25.4.2024 | Svátek má Marek


RUSKO: Svévole

13.1.2022

Nejvyšší soud Ruské federace protiprávně zlikvidoval Memoriál

Svévole ruských úřadů dosáhla v případě zákazu instituce Memoriálu, která se mimo jiné zabývá zkoumáním stalinistických zločinů v komunistické éře Ruska, vrcholu. Účelová lež Nejvyššího ruského soudu je tak zřejmá, že nejen nepředložil žádné důkazy na podporu svých tvrzení, ale učinil absolutně vymyšlené prohlášení o této justiční zvůli. V každé normální demokratické zemi by to znamenalo potrestání pracovníků resortu spravedlnosti, kteří se této nezákonnosti dopustili. Jenomže Rusko není normální demokratickou zemí a nemá nezávislou justici. Ruské soudy běžně rozhodují na základě telefonátů silových složek.

Není proto divu, že na soudním jednání žalobci zastupující ruský stát výslovně uvedli, že jejich požadavky na likvidaci Memoriálu jsou politicky motivované. To dokazuje fakt, že na Memoriálu hlavně vadí jeho odhalování komunistických zločinů v éře Sovětského svazu.

Historická pravda o rudém teroru hájená Memoriálem tak byla současným putinovským Ruskem prohlášena za lež a naopak nekonečné lži ruské propagandy za pravdu.

Přijaté rozhodnutí není zákonné ani obsahově, ani v souladu s procesními normami. Je zcela politické. Jeho cílem je definitivní odstranění občanské společnosti v Rusku, kriminalizace jakéhokoli nesouhlasu a zastrašování jeho občanů.

Navíc je v jiných případech doprovázeno i zvýšenou represí. Jedná se například o zpřísnění trestu šéfovi karelského památníku Juriji Dmitrijevovi, který se rovněž podílí na odhalování stalinistických zvěrstev ve vykonstruované kauze údajného pohlavního zneužívání vlastní dcery, a další útok ruské tajné služby FSB na aktivistu Alexeje Navalného.

V současné době a vinou Ruska napjaté mezinárodní situace se jedná o demonstrativní odklon putinovského režimu od převzatých mezinárodních závazků, o zajetí celé ruské společnosti jako rukojmí a možná i o snahu vyjednávat se Západem o výměně občanských svobod za zrušení sankcí. Odpovědnost za perzekuci vlastního obyvatelstva nese zcela Vladimir Putin.

V této souvislosti je nutné nejen co nejdůrazněji odsoudit činy ruského prezidenta a jeho režimu, ale bude nutné podniknout rozhodné a účinné kroky, které by se neměly omezit jen na slovní protesty. V poslední době totiž Vladimir Putin a jeho režim zcela opustili právní pole, a to jak v zahraniční, tak v domácí politice, a tento fakt nelze dále ignorovat.

Vláda České republiky a vlády všech demokratických zemí by proto měly přijmout program delegitimizace Putinova režimu. Jedním z nejdůležitějších kroků tohoto programu by mělo být vytvoření seznamu ruských soudců, kteří se podílejí na nespravedlivých rozhodnutích a nezákonných rozsudcích. Proti nim by měly být uvaleny mezinárodní sankce včetně zákazu vstupu do demokratických zemí a zákazu vlastnit v nich majetek. Kritériem pro zařazení do tohoto seznamu mohou být rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva přijatá proti Rusku, ale ruskou stranou záměrně ignorovaná. Je třeba zvážit také trestní stíhání těchto osob.

Přijetí těchto opatření by dokázalo, že ideály demokracie a právního státu nejsou prázdnými pojmy, a rovněž by podpořilo ruský lid v jeho boji za skutečnou pluralitní občanskou společnost.

Autor je ruský podnikatel žijící v České republice