3.10.2023 | Svátek má Bohumil


RUSKO: Vladimír Putin, nejtajemnější politik světa

23.6.2022

Alespoň tak o Vladimíru Putinovi hovoří nezávislá ruská média, podle kterých je jeho soukromý život považován za jedno z nejstřeženějších státních tajemství. Proto nedávné zveřejnění nezávislé ruské tiskové agentury Příběhy a německého časopisu Der Spiegel, že manželem jeho nejmladší dcery Kateriny byl několik let herec, který se jmenoval Zelenskyj, vyvolalo v Rusku poprask a rozhněvalo Putina.

Michail Zygar, bývalý šéfredaktor nezávislé televize Dožď, vydal v Německu, kde po zrušení stanice žije, knihu: Konec hry – metamorfózy Vladimíra Putina. V knize tvrdí, že původní tabu, které se týkalo jen privátního života Vladimíra Putina, se rozšířilo časem prakticky na všechno, co se jeho osoby týká.

Takhle tomu ale nebylo vždycky. Když se stal poprvé prezidentem, poskytl médiím řadu rozhovorů, které byly zveřejněny v knize: Z první ruky. A brzy na to se objevil na trhu rozhovor s jeho ženou Ludmilou, který připravil novinář Oleg Blotsky. Protože ale Putinova žena v rozhovoru prohlásila, že její muž ji léta morálně zneužíval, byla kniha záhy zakázaná. Ludmila Putinová byla zřejmě jedinou osobou, která se Putina nebála. Ve stejné době pracoval Zygar v nezávislém časopise Kommersant, jehož šéfredaktor mu řekl: My si můžeme dovolit napsat, že prezident lže, jaké učinil chyby, nebo že špatně vypadá, ale nesmíme psát o jeho ženě. První dáma a privátní život Putina, to bylo první tabu.

Podle Zygara za to mohl u Putina strach z velkého vlivu jeho ženy na veřejnost, cítil, že by ho to mohlo ohrozit. Věděl, že kvůli podobnému problému jeho bývalý šéf v Petrohradě Anatoli Sobčak doplatil na aktivity své ženy, které způsobily jeho prohru ve volbách v roce 1996.

Za druhý důvod, proč je život prezidenta považován za státní tajemství, je možné považovat jeho minulost v KGB a FSB. Tam totiž platí pravidlo: Čím méně o tvé rodině veřejnost ví, tím jsi bezpečnější.

Zmíněná tabu byla prolomena v roce 2008, když bulvární plátek, který patřil bankéři Alexandru Lebedevovi, napsal, že se Putin nechal rozvést se svou ženou a hodlá se oženit s olympijskou vítězkou v gymnastice Alinou Kabajevovou. Putin tuto zprávu popřel, noviny nechal zrušit a Lebedev se vystěhoval do Londýna, kde si koupil Evening Standard. Nakonec ale tabu porušil sám Vladimír Putin v roce 2013, kdy s Ludmilou Putinovou navštívil balet a přítomným novinářům oznámil, že se rozvedli a potvrdil svůj vztah se sportovkyní. Když Zygar vydal knihu Konec hry, kde se o jeho ženách hovořilo, Putinův tiskový mluvčí prohlásil: Putin se oženil s Ruskem.

A podobně, když v roce 2015 časopis RBC napsal o nejmladší dceři prezidenta Jekaterine Tichanovové, jejíž muž je podílníkem v Gazpromu, že kontroluje toky peněz i nemovitosti moskevské univerzity, a kdž se v médiích objevila zpráva, že starší dcera Putina Maria má za muže holandského byznysmena, který pracuje rovněž v Gazpromu, RBC i další média, která o dcerách prezidenta psala, byla zlikvidována.