SANKCE: Roskosmos krachuje
V Rusku se před několika dny opět slavil Den kosmonautiky. Tento svátek měl vždy hlavně propagační hodnotu, avšak letos ukázal nikoli pouhou propagandu, ale rovnou idiocii, v níž se Rusko a hlavně jeho prezident Vladimir Putin nachází.
Posuďte sami. V roce 2015 Roskosmos přijal svůj lunární program. Byl poměrně ambiciózní a počítal s pilotovanou misí na Měsíc, vytvořením pilotované lunární stanice a dokonce i s těžbou na Měsíci. Už od začátku to byly naprosto nesmyslné plány, ale logika a pragmatismus se prostě utopily v záplavě euforie po anexi Krymu. V loňském roce pak Roskosmos v tichosti lunární program opustil.
Sám jsem kdysi se svoji společnosti zabývající se bezpečnostními technologiemi patřil k dodavatelům Roskosmosu, takže tato problematika mně není neznámá. Příčin téměř totálního kolapsu ruského vesmírného programu je víc.
Za prvé, na realizaci programu nejsou v Rusku peníze. Rozpočet Roskosmosu byl loni výrazně snížen, téměř o třetinu, a to se dotklo i jeho současných aktivit. Za druhé, sankce značně snížily devizové příjmy Roskosmosu, zejména s ohledem na to, že velkou část z nich tvoří platby za vypuštění zahraničních družic a dopravu Američanů a dalších cizinců na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Tento zdroj již téměř vyschl, velká část devizových rezerv Roskosmosu je prakticky na nule, a očekává se, že ruská vláda bude muset na jeho činnost vynaložit další peníze.
Za třetí, západní sankce kvůli ruské agresi proti Ukrajině způsobily obrovské problémy dodavatelským podnikům Roskosmosu, které jsou u některých položek až z 80 %, závislé na dovozu ze Západu. V loňském roce šéf Roskomosu Jurij Borisov ultimativně požadoval zrušení sankcí proti podnikům jím řízené společnosti a na oplátku pohrozil zastavením spolupráce na ISS. Nejkritičtější je stav radiačně zabezpečené elektroniky, bez níž není možný ani bezpilotní, ani pilotovaný výzkum vesmíru.
Za čtvrté, Ruské kosmické agentuře se nejen nepovedly žádné průlomové úspěchy v porovnání s výsledky NASA, Evropské kosmické agentury, Číny a Japonska, ale také prokázala neschopnost vyřešit praktické úkoly průzkumu a řízení a kontroly během války na Ukrajině.
Jediným projektem, kterého se Roskosmos dosud nevzdal, je mise automatické stanice Luna-25, která je opakovaně odkládána, a to z jednoho prostého důvodu. Případné neuskutečnění mise by znamenalo krach ruských vesmírných ambicí.
Navzdory zmíněným vážným problémům však Putin nedávno znovu hovořil o ruských plánech na průzkum planet sluneční soustavy, ruských prioritách a ambicích ve vesmíru. To svědčí o jediném - totální ztrátě soudnosti kremelského diktátora a zvyšování rozdílu mezi realitou a virtualitou v Rusku.
Autor je ruský podnikatel žijící v České republice