jistou úlevu. Podle dostupných informací byl mučen pouze jednou (první 50 ran); od dalšího bičování bylo údajně upuštěno (výkon byl odložen). Nicméně stále je v kriminále, jako jeden z politických vězňů monarchie. Jako vězeň svědomí.

Detailní zprávy o něm nemáme. Jeho žena Ensaf Haidar, která i s jejich třemi dětmi žije v Kanadě, má o svého muže oprávněné obavy. O to víc, že v pátek (24/4) zemřel v saúdském kriminále další vězeň svědomí, dr. Abdullah al Hamid, devětašedesátiletý lidskoprávní aktivista.

Dlužno dodat, že saúdská justice uděluje – dosud udělovala - v souladu s tmářskými islámskými zásadami trest bičování třeba za opilství, manželskou nevěru (ženám) nebo „nezákonné“ blogování. Středověk v 21. století.

Nyní by měl být alternativou k bičování žalář, nebo finanční pokuta.

Jakkoli je to zpráva pozitivní, v civilizovaném světě důvod k jásotu sotva vyvolá. Neboť radovat se v 21. století z toho, že se vrchnost v některém státě světa milostivě uvolí nepraktikovat něco (mučení), s čím měla přestat už před desetiletími, dost dobře nejde.

Můžeme to vzít na vědomí a tiše blahopřát poddaným tamního krále, že tento zvrácený trest už na nich nebude uplatňován. Z lidského hlediska je to malý krok pozitivním směrem. Z hlediska principů, na nichž je založena civilizovaná část světa, je to ale pořád málo. Velmi málo.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.