17.4.2021 | Svátek má Rudolf


RUSKO: Silovik v Karibiku

7.8.2008

Ruské dobrodružství na západní polokouli pokračuje. Potom, co Hugo Chávez dementoval tvrzení, že nabídl při státní návštěvě Rusům prostory ve Venezuele vhodné k postavení vojenské základny, měla být obava z návratu karibské krize zažehnána. Mýlka.

Putinova mocenská klika známá pod přezdívkou silovici, tvořená bývalými činiteli KGB, kteří se pružně zorientovali v chaosu po rozkladu Sovětského svazu, ovlivňuje v nezanedbatelných měřítkách bezpečnostní politiku Ruské federace a netají se podezíravostí vůči západním vojenským strukturám, v nichž vidí nebezpečí srovnatelné s dobou před více jak dvaceti lety.

Objektivně, je to právě silovická skupina odmítající rovnoprávný dialog se Západem a spolupráci výměnou za odstranění (před)válečného napětí. Její reakce na americkou „hrozbu“ (na protiraketovou obranu namířenou proti Íránu) jsou více záležitostí ješitnosti a vystupňovaného národovectví než projevem efektivní strategie naplánované s ohledem na zásadní či až osudovou výzvu, jíž ruská bezpečnostní politika čelí z jižních a nikoli západních hranic.

Hlasité úvahy o rozšíření spolupráce ruské administrativy s kubánským castrovským režimem s přesahem do vojenské sféry Rusku na vážnosti nepřidávají. Tyto a další výkřiky potenciální agrese nebudují východní velmoci pověst moudrého a obratného vládce, ale zhrzené a zoufale vztahovačné ženy, která za každou skvrnou na manželově obleku hledá nevěru.

Autor je místopředseda Institutu K.H.Borovského Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.