21.5.2022 | Svátek má Monika


Diskuse k článku

RUSKO: Zbývá jen válka?

Čte-li našinec zprávy z médií a výroky západních lídrů, propadá dojmu, že ruská invaze do jádra území Ukrajiny už skoro začala. Že stačí jediný pokyn prezidenta Putina a Západu nezbude než to vzít na vědomí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Matura 24.1.2022 20:34

Zdá se, že Rusové můžou opět takřka po 80 letech osvobodit Kyjev od fašistů. :-)

J. Jurax 24.1.2022 19:28

Krym ... , v říjnu 1941 tam hladce projely tanky generála von Mansteina, praví se v článku.

No, neprojely. Tvrdě se tam bojovalo, Krym byl obsazen až v květnu 1942. Obklíčený Sevastopol padl. až počátkem července 1942. Mimoto při začátku útoku na Krym 18. října 1941 tam

podle https://www.valka.cz/10655-Utok-na-Krym Němci neměli žádné tanky.

Autor má zjevně kusé znalosti této části historie, byť o ní píše.

P. Hák 24.1.2022 19:38

R^

U novinářů se znalosti nepožadují. A cílem je, aby znalosti neměl nikdo... možná kromě úzké elity.

J. Jurax 24.1.2022 20:01

Ano.

Jenže tohle si vygůglit a ověřit v knihách zabere nanejvýš půlhodinku.

Já vím, že vzhledem k tématu článku jde o marginálii. Jenže je tu obvyklé obecné dilema - když zjistím, že autor pustě žvaní ve věcech, o nichž něco vím, jak mám věřit, že pustě nekecá taky o věcech, o nichž vím málo až nic?

P. Černý 24.1.2022 20:42

V tom, že ruské vládě nejde prioritně o Ukrajinu, nýbrž o obnovu dřívějšího bezpečnostního systému, má autor vlastně pravdu.

Lavrov se výslovně dovolává (pokud se nepletu) Istanbulské deklarace OBSE z r. 1999, v níž měly být definovány zásady kolektivní bezpečnosti v Evropě. Členem OBSE jsou i USA a Kanada. V této deklaraci se členové OBSE měli zavázat, že nebudou budovat svoji bezpečnost na úkor bezpečnosti jiných členů OBSE, a to včetně členství ve spojeneckých svazcích.

Ale, na druhé straně, když se to tak vezme, je možné, že celá organizace NATO, založená proti SSSR a Varšavské smlouvě, je v přímém rozporu s uvedenou deklaraci.

P. Hák 24.1.2022 22:01

On je Gůgl na nic, když negůglíte. Buď jste líný, nebo - což je stále častější - vůbec nevíte, že máte gůglit. To je právě háček myšlenky "žádné znalosti nejsou potřeba, všechno se dá najít". Viz nedávný článek na Seznamu o dívce, která má sen tančit v Bolshoiově divadle.

Mám to s tou důvěrou stejně.

P. Hák 24.1.2022 22:02

Tím, že něco víte, jste nenoderní a nebezpečný. Špatný materiál k manipulaci...

F. Žůrek 24.1.2022 19:24

Vážený autore, napřed si ujasněme pojmy: je dnes Rusko komunistické? Řekl bych, že NE!

Vladimir Putin chce mít demokratické Rusko. Ale to je až obrovsky náročné! Jen se podívejte, jaké demokratické volby třeba prožil stát USA. A jak nyní úžasně vládne současný pezident USA. Vždyť je to vskutku smutný pohled. Takže vlastně ti, kteří se cpou k moci, tak pouze takoví chtějí válčit, nikdo jiný. Opravdu.

Jsem velice rád, že Německo zaujímá rozumný postoj. Německo válčit nechce a nedivím se ani tomu. A to mne aspoň trochu uklidňuje. (Německo si ještě dobře pamatuje, co to je válka, a jak takový, kdo válčí, na to i doplácí. Doplatila by na to v současnosti především naše Evropa! A podívejte se, jaký je smutný pohled na bývalou Jugoslávii).

V. Humble 24.1.2022 20:00

Putin chce mit demokraticke Rusko proto teple mista ve vlade a zakazky cpe kamaradum a pronasleduje opozici kde muze. Demokracie jak stehno. To co se deje v USA s timto nema nic spolecneho. Amici si nevsimli ze se jim na statem dotovanych skolach kde se nemusi makat protoze maji prach jiste rozrostl dekadentni socialismus ve forme postmodernismu a vyplachl mozek znacnemu poctu studentu. V dusledku toho tam ted zuri ideologicka valka.

