25.4.2024 | Svátek má Marek


RUSKO: Radioaktivní Putin

21.3.2015

Ruský prezident Vladimir Putin v televizním filmu nazvaném „Krym. Cesta do vlasti“ přiznal, že byl po anexi krymského poloostrova připraven uvést do stavu pohotovosti ruské jaderné síly.

Možná i proto prošla anexe Krymu relativně hladce, neboť Putin si onu „připravenost“ nemusel nechat pro sebe či pouze pro příslušné ruské vojenské jednotky. Jde sice jen o spekulaci, leč v pozadí různých událostí často stojí neznámé skutečnosti, například hrozby zmíněného typu, o nichž veřejnost, alespoň zprvu, nic neví.

Hrozba jadernými zbraněmi by však opravdu mohla racionálně vysvětlovat skutečnost, že se otázka Krymu takříkajíc dávno vypařila z faktické agendy mezinárodních jednání o Ukrajině – tam se řeší už jen příměří a demarkační čáry na frontách kdesi v Donbasu.

Nicméně, ať už to před rokem s ruskou jadernou hrozbou bylo jakkoliv, přiznáním ve filmu Putin fakticky jaderným arzenálem zaharašil. Dal tak jasně najevo, že Krym je pod ruskou jadernou ochranou a ten, kdo by ho chtěl Rusku opět uzmout, musí tedy počítat s nejhorším: s atomovou válkou. Tento výklad pak ruský prezident záhy názorně podpořil, když nechal na Krym vyslat strategické bombardéry schopné nést jaderné zbraně.

Jde samozřejmě o nebezpečný precedent v současných mezinárodních vztazích. Mocnost vybavená jadernými zbraněmi zabere nějaké území bleskovou akcí s použitím konvenčních prostředků a je-li pak vyzývána k jeho navrácení, vycení atomové tesáky. A pokud byla tato taktika úspěšná v případě Krymu, může ji Rusko použít i někdy příště.

O Rusku se často říká, že je to „Horní Volta s raketami“, tedy de facto zaostalá africká země, avšak se smrtícím vojenským arzenálem. Nejde však o zrovna přesné přirovnání, a zdaleka nejen kvůli tomu, že někdejší africká republika Horní Volta se už dávno, od roku 1984, jmenuje Burkina Faso, což v překladu znamená Země spravedlivých lidí. A nazývat Rusko „Zemí spravedlivých lidí“ s raketami by asi nenapadlo opravdu vůbec nikoho.

Ale hlavně: kdyby měla Burkina Faso disponovat vlastním jaderným arzenálem, musela by si ho někde koupit, anebo by jí ho někdo musel věnovat. Což je obojí zcela mimo realitu. Africká Země spravedlivých prostě především postrádá vědecký a ekonomický potenciál nezbytný k tomu, aby si vyrobila vlastní jaderné zbraně a jejich nosiče. Na rozdíl od Ruska.

To sice v řadě oborů ve srovnání se Západem zaostává, leč ve zbrojním průmyslu patří ke světové špičce, o čemž svědčí i objem ruského zbrojního exportu. A díky velikosti země a jejímu přírodnímu bohatství ruskou schopnost domácí produkce jaderného arzenálu žádné západní sankce jen tak nezlomí.

Rusko je tudíž mocností, která může nižší ekonomickou výkonnost kompenzovat silou své vojenské, zejména jaderné kapacity. A bohužel, právě tento potenciál asi nyní začne dávat najevo daleko víc než dosud.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus