Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

RUSKO: Solženicyn - kronikář a mesiáš

diskuse (129)
V noci na pondělí ve 23 hodin 45 zemřel u Moskvy v nedožitých devadesáti letech Alexander Isajevič Solženicyn, velký kronikář ruské historie s mesianistickými sklony, který připisoval Alexander Isajevič SolženicynRusku mimořádnou roli a odmítal euroatlantický demokratický model společnosti. O tom ale zasvěceně referoval již v médiích rusista a literární historik Tomáš Glanc a je možné si to přečíst v Lidových novinách z 5. srpna 2008.

V tomto textu proto připomenu jen jeho nejznámější dílo Souostroví Gulag, třídílný opus, na němž autor, jak v předmluvě napsal, pracoval od roku 1958 až do roku 1967 a v němž jsou citovány materiály, vzpomínky a dopisy 227 osob, které však z bezpečnostních důvodů neuvádí jménem.

Po sepsání této knihy si ale Solženicyn uvědomil, že by mohl ještě některým lidem, které by mohla KGB (Kamitet gasudarstvenoj bezapasnosti) identifikovat, ublížit, a proto převážila povinnost „vůči dosud žijícím nad povinností vůči zemřelým“. Když se ale v roce 1973 bezpečnost jedné kopie zmocnila, dal ještě téhož roku v září svému nakladateli v zahraničí, kde byl rukopis rovněž uložen, pokyn ke zveřejnění. Sovětský svaz na to reagoval po svém: Dne 13. února 1974, tedy vzápětí po francouzském vydání, Solženicynovi vzali občanství a násilně ho vyvezli do Švýcarska v želízkách, které mu sundali až po přeletu státních hranic SSSR. Česky vyšel první díl rovněž v roce 1974, v listopadu, a sice v Curychu v nakladatelství Konfrontace (dr. Jaroslav Strnad) v redakci Františka Holuba, druhý díl v roce 1976 v redakci M. Filipové a třetí v roce 1982 v redakci Františka Janoucha. V Čechách kolovala tato kniha do roku 1989 jen v samizdatu. V Sovětském svazu vyšla tato kronika stalinského teroru na počátku roku 1989 díky Gorbačovovi a v ČSSR až v roce 1990.

První díl se zabývá léty 1918 až 1956 a má dvě části: Vězeňský průmysl a Věčný pohyb, druhý díl má rovněž dvě části, které jsou nazvány Vyhlazovací a pracovní tábory, Duše a ostnatý drát a třetí díl má tři části: Katorga, Vyhnanství a Bez Stalina. Jak již jen z názvů jednotlivých částí vyplývá, jde o sice literárně zpracované (autor dává všem částem podtitul Pokus o umělecké zpracování) dějiny koncentračních táborů v Sovětském svazu, na jejichž otrocké práci stály ve zmíněných letech hospodářské úspěchy první socialistické země světa, která měla být příkladem pro ostatní. Do vězení se tehdy mohl dostat každý: policie jen plnila kvóty zatčených podle potřeby inženýrů, kteří řídili většinou na Sibiři stavby.

Podle Solženicyna existovaly tři hlavní proudy zatýkání. První v letech 1929 až 1930, kdy do táborů bylo odhadem zavlečeno asi 15 milionů mužiků, druhý proud následoval v letech 1937 a 1938, kdy byly do koncentráků nahnány celé národy Souostroví GulagTataři, Kalmykové, Čečenci atd., a třetí proud v letech 1944 až 1946 tvořili frontoví vojáci, váleční zajatci, domnělí špióni, věřící a vědci, genetikové a vůbec inteligentní a myslící lidé, kteří se neodvrátili dostatečně od Západu. Celkem šlo o desítky milionů lidí.

V posledních letech Stalinova života (který byl kreativním pokračovatelem díla, s kterým ovšem začal hned po roce 1917 V. I. Lenin, jak kniha rovněž dokumentuje), se velký generalisimus soustředil na Židy. Inscenoval s nimi proces a hodlal evidentně uspořádat velký židovský pogrom.

Solženicyn píše: „Avšak poprvé v životě se mu stalo, že se jeho záměr nevydařil. Bůh mu přikázal – pravděpodobně rukou člověka – aby opustil svou tělesnou schránku.“

V poznámce pod čarou se pak dozvídáme, že podle moskevských pověstí bylo Stalinovým úmyslem toto: Začátkem března (Stalin zemřel těsně před tím 5. března 1953) měli být židovští lékaři – údajní vrazi - oběšeni na Rudém náměstí. Znepokojení vlastenci měli rozpoutat (pod vedením instruktorů) protižidovský pogrom. A tu měla vláda velkoryse zasáhnout na záchranu Židů před hněvem lidu a ještě tu noc je vyvést z Moskvy na Dálný Východ a na Sibiř. Solženicyn dodává: Poznáváte Stalinův charakter, není-liž pravda.

Knihy jsou to důležité a dokazují, že praxe koncentračních táborů v Sovětském svazu neskončila Stalinovou smrtí a v člověku při čtení trochu trne, že možná neskončila tak úplně ani dnes. Lidský život v Rusku měl a nejspíš z historických důvodů má dodnes nižší hodnotu než v naší euroatlantické civilizaci.

Jen tak je možné si vysvětlit současné velebení Solženicyna, tedy autora nejrozsáhlejší kroniky stalinského teroru, i samotného Josifa Vissarionoviče Stalina, který byl dokonce několik dní před Solženicynovou smrtí vyhlášen za největší postavu ruských dějin XX. století.

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatel

Neviditelný pes
17. 7. 2024

Milují vaši psi vodu? Nebo bahýnko?

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Ivo Fencl
17. 7. 2024

Bachmač je vylíčením hrdinových prožitků na vojně a odehrává se v podhůří Nízkých Tater na konci...

SÝR ZDARMA
17. 7. 2024

Subjektivní výběr informací vztahujících se k atentátu na Donalda Trumpa z různých zdrojů, neboť...

Lubomír Stejskal
17. 7. 2024

Zní to málo pravděpodobně, ale je to tak. Inspirací pro ostatní může být Ella Waweya, arabská...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Josef Kopecký
17. 7. 2024

Kabinet Petra Fialy odkládá rozhodnutí o trojici materiálů souvisejících s naplňováním Green Dealu....

vsl Václav Šlauf
17. 7. 2024

Na zabezpečení minimálně jednoho ze svých vozidel jakoby zcela rezignoval prodejce automobilů v...

kh Kateřina Havlická
17. 7. 2024

„Pokud by mi lékaři řekli, že mám nějaký zdravotní problém,“ odpověděl v úterý americký prezident...

Eva Obůrková
17. 7. 2024

Letošní prázdniny na našich hradech a zámcích patří Habsburkům! Zajeďte se podívat do Uherčic,...

ČTK, Lidovky.cz
17. 7. 2024

Starostka Paříže Anne Hidalgová a šéf organizačního výboru olympijských her Tony Estanguet se...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz