4.2.2023 | Svátek má Jarmila


Diskuse k článku

SANKCE: Kdo je Bruselem bit víc než Rusko? Polsko…

Na první pohled to vypadá jako groteskní paradox, ale ve skutečnosti se za tím skrývá krutá realita evropské politiky. Polsko je vedle Ruska, které napadlo svého souseda a zabíjí jeho obyvatele, druhou zemí, na kterou se v současnosti vztahují rozsáhlé sankce EU. A co hůře – hodnota polského balíčku převyšuje hodnotu toho ruského.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Kusák 19.8.2022 8:05

Ano, nenapsal jsem to přesně. Ale tu smlouvu neznám, takže se nemohu vyjádřit k formulaci.

Jiná věc ovšem je, že sice Poláci privatizovali výrobu energií a teplárenství (něco tam dokonce vlastní i ČEZ), ale přenosovou soustavu vlastní ze sta procent stát. To považuji za mnohem chytřejší řešení v porovnání s námi.

D. Laurencikova 19.8.2022 9:21

Vy patrite zrejme k tem, kteri ocekavaji, ze uvalime na Rusko ty nejtezsi sankce vsech dob, ve snaze o jeho hospodarske zniceni a Rusko nepodnikne vubec zadne kroky, aby tomu zabranilo. Jak jste na to prisel?

V. Novak 19.8.2022 10:17

Gazprom nepožaduje, aby platili jen v rublech, požaduje, aby platby došly do Gazprombank a nezůstaly viset v nějaké mezibance, jako nedávno platba Rosněfti za tranzit přes Ukrajinu.

Protože platby nedocházely, Poláci smlouvu porušovali.

F. Kusák 19.8.2022 8:47

Ještě bych chtěl upozornit na fakt, že v roce 2011 došlo ke zprovoznění interkonektoru Storch s kapacitou 0,5 mld cm/rok. Takže přímé propojení s Polskem už existuje dávno. Kapacita je ovšem nízká vzhledem k našim nebo polským potřebám. A vzhledem k tomu, že my dostáváme prakticky veškerý ruský plyn přes předávací stanice s Německem (tak to funguje dlouhodobě viz výroční zprávy ERÚ) mělo by propojení s Polskem minimální význam. A pak, muselo by se dohodnout napojení na soukromou plynárenskou síť v ČR, která je zase v německých rukou. Nedivím se, že byla Babišova vláda proti. Je složité rychle změnit systém, který se budoval mnoho let.

V. Novak 19.8.2022 10:22

Proti nebyla ani tak vláda, jako soukromý provozovatel plynovodů Net4Gas. Spočítali si cenu, spočítali možný zisk - a vycouvali. Soukromník nebude budovat něco, co mu přinese jedině ztrátu.

Ostatně se obávám, že speciálně v sítích se nebude v EU budovat dlouho nic - po nelicencování NS2 je zbytečná i navazující infrastruktura. I ta, která patří Net4Gas a vybudovaná ze jeho peníze. O německém OPALu od Baltu ke Krušným horám nemluvě.

F. Kusák 19.8.2022 11:35

Souhlas

P. Brecík 19.8.2022 10:24

Vážený, Polsko má DLOUHODOBOU smlouvu s Ruskem o plynu. Jinak by Orlen nebyl na svých cenách - víme ? Tupí plitici, kteří si myslí, že uspějí s: Katare, SAE, Kuvajte a další - čerpejte více a snižujte ceny, abychom si vyřešili naše problémy jsou - více než tupí. Bez LEVNÝCH surovin EU skončí !! a to rychle !! PS: Hliníkárna na Slovensku + velká zinkovna v Holandsku končí !! Hliník vyrábí nejvíce Rusko/Čína a dodávat ho budou do vybraných zemí. ČR a asi ani BRD to moc nebudou ;-D

F. Kusák 19.8.2022 11:49

No, to jste mně to nandal. Ještě přidejte dalších padesát emotikonů. A navíc, problém strašně zjednodušujete a tu smlouvu mezi Polským státem a Ruskem uveďte (asi jste myslel koncern Gazprom, vlastněný Ruskou federací, ale která má různé dceřiné zahraniční společnost). Při vší úctě k Vám, nejste zkušený právník znalý mezinárodního práva, takže se obávám, že tomu nerozumíte. Já jsem dělal mnoho let v zahraničním obchodě, ale věřte, posuzovat smluvní vztahy Gazpromu, tak na to nemám.

L. David 19.8.2022 1:44

Jen houšť, madame Von der Lejno, Poláci vám to spočítají. Vy patrně, madame Lejno, nevíte, že Poláci jsou hrdý národ a vaše kafrání do jejich vnitřních záležitostí uspíší to, nač se všichni doposud rozumní Evropané těší.

Pokud byste madame Lejno netušila oč jde, tak vám to prozradím: JE TO BRZKÝ ROZPAD BRUSELSKÉHO IMPÉRIA!!!!

T. Kohout 19.8.2022 6:25

Určitě. Nie pozwalam se historicky "osvědčilo". Dokonalý výraz "národní hrdosti".

F. Žůrek 19.8.2022 0:26

Pokud se týká justice, tak justice byla v postkomunistických státech, což je také Polsko, zcela komunistická. Nu, a s tím se vyrovnat je problém. My to také pociťujeme, ale nic s tím velkého neděláme.

J. Sinnreich 19.8.2022 0:21

Polsko nakupuje v Jizni Koreji vyzbroj za 14.5 miliardy dolaru (mimo jine 1000 tanku K2 Black Panther). Z toho duvodu se asi nejakych sankci od bruselskych uredniku nemusi obavat. Pokud ovsem neprosadi napoleon Macron vybudovani Evropske Armady.