29.1.2023 | Svátek má Zdislava


RUSKO: USA: K propuštění Grinerové

10.12.2022

Naama Issacharová na svém Instagramu 8. prosince 2022 napsala prostou větu: Today is a good day. Dnes je dobrý den. Přidala zprávu, že Brittney Grinerová byla propuštěna z ruského vězení.

Pokud někdo dobře zná pocity Grinerové, radostné i zoufalé, je to právě Naama. Mladá žena s izraelským a US občanstvím. Také ona byla v Rusku nesmyslně odsouzena za držení bezvýznamného množství marihuany (necelých 10 g) k 7 a půl roku vězení. Izrael pak musel vyvinout obrovské úsilí, aby ji z ruského žaláře dostal. Povedlo se. Prezident Putin jí po několika měsících udělil milost.

Světoznámá americká basketbalistka měla nepovolené látky ještě méně: necelý gram hašišového oleje do elektronických cigaret (pokud to jako celoživotní nekuřák uvádím správně). Verdikt 9 let vězení neměl se spravedlností nic společného. Ruský režim se zachoval jako vydírající gangster: Grinerová mu měla posloužit jako unesené rukojmí. Obludnější zneužití justice si sotva lze představit (jistěže s výjimkou excesů známých z totalitních režimů).

Choval jsem tajnou naději, že basketbalistka nepobude v ruské tjurmě příliš dlouho. Že bude co nejdříve vyměněna. Je mi upřímně jedno za koho; hlavně, že už je venku.

Od doby, kdy se Naama Issacharová stala obětí ruské nespravedlnosti, sleduji její Instagram, stejně jako Instagram její sestry Liad Gold. Fascinuje mě, jak si obě báječné sestry užívají života ve svobodném světě. Cestování, muzika, zábava, dobré jídlo a pití. Přesto nezapomínají na oběti justiční zvůle, jakou byla Grinerová.

Liad Gold na Instagramu napsala: „Neznám Vás, ale na tento den jsem se neskutečně těšila a přála bych si Vás obejmout a celou Vaši rodinu.“ Bezpochyby nezapomněla na děsivé chvíle, kdy ruské úřady zavřely její sestru a ona s matkou žila s nadějí na zázrak. Ani na nepopsatelné chvíle štěstí, když si tehdejší premiér Netanjahu odvážel Naamu domů, do Izraele.

Po vynesení šíleného verdiktu nad Grinerovou jsem cítil bezednou bezmoc. Zoufalství. Nyní však mohu opakovat s Naamou Issacharovou: Osmý prosinec 2022 byl dobrý den. Obrovská úleva z toho, že se podařila správná věc. Kéž by takových bylo víc.