J. Rechnovský 24.1.2022 22:34

Putin chce mít demokratické Rusko?;-D To myslíte, že je takový hlupák? Já myslím, že Putin dělá v zásadě to, co Rusové chtějí. A demokracie to rozhodně není. Přečtěte si Kronďáka nebo Mitrofanova.

Takže. Žádná válka nebude. Průměrný Rus by potřeboval důkaz, že zachraňuje útokem svět. Za bolševika ještě celkem šlo Rusa oblbnout vrahem z volstrýtu. Dnes už těžko. Nebude ani omezený nájezd. Ten by u Ruského mouly možná prošel, ale sankce by postihly Ruskou smetánku, včetně Putina a jeho famílie. Cílem je myslím dnešní stav. Zamávat šavličkou, ukázat sílu a vyždímat něco vydíráním...

F. Zrcek 24.1.2022 17:46

Rozdíl mezi Putinem a západem je prostý, v Rusku kromě krátkých pokusů nikdy demokracie nevznikla, zatímco západ ji právě ztrácí. Je to tedy rozdíl mezi predemokracií a postdemokracií.

Situace na Ukrajině se vyvinula velmi nepříjemně pro všechny strany. Putin usoudil, že tristní situace západu mu umožní rychlou a bezbolestnou změnu postgorbačevského statu quo. V přehnaných nadějích si připravil pozice pro zatlačení NATO na západ a ovládnutí černomořského pobřeží. Tam měl zřejmě zůstat sám jen s Turky na Bosporu.

Jenže se přepočítal, narazil na Blinkena. Ten se spolu s Brity nepředpos*al z jeho neomalených požadavků, a kvůli tomu teď ruská armáda minimálně půl roku hnije ve stepi u hranic. Morálka upadá a těch prachů, co to každý den stojí!

Kdyby teď ustoupil, byl by za blbečka a zoufale potřebuje nějaký viditelný úspěch aspoň pro domácí publikum. Myslím, že by dal přednost anexi pobřeží až za Oděsu, ale už to určitě nebude plánovaný bleskový úspěch. Nevím, co udělá, ale vnucení nějaké dělnickorolnické vlády po vzoru tabakího-lukašenka nešťastným Ukrajincům mu rychlou slávu nepřinese ani doma.

P. Hák 24.1.2022 18:12

Máte úžasné informace. To Vám řekl Putin osobně?

J. Jurax 24.1.2022 19:31

S prvním odstavcem lze souhlasit.

Zbytek je ale po mém soudu jen spekulace, potažmo blábol.

V. Vonásek 24.1.2022 19:33

Obecně bych za zásadní rozdíl mezi Ruskem a (nejen) západem považoval přepočet km² zdrojů na obyvatele. Dostupnost ruských zdrojů (nejen) pro Čínu není nic, co by se líbilo. Jestli v tomto ohledu Afrikou dosud není, jednou bude. Mám pocit, že se takto „odlesňuje“ už i na Slovensku.Hustota zalidnění8,56 ob. / km² (223. na světě)

J. Novotny 24.1.2022 16:45

Po pravdě, pokud se Putinova squadra rozjede, všimne si, že už dojela na západní hranici Ukrajiny? A pokud ne, je reálně nějaká síla, která by jim zabránila pokračovat?

P. Hák 24.1.2022 18:13

Ano, několikanásobná vojenská přesila vojsk NATO.

J. Jurax 24.1.2022 19:54

Ano.

Nicméně bojovalo-li by se pouze konvenčními zbraněmi, kdy asi by se ta převaha projevila? A jak?

A hlavně - byla by vůle NATO a hlavně evropských států se v konfliktu angažovat výrazněji než jen poradci, diplomaticky a sankcemi?

Mmch, dovedete si představit, že by všech našich třicet tanků a tucet gripenů vyrazilo na Ukrajinu a Česká republika mobilizovala? Kromě asi snad 6000 členů dobrovolných záloh mají nejmladší jakž takž vycvičení záložáci k padesátce.

Boj proti velmoci by nebyla policejní operace. Eskalace konfliktu do regulérní války mezi Ruskem a NATO by měla nepředvídatelné důsledky - a jeden ovšem předvídatelný, totiž že Evropa by byla bez ruského plynu.

P. Hák 24.1.2022 22:04

Pan Novotný mluvil o převalení se války na území za Ukrajinou, to by už členským zemím nic jiného nezbývalo.

Samozřejmě by to vedlo k třetí světové válce, což by byla asi konečná. Ale to je další věc.

J. Novák 24.1.2022 23:31

Ty pronajaté Grippeny podle nájemní smlouvy nelze použít k válečným operacím mimo hranice ČR. Mohou být používány pouze k ochraně vnitřních cílů.

J. Novotny 24.1.2022 20:06

To myslite Slovaky, Madary, nebo Polaky? Nebo ty dva nase Grippeny v pobalti?

P. Hák 24.1.2022 22:07

Zejména Poláky. Na potenciálním válčišti mají už dnes v tancích početní převahu. Celkově zbrojí jak vzteklí a jejich armáda je zřejmě silnější než bundeswehr. Nemyslím, že to mají na obranu, ale to už je jiná pohádka.

Naše Grippeny jsou jen malý zlomek :-) ale jinak ono Rusko těch letadel taky až tolik nemá, moderní jsou strašně drahá.

V. Pavelka 24.1.2022 20:13

Pokud padne první sled ,profesionální armády NATO , kdo ji nahradí , profíky není odkud brát, Odvody Rusů můžou pokračovat ?!

P. Hák 24.1.2022 21:57

Nevycvičíte je. Dnes rozhoduje technika. Zástupy branců jsou passé.

Všeobecná vojenská zdatnost by měla význam v situaci, kdy by vojska NATO obsadila Rusko nebo jeho část a vznikl asymetrický konflikt. Pak by následoval klasický scénář při invazích do Ruska.

J. Novák 25.1.2022 0:09

Možná na polské hranici by na něco přišli, jinde asi jenom tehdy, kdyby najednou viděli neznámé nápisy na obchodech. ;-)

M. Pivoda 24.1.2022 16:37

Dnešní zpráva v LN o tom, jak se správně hrají šachy.

Rusko informovalo Irsko, že chystá námořní vojenské cvičení v mezinárodních vodách u irského pobřeží. V pondělí o tom informoval irský ministr zahraničí Simon Coveney. Dodal přitom, že je taková aktivita nevítaná, obzvlášť nyní – v době napětí kolem situace na hranicích Ukrajiny. Irsko nicméně podle něj nemůže Rusku ve cvičení zabránit. Ruské námořnictvo už zahájilo velké cvičení v Baltském moři, píše Interfax.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/rusko-namorni-cviceni-irsko-nevitane-ukrajina-nato.A220124_154209_ln_zahranici_kov

K. Novotny 24.1.2022 16:16

A co když Putinovi o Ukrajinu jde? Jednak o její zemědělský potenciál (obilnice Evropy)a i o její technologie ( motory pro vrtulníky i pro tanky). Ten Uralvagonzavod se s tou Armatou nějak potýká, asi by potřebovali od někoho helfnout, no a koho mají za humny8-o?

P. Diviš 24.1.2022 16:27

Nejen to, ale Putin hlavně nemůže riskovat úspěšný demokratický stát v sousedství. Ne že by to na Ukrajině v brzké době hrozilo, ale vždycky je jistější, zmařit to už v zárodku. Když se to nepovedlo Janukovyčem, tak nastoupila agrese.

P. Hák 24.1.2022 19:42

Ale že se jim ty zárodky daří. Soud prakticky s každým vedoucím představitelem země, obdiv k nacismu, útisk menšin, narůstající chudoba a moc oligarchů... to jsou zárodky demokracie jak z učebnice.

J. Novák 25.1.2022 0:06

Ukrajinské obilí Rusko nezajímá, je již asi 5 let nejenom soběstačné, ale i významným exportérem obilí.

J. Chaloupka 24.1.2022 15:57

Co by Putin s Ukrajinou dělal? Ostatně soudím, že Američtí zbrojaři nemají odbyt.

A Evropa je daleko. Tak tam může být konflikt, aby bylo kam dodávat zbraně. Doufám, že Ukrajincům vydrží nervy. USA je jen pošťuchuje